۰ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲

این روزها که باید بیشترین پشتیبانی ملی از سیاست خارجی و بازیگران آن انجام شود متاسفانه صحنه با جهل خودی و سعی دشمن به هنگامه تضعیف این دو تبدیل شده است.

  کشور در حال پرداخت هزینه این چالش نه چندان جدید است ، چالشی که از ابتدای انقلاب در درک فرصت ها و تهدیدات وجود داشته است. از مزاحمت های گروهکها برای سفارتخانه ها ، تسخیر چند باره سفارت امریکا ، ناهماهنگی در مبارزه با تجزیه طلبی در استانهای آشوب زده ، جنگ تحمیلی ، صلح تحمیلی598 ، سقوط مزار شریف ، سقوط کربال و نجف در زمان صدام ، فروپاشی شوروی ، حکومت طالبان ، سقوط صدام ، سقوط طالبان ، بیداری اسلامی ،دستگیری تفنگداران امریکایی ودیدار آنها با احمدی نژاد ، سقوط دمشق ، سقوط بغداد، سقوط اربیل و موصل ، تسخیر سفارت عربستان ، اعزام بسیج و نیروی های نظامی ایرانی به کمک نیروی قدس در سوریه ، عملیات مشترک با روس ها در سوریه ، بهره برداری از فرصت بازسازی افغانستان ، عراق و سوریه ، تلاش برای پایان تهاجم سعودی به ملت مظلوم یمن ، پیگیری فشارهای منطقه ای وبین المللی بر اشغالگران قدس و مواردی دیگر که رسانه ای نشده است .

در کشورهای صاحب استراتژی منطقه وجهان که کشورما نیز یکی از آنها است ، برای رسیدن به اهداف تعیین شده همه ابعاد قدرت یعنی قدرت های سیاسی ، امنیتی ، نظامی ، اجتماعی فرهنگی و اقتصادی باید همراستا و هماهنگ حرکت نمایند. رسیدن به این هدف یعنی همکاری همه ابعاد قدرت ، نیاز به عبور از فرآیند هم زبانی ، هم مفهومی ، هم فکری و هم آهنگی دارد.

بعد از بروز چالش های میدان و دیپلماسی که اخیرا" پس از خیانت در امانت مجموعه ثبت تجربیات کشور که به دلیل ناتوانی ساختار امنیتی در حفاظت از اسناد کشور ظهور پیدا کرد ، ضرورتی را یادآور شده است که باید با تجربه گرفتن مسئولین ارشد به رفع آن اقدام نمایند و به عبرت هایی که د ر این چالش ها نهفته است توجه خاص مبذول شود ، زیرا هرگونه مسامحه ، منافع امنیت ملی را دچار آسیب خواهد نمود .

امروز که دو سرباز بزرگ میدان ودیپلماسی ، هر دو توسط دشمنان داخلی و خارجی یکی با ترور گرم و دیگری با ترور سرد از صحنه تاثیرگذاری خارج شده اند بیش از این فرصت را نباید از دست داد تا بتوان جلوی ضررهای ملی را سد کرده و تامین منافع کشور را بیش از پیش تضمین نمود. 

برخی عبرت های این ماجرا که از بررسی رسانه ها قابل برداشت است به این شرح است :

1 -نیروی قدس سپاه ذاتا" یک نیروی نظامی است که بدلیل نوپا بودن بخش سیاسی آن هنوز به بلوغ لازم نرسیده است ودر تربیت کاردار ، سفیر ، مذاکره کننده و کارشناس حقوق بین الملل ضعف هایی مشاهده می گردد.

2 -وزارت امور خارجه ذاتا" یک وزارت کشوری است و برای دفاع از منافع منطقه ای و پاسداری از دست آوردهای انقالب اسلامی به بلوغ نرسیده است و کادرهای مرتبط با موضوعات نهضتی و امنیت ملی به خوبی در فرایند شناخت و فعالیت قرار نگرفته اند.

3 -در کشورهای بزرگ ، دوره ای با عنوان پدافند ملی در سطح دکتری تعریف شده است که مسئولین رده یک در همه ابعاد قضایی ، تقنینی ، اجرایی، نظامی ،امنیتی باید یا آنرا گذرانده باشند یا قبل از مسئولیت ،در یک دوره کوتاه مدت آنرا آموزش ببینند تا بتوانند در فرایند هم زبانی ، هم فرهنگی ، هم فکری و هم آهنگی وارد شده و از عهده تعامالت وهمکاری دراین سطح برآیند.

4 -وجود ضعف ساختاری برای هماهنگی قوای سه گانه کشورو نیروهای مسلح و سپردن این مهم به شورای عالی امنیت ملی به جای ستاد معظم کل قوا ( ستاد کل نیروهای مسلح کار هماهنگی نیروهای مسلح را عهده دار است و می تواند عضوی از ستاد کل قوا باشد )

 5 -نداشتن مرکز امین و مورد وثوق همه قوا جهت ثبت تجربیات و تاریخ تلاش های مسئولین سطوح مختلف و متاسفانه جزیره ای و سلیقه ای عمل کردن در این امر ضروری .

6 -وجود ضعف ها و چالش های امنیتی در حراست از اسناد طبقه بندی شده کشور و وجه المصالحه یا وجه المنازعه سیاسی جناح ها قرار گرفتن اسناد حیاتی کشور و انقلاب

7 -باز بودن میدان برای حاکمیت پوپولیسم و مردم فریبی در تجزیه و تحلیل اتفاقات سیاسی ، امنیتی ، دفاعی ، اجتماعی و اقتصادی کشور و ضعف در اطلاع رسانی وموضعگیری ملی اتفاقات

8 -حاکمیت دیدگاهای جناحی و سواستفاده های حزبی از اتفاقات تاثیرگذار ملی و ورود تعارضات جناحی به تعاملات بین المللی کشور

9 -ناتوانی صدا و سیما در جریان سازی و ذائقه پروری ملی و اسیر جو وجریانات سیاسی شدن این بنگاه اطلاع رسانی ملی

10 -غفلت مسئولین کشور در تقویت وپشتیبانی از سربازی که در خط اول جبهه نبرد با دشمن به مبارزه مشغول است و بدلیل ضعف های امنیتی و بازبودن فضای سواستفاده از وضعیتهای پیش آمده توسط گروهکهای قدرت طلب دچار آسیب حیثیتی و روحی گردیده است.

  امید است با عبرت گرفتن از این حادثه در پوشش نقاط آسیب پذیر و بازکردن فضای نقد آشکار و محرمانه وضعیت ها برای مسئولین در زمان حادثه ، از هر گونه ضربه به منافع ملت عزیز پیشگیری گردیده و با تمام توان ودر همه ابعاد به پاسداری ازدست آوردهای انقلاب و شهیدان سعادت یابیم .

1717

کد خبر 1502061

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =