شما به این سوال پاسخ دادید:امکان گفتگوی ایران و آمریکا چقدر محتمل است؟

کاربران خبرگزاری خبرآنلاین در یک نظرخواهی درباره شرایط گفتگوی ایران و آمریکا بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز سه شنبه نشست تخصصی کمیسیون برجام در وین برگزار شد. دوطرف با تشکیل دوکارگروه یکی برای لغو تحریم ها از سوی آمریکا و دیگری برای بازگشت ایران به تعهدات برجام به بررسی این مهم پرداختند. عراقچی تاکید کرده است که مذاکره ای غیر مستقیم و مستقیم بین ایران و امریکا شکل نگرفته است و تنها کشورهای 1+4 نظرات دو کارگروه و پیشنهاد دو کشور را روز جمعه به کمسیون برجام ارجاع خواهند داد و طبق آن نتیجه این نشست مشخص می شود.

پیش از آغاز نشست روز سه شنبه امریکا از گفتگوهای غیر مستقم با ایران از طریق میانجیگران خبر داده بود و جواد ظریف هم اعلام کرده بود که هیچ گفتگوی مستقیمی صورت نخواهد گرفت. جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفتهه بود که ما گفتگوهای غیر مستقیم را سازنده می دانیم و اگر همانطور که پیشبینی کرده ایم نتیجه  مطلوب داشت گفتگوی مستقیم را هم بررسی خواهیم کرد.
در چنین فضایی با توجه به سیاست های دولت آمریکا، امکان گفتگوی طرفین با چه شرایطی و محورهایی احتمال دارد و موفقیت ان چقدر است.این سوالی بود که ما روز یکشنبه 15 فروردین از کاربران خبرآنلاین پرسیدیم و شما پاسخ دادید:

کاربری با نام «آری» با تاکید بر مساله تحریم ها و فشار اقتصادی به اقشار مردم نوشت: دنیای اکنون ، دنیای تعامل است . پس باید نرمش قهرمانانه اجرایی شود. مردم ما سخت تحت فشار اقتصادیند.

مخاطب بی نام دیگری در پاسخ به کامنت بالا نوشت: به نظرم دیدگاه رهبری مبتنی بر نرمش قهرمانانه اگر ملاک باشه خیلی خوبه

کاربر بی نام دیگری با اشاره به تعهدات برجامی ایران مبنی بر افزایش غنی سازی در پاسخ به کامنت های بالا نوشت: اگر ایران شرایط برجام را بی کم کاست اجرا کرده بود الان انتظار بازگشت بی قید وشرط امریکا به برجام انتظار معقولی بود ولی ایران هم زد زیر برجام وغنی سازی را بیشتر کرد.بنابراین راه دیگری غیر از شروع باز گشت گام به گام هر دو طرف به برجام وجود ندارد.

مخاطب بی نام دیگری در پاسخ به بحث بالا نوشت: ربطی به نرمش قهرمانانه 2 نداره.نزدیک انتخابات هست و آمریکا برای تقویت گروههای متمایل به غرب و نیز بازگرداندن ایران به تعهداتش حالا نمایش بازگشت به برجام راه انداخته. تا دوماه پیش میگفتن که اول باید ایران برگرده و بعد سکویی بشه برای توافق کامل تر ولی حالا از این موضع عقب نشینی کردند.اینها میخوان یه فبرصت سه ماهه دیگه از ایران بگیرند .در ضمن منتظر تصمیمات کنگره آمریکا برای برجام باشید .چیزی که بایدن برای چانه زنی و عدم بازگشت به برجام به آن نیاز خواهد داشت.

حسنعلی نوشت: به نظرم امکان گفتگو مثل همیشه هست ولی باید توجه کرد که تیم فعلی امریکا حرفه ای و مجرب هستند و تیم ما هم حرفه ای است،خیلی باید مراقب این تیم باشد تا مثل گذشته بتواند امتیازات خوبی از آنها بدست آورد.

کاربر بی نامی در پاسخ به کامنت حسنعلی نوشت: کدوم امتیاز را ما در برجام قبلی گرفتیم لطفا بازگو کنید
   
مخاطب بی نام دیگری در پاسخ به کامنت بالا که به امتیازها اشاره کرده نوشت: به نظرت پولی که از امریکا گرفتیم یا افزایش فروش نفت و بازگشت شرکتهای خارجی و خرید چند فروند هواپیمای نو و کشتیرانی و بیمه و سایر موراد اهمیتی نداشت که دنبال موارد میگردی اگر چشم حقیقت بین داشتی خوب متوجه میشدید ولی حیف.

بی نام دیگری در پاسخ به کامنت کاربری که به دنبال پیدا کردن امتیاز از برجام بود نوشت: دوستی که پرسیدند چه امتیازی از برجام گرفتیم (با فرض اینکه هیچ امتیاز اقتصادی نگرفته باشیم که قطعاً گرفتیم): 5 سال قبل، پرونده ما در شورای امنیت سازمان ملل و امکان حمله قریب الوقوع قدرت های غربی به ما و تماشا کردن روسیه و چین! همه دنیا یک طرف، ما یک طرف! کرونایی هم نبود که قدرت های غربی رو درگیر و ذلیل و طوری از لحاظ اقتصادی زمین گیر بکنه که حالا حالاها نتونند از جاشون بلند شن. ما هم اینی نبودیم که الان هستیم! ولی الان، بعد از این مدت و حفظ هوشمندانه برجام در همین سطح: آمریکا از سایه سری ترامپ کاملاً منزویه و با درگیر شدن با چین به نفع ما عمل کرده، که این رویه رو شکر خدا دولت بایدن هم داره ادامه می ده و نه فقط با چین که برخلاف ترامپ داره با روسیه هم بر سر مسائلی مثل اوکراین و انتخابات آمریکا سرشاخ می شه! و ما هم در این چند سال این فرصت رو داشتیم که با آزمایش پهپادها و موشک هایی که در همین مدت به پختگی و تأثیرگذاری بالایی رسیدند زهرچشمی از آمریکا و غربی بگیریم. و به دلیل همین شرایط الان ما می تونیم از موضع برتر با قدرت های غربی مذاکره بکنیم، البته اگه مسئولین بذارن!

شما می توانید برای شرکت در این بحث به این لینک مراجعه کنید.

310 310

کد خبر 1502436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
    0 0
    امریکا بدعهد وپیمان شکن است وشیطان بزرگ است ایران باید قوی شود انهم بااتکاء به نیروهای جوان وانقلابی چراکه درنظام طبیعت ظعیف پایمال است دیگر اینکه با مبارزه با دزدان بیت المال اعتمادمردم را بدست اورد والا خواسته های امریکا ونوکران اروپای اش تمامی ندارد