چراغ سبز رهبر تحریرالشام به آمریکا:تهدیدی علیه غرب نبوده‌ و نیستیم

ایسنا نوشت:ابومحمد الجولانی، رهبر گروه تحریرالشام سوریه و رهبر "جبهه النصره" سابق در اقدامی برای بهبود چهره مخدوش خود نزد جوامع غربی و به نوعی فرستادن پالس مثبت برای آمریکا، در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی تاکید کرد که این گروه هیچ‌گاه تهدیدی علیه غرب نبوده و نیست.

 ابومحمد الجولانی، رهبر تحریرالشام در مصاحبه با مارتین اسمیث، خبرنگار روزنامه فرانت لاین آمریکا که اول فوریه انجام شده، گفت: تحریرالشام تهدیدی علیه آمریکا و اروپا نیست و باید از لیست تروریسم حذف شود.

به گفته این روزنامه هدف الجولانی از این اظهارات دستیابی به تأیید بیشتر است.

آمریکا ۲۰۱۳ الجولانی را در لیست تروریسم قرار داد و پاداش ۱۰ میلیون دلاری برای بازداشت وی تعیین کرد.

الجولانی در اولین مصاحبه خود با یک رسانه آمریکایی که در ادلب انجام شد، گفت که نقش وی در جنگ با دولت بشار اسد و داعش و سیطره بر منطقه‌ای که میلیون‌ها آواره سوری در آنجا ساکن هستند، بیانگر منافع مشترک با آمریکا و غرب است.

وی گفت: "قبل از هر چیزی باید بگویم که این منطقه تهدیدی برای امنیت اروپا و آمریکا نیست بلکه نقطه آغازی برای جهاد خارجی است."

وی در جواب خبرنگار این رسانه درباره اینکه چرا برخی او را در سوریه یک رهبر می‌دانند درحالی که در لیست تروریسم آمریکا است، گفت: این اقدام آمریکا ناعادلانه و سیاسی است. نگفتیم که ما خواهان جنگ هستیم. ارتباط من با القاعده به پایان رسیده است و حتی در گذشته گروه ما مخالف انجام عملیات در خارج سوریه بود.

کمیته تحقیقات سازمان ملل درباره سوریه اعلام کرد که موارد متعدد نقض‌ حقوق بشر از جمله شکنجه، خشونت جنسی، بدرفتاری، ربودن اجباری از سوی تحریر الشام و گروه‌های وابسته به آن صورت می‌گیرد.

این کمیته اعلام کرد که این نقض‌ها سال ۲۰۱۴ به اوج خود رسید و نقض‌هایی نیز از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ در سطوح مشابه گزارش شد.

الجولانی درباره گزارشات بازداشت خبرنگاران و فعالان و شکنجه آن‌ها مدعی شد: افرادی که تحریرالشام بازداشت می‌کند مزدور نظام یا مزدوران روسی هستند که برای کار گذاشتن مواد منفجره آمده‌اند یا اعضایی از داعش هستند. ما دزدان و سوءاستفاده کنندگان را بازداشت می‌کنیم. اینکه تحریر الشام منتقدانش را تحت پیگرد قرار می‌دهد ادعا است.

وی مدعی شد: شکنجه‌ای وجود ندارد. کاملا با این مسئله مخالفم. به نهادهای حقوق بشر بین المللی اجازه ورود به زندان‌ها را می‌دهم.

311311

کد خبر 1501936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =