۰ نفر
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
رهایی از موانع خرید در بازار آهن

صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر، در توسعه و پیشرفت کشور نقش بسزایی دارد. عظمت این صنعت به اندازه‌ای است که بسیاری از صنایع بزرگ دیگر مانند خودروسازی وابستگی بسیار بالایی با آن دارند و بعضا در گروه بازارهای مصرف آلیاژهای فولادی قرارمی‌گیرند. فولاد، صنعت به شدت اشتغال‌زایی است.

استخراج سنگ‌ آهن از معادن تا تولید اشکال مختلف با این ماده، افراد مختلفی را درگیر می‌کند. تولید و بهره‌گیری از نیروی جوان در این زمینه نتایج بسیار خوشایندی برای کشور در پی خواهد داشت. کسب و کارهای ایجاد شده پیرامون فولاد تنها به مراحل تولید محدود نمی‌شود. برخی افراد در حوزه تامین و رساندن محصولات فولادی به دست مشتری فعالیت می‌کنند و به این ترتیب امرار معاش می‌کنند.

برای تهیه محصولات فولاد سازی باید به سراغ بازار آهن بروید. در این بازار تامین‌کنندگان مختلفی مثل پیشرو صنعت نفت آسیا (آیرومارت) حضور فعال دارند و به عنوان عرضه کننده مقاطع فولادی شناخته می‌شوند. زمانیکه قصد خرید کالایی غیر از فولاد را دارید، شاید شما بتوانید مستقیما با تولید کننده آن در ارتباط باشید، اما فولاد و مقاطع فولادی کمی متفاوت است. چرا که امکان خرید از درب کارخانه در تمامی مقادیر برای افراد وجود ندارد. این در حالی است که در آیرومارت به راحتی می‌توانید خرید خود را در تمامی مقادیر انجام دهید. برخی از فعالین بازار آهن تنها یک نوع کالای فولادی را ارائه می‌دهند. در این حالت به طور مثال ساختمان سازی که برای تهیه مصالح اولیه به چند نوع مقطع فولادی نیاز داشته باشد، باید به سراغ تامین کنندگان مختلفی برود. چنین وضعی مشکلات خود را به همراه خواهد داشت. یکی از موارد، تاخیر در دریافت همزمان بارها است. برای شروع پروژه به همه مقاطع در یک زمان احتیاج است. به همین خاطر خرید از بنگاه‌های مختلف، می‌تواند در زمان‌بندی اجرای پروژه اختلال ایجاد کند. مورد بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد، عدم ارائه برندهای مختلف یک کالا است. مثلا عرضه‌کننده نمایندگی یک نوع برند خاص میلگرد باشد. در صورتی که خریدار به دنبال تهیه میلگرد از برندی دیگر است یا نیاز دارد تا قیمت میلگرد سایر برندها را بداند. این مسائل در خرید از آیرومارت وجود نخواهد داشت.

مشاهده قیمت روز مقاطع و روند کلی بازار به دلیل آنکه بر زمان‌بندی اجرای پروژه‌ها تاثیر به سزایی دارد، برای مشتری مهم است. اکنون در دوره‌ای به سر می‌بریم که مراجعه حضوری برای پیداکردن قیمت‌ها آن هم به صورت روزانه چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. حتی استعلام تلفنی هم دردسرها و مشکلات خود را  دارد. بنابراین بهترین حالت وجود یک سایت معتبر برای دسترسی به قیمت روز مقاطع است. کشورهای اروپایی در این زمینه پیشتاز بوده‌اند و سایت‌های معتبری چون lme.com و markets.businessinsider.com قیمت فولاد و مقاطع مختلف را روزانه اعلام می‌کنند. اما اگر به دنبال پیگیری قیمت مقاطع در بازار داخل ایران هستید می‌توانید از سایت آیرومارت به آدرس iromart.com استفاده کنید. در این سایت نه تنها قیمت مقاطع فولادی تولید داخل بلکه برندهای خارجی فولاد که در بازار آهن وجود دارد نیز قابل استعلام است. شما با مقایسه قیمت‌ها و بررسی روند بازار می‌تواند بهترین زمان برای خرید را پیدا کنید. در صورتی که توانایی انجام این کار را نداشته باشید، می‌توانید از افراد باتجربه کمک بگیرید.

فولاد در چه اشکالی قابل تهیه است؟

همانطور که پیش از این بحث شد، شمش فولادی کارایی لازم را ندارد. در واقع شمش مصارف خاص خود را دارد. اما مثلا اگر به دنبال ساخت بدنه خودرو باشید، از شمش نمی‌توانید برای این کار استفاده کنید. این در حالی است که نیاز دارید بدنه از جنس آلیاژهای فولادی باشد. به همین خاطر برخی کارخانه‌ها شمش فولادی را به عنوان ماده اولیه دریافت کرده و اشکال مختلفی چون میلگرد را به شما تحویل می‌دهند. این که چرا این اشکال به وجود آمده‌اند، بر اساس نیاز و خواصی است که از فولاد انتظار می‌رود. لیست مقاطع فولادی به صورت زیر است:

 • لوله
 • پروفیل
 • نبشی
 • ورق
 • میلگرد
 • تیرآهن
 • ناودانی

لازم به ذکر است که هر کدام از مقاطع فولادی بسته به نوع استاندارد انواع مختلفی دارند. بنابراین انتخاب چندان برای مشتری آسان نخواهد بود. البته آیرومارت یکی از برندهای این حوزه است که با مشاوره رایگان کارشناسان خود، انتخاب را برای مشتری آسان می کند.

چه فرایندهایی بر روی مقاطع فولادی قابل انجام است؟

اغلب پس از خرید، مشتری به دنبال ایجاد تغییراتی بر روی مقطع مورد نظراست. اینکه هر مقطع به چه فرایندهایی نیاز دارد به نوع مقطع وابسته است. برخی از خدمات مجموعه چون انجام تست‌های مخرب و غیر مخرب برروی تمامی مقاطع فولادی قابل انجام است. اما برخی فرایندها چون لانه زنبوری کردن تنها به تیرآهن محدود می‌شود.

رهایی از موانع خرید در بازار آهن

ورق

ورق ازجمله کالای پرمصرف و پرکاربرد بازارآهن است. اسیدشویی، خمکاری، سوراخکاری، جوشکاری و پرس مجموعه خدماتی است که توسط شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا (آیرومارت) انجام می‌شود. در کنار برشکاری معمولی امکان کونیک، عدسی و چراغ قوه کردن انواع ورق فولادی نیز وجود دارد.

لوله

انواع لوله فولادی کاربرد مختلفی دارند. بنابراین زمانی که برای استعلام قیمت لوله به سایت آیرومارت مراجعه می‌کنید، با انواع مختلفی از این محصول مواجه می‌شوید. معمولا با اتصال لوله‌ها به هم شبکه‌ای به وجود می‌آید که در انتقال مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اجرای این فرایند لازم است تا موارد زیر بر روی لوله اجرا شود:

 • خمکاری
 • رزوه کاری
 • برشکاری

از آنجا که لوله‌های فولادی در شرایط آب و هوایی مختلف دچار پوسیدگی می‌شوند، لازم است تا با پوشش دهی عمر آن‌ها را افزایش داد.   در این راستا آیرومارت گالوانیزاسیون به روش سرد یا گرم را برای خریداران لوله ارائه می‌دهد. اگر خریدار لوله جدار چاه از آیرومارت هستید، شیار زنی آن را نیز به این واحد بازرگانی بسپارید.

پروفیل، نبشی و ناودانی

خریداران این گروه از مقاطع فولادی اغلب متمایل‌اند تا محصول را متناسب با سایز مورد نیاز از آیرومارت تحویل بگیرند. بنابراین با برشکاری و سایزبندی این نیاز مشتری کاملا برطرف می‌شود. برای افزایش عمر پروفیل نیز پیشنهاد آیرومارت به آن‌ها گالوانیزاسیون است.

تیرآهن

گاهی افراد به دنبال قیمت تیرآهن cpe در سایت آیرومارت هستند و چیزی نمی‌یابند. چرا که  Cpe استاندارد جداگانه‌ای از تیرآهن نیست. بلکه پس از اینکه تیرآهن IPE را خریداری کردید، در صورتی که به لانه زنبوری کردن تیرآهن یا تیرآهن cpe احتیاج داشتید به کارشناسان آیرومارت اعلام کنید. برای این کار تیرآهن را ابتدا از وسط به صورت افقی برش داده و سپس شکل نصف شش ضلعی را در بخش برش می‌دهند. در انتها با قرار داده دو نیمه تیرآهن بر روی هم و جوشکاری تیرآهن cpe ساخته می‌شود.

میلگرد

لیست قیمت روز میلگرد که در سایت آیرومارت قرار دارد، براساس شاخه‌ای مشخص است؛ یعنی ۶ یا ۱۲ متر. اگر به طول دیگری از میلگرد نیاز داشته باشید، باید به کارشناس میلگرد آیرومارت اعلام کنید تا مناسب با نیاز شما میلگرد را برش دهد. از دیگر خدماتی که توسط این واحد بازرگانی برای میلگرد ارائه می‌شود، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • گالوانیزه گرم
 • خمکاری
 • رزوه کاری

اطلاعات خود را در حوزه فولاد به روز کنید

اجرای هر کدام فرایندهایی که برای مقاطع مختلف برشمردیم، نیازمند دقت است. اگر با انجام چنین فرایندهایی آشنایی کافی را ندارید، کافی است به سایت شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا با نام آیرومارت مراجعه کنید. توضیحات مربوط به اصول برشکاری، خمکاری و یا گالوانیزاسیون در بخش وبلاگ آیرومات موجود است. علاوه‌ بر این مقالات متعددی در حوزه فولاد، آهن و تولید کنندگان فعال در این حوزه را می‌توانید مطالعه کنید.

۲۱۲۱

کد خبر 1501897