اعلام جریمه عدم ثبت املاک: از قطع یارانه تا محرومیت خدمات بانکی

از صبح امروز برنامه دریافت یک مالیات جدید در شهر کلید خورد و به این ترتیب تمامی مالکان مکلف شده‌اند نسبت به ثبت املاک خود در سامانه وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با آغاز ثبت املاک از سوی سرپرستان خانوار،دریافت مالیات از خانه‌های خالی بالاخره وارد فاز اجرایی خواهد شد. 

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طبق مقاد پیش‌بینی شده در اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب دیماه ۹۹ تمام سرپرستان خانوارها و مالکان واحدهای مسکونی مکلف هستند، اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود را ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان کشور درج کنند.

 بیشتر بخوانید:

      معاون وزیر راه و شهرسازی: لزوم ثبت املاک تحت تملک توسط همه مالکان

      وضعیت عجیب ملک تجاری و اداری در تهران/ قیمت‌ها ٣٠% کاهش یافت

به این منظور سرپرستان خانوار می‌توانند بر اساس آخرین رقم کدملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمانبندی ذیل به سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir مراجعه کنند.

از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تمام سرپرستان خانوار می‌توانند بدون در نظر گرفتن آخرین رقم کد ملی خود برای درج اطلاعات مذکور به سامانه املاک و اسکان مراجعه کنند.

در این اطلاعیه تاکید شده است  یکی از موضوعاتی که در این زمینه لازم است متقاضیان به آن توجه کنند آن است که این اقدام تنها در راستای ساماندهی حوزه مسکن کشوری  و همسو با قانون ساماندهی بازار مسکن است  و هیچ نفعی  جز ساماندهی بازار مسکن در آن وجود ندارد.

اعلام جریمه عدم ثبت املاک: از قطع یارانه تا محرومیت خدمات بانکی

طبق اعلام مقامات وزارت راه و شهرسازی  برای ثبت نام  نیاز به اطلاعات خاصی نیست تنها آدرس، شماره سند و کد ملی کافی است و در صورت نداشتن گوشی متقاضیان می‌توانند در دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت نام را انجام دهند.

طبق پیشبینی های صورت گرفته شرایط ثبت نام اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، اتباع خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

انجام خوداظهاری از طریق سامانه در اینترنت و با رایانه شخصی به صورت رایگان برای عموم فراهم است، لیکن درصورت تمایل به استفاده از خدمات دفاتر پیشخوان دولت با هزینه شخصی نیز امکان پذیر است.

مالیات دریافتی از واحدهای مسکونی خالی کجا مصرف می‌شود؟

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت ره و شهرسازی دراره اهداف پیش‌بینی شده در این قانون گفت: این قانون دو هدف مشخص را پیگیری می کند، مورد اول مالیات بر خانه‌های خالی است که شناسایی این واحدها یکی از وظایفی است که قانونگذار برعهده این سامانه گذاشته است و مورد بعدی شناسایی محل اسکان خانوارهاست.

این مقام مسئول درباره نحوه هزینه کرد منابع حاصل از اجرای این قانون گفت: در قانون جهش تولید مسکن یک صندوق ملی مسکن لحاظ شده که مصوب شده است و مراحل شورای نگهبان را طی کند که اجرایی و عملیاتی خواهد شد. در قانونی که در مجلس برای جهش تولید مسکن تصویب شده است یکی از مواردی که منابع صندوق ملی مسکن را تامین خواهد کرد، مالیات‌های اخذ شده بر بخش مسکن است. منابع حاصل از بخش مسکن به صندوق ملی مسکن واریز می شود و منابع این صندوق برای تامین مسکن حمایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمودزاده گفت: سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی سال گذشته تشکیل داد به استناد قانونی شناسایی خانه‌های  خالی بود. اما طبق قانون ۵۴ مکرر،علاوه بر شناسایی واحدهای خالی، وظیفه جدیدی برعهده سامانه نهاده است و آن هم شناسایی محل سکونت خانوار است. هر خانواری بر اساس قانون می‌تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که اینها مشمول مالیات نیست. مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات خواهد شد. اگر واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.

به گفته وی، کسانی که در سامانه ثبت‌نام می‌کنند کد یکتایی را از سامانه دریافت می‌کنند مبنی بر آدرس الکترونیک خانوار و تمامی خدمات دولتی که ازین پس دریافت خواهند کرد مبتنی بر این کد یکتایی است که  صادر می‌شود.

وی با بیان این‌که اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، بدین معنا که شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها اگر خانه خالی از سکنه باشد مشمول مالیات نیست، گفت:‌ هر خانواری که نسبت به درج اطلاعات ناصحیح اقدام کند یا اطلاعات خود را در سامانه درج نکند علاوه بر آنکه کد یکتا را دریافت نمی‌کند از خدمات دولتی نمی‌تواند استفاده کند. بر این اساس این خانوارها، مشمول دو برابر جرایم مالیاتی خواهند شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در قانون برای شخصیت‌های حقوقی اعم از شرکت‌ها و سایر شخصیت‌های حقوقی که دارای واحدهای مسکونی هستند جرایم مالیاتی دو برابر اشخاص حقیقی لحاظ شده است. امیدواریم ضوابط اجرایی که برای قانون در نظر گرفته شده موجب تکمیل اطلاعات شود.

محمودزاده درباره واحدهای مسکونی فاقد سند نیز گفت: اطلاعات از طریق شهرداری ها و تعاونی ها در حال تکمیل است و اسناد تعاونی نیز ملاک عمل خواهد بود.

جریمه عدم ثبت نام مسکن چیست؟

طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی اگرمالکی نسبت به ثبت نام اقدام نکند یا اطلاعات خانه‌اش اشتباه و ناقص باشد مشمول جریمه مالیاتی می شود و اگر مستاجران نسبت به ثبت نام اقدام نکنند یارانه‌شان قطع شده و از خدمات بانکی محروم می‌شوند. در متن قانون وزارت نیرو مکلف شده که تعرفه آب و برق مالکانی که خوداظهاری نکرده‌اند با بالاترین پلکان قیمتی درنظر گرفته شود.همچنین اگر فردی دارای خانه خالی باشد و در این سامانه ثبت‌نام نکند و به نوعی تلاش در پنهان کردن این ملک خود کند، بعد از شناسایی ملکش از او دو برابر مالیات اخذ خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که دو میلیون و 100 هزار واحد مسکونی خالی در سطح کشور شناسایی کرده و ثبت‌نام در سامانه یکتا تنها برای تایید این اطلاعات است.

مبلغ مالیات بر خانههای خالی چقدر است؟

طبق اعلام مقامات مسئول در سال اول حدود ۵۰ درصد مبلغ اجاره، در سال دوم حدود ۱۰۰ درصد مبلغ اجاره و سال سوم به بعد ۱۵۰ درصد مبلغ اجاره در هر ماه به عنوان مالیات از مالک دریافت می‌شود. این یعنی اگر ملکی خالی شناسایی شود و درآمد اجاره آن سالی ۵۰ میلیون تومان باشد، حدود ۲۵ میلیون تومان از شما مالیات اخذ خواهد شد.

البته این مقدار برای مالکان حقوقی دو برابر است. یعنی در سال اول به اندازه ۱۲ ماه، در سال دوم به اندازه ۲۴ ماه و در سال سوم به بعد به اندازه ۳۶ ماه درآمد اجاره‌ای ملک از مالک مالیات گرفته خواهد شد.

اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش از این دو بار در ایران اجرا و هر دوبار به شکست منجر شده است. یکبار دهه پنجاه تا اواخر دهه ۶۰ و دیگر دهه 70 تا اواخر سال ۸۰. مهم‌ترین عامل عدم موفقیت این طرح‌ها نبود بستر مناسبی برای شناسایی خانه‌های خالی و ضعف نظارتی بوده است.

جدول زیر زمان بندی مراجعه به سایت برای ثبت نام واحدهای مسکونی را نشان می‌دهد.

مالیات

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1502653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 29
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  49 0
  اگر کسی مالک و مستاجر نباشد در این سامانه چه چیزی را باید ثبت کند تا از یارانه و خدمات بانکی محروم نشود
  • چ IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   1 2
   بالاخره یه قانون خوب و سفت وسخت تواین مملکت دیدیم! امیدوارم اجرایی بشه تا مردم از دست دلال ها نفس تازه بکشن
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   0 0
   شايد هدفشان اين است كه هركس خانه دارد بايد ثبت كند
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 0
   منم خونه بابام ساکن هستم. طبقه دوم خونه اش می شینم. اجاره هم نمیدم.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  84 10
  توی این اوضاع وقت گیر آوردین بجاش فکر تامین مایحتاج مردم برای رمضانن باشید
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  1 3
  کار خیلی خوبیه. انشالله بتونه روی قیمت مسکن و هزینه اجاره تاثیر بذاره
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  3 0
  مستاجر که شماره سند مالک را ندارد ..بنده مستاجرم و سالیانه دست نویس اولین اجاره نامه عادی را تمدید می کنیم..
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  5 0
  در این اوضاع کرونایی وبی حوصلگی وقت خوش کردیدخیلی از مردم باید برای پر کردن به کافی نتها مراجعه کنند دکتر ودوارا با هزار ترس ولرز می رویم
 • جواد CH ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  4 0
  تو این اوضاع کرونا گرونی تورم حالا وقتش بود چه کاریه
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  3 0
  گوشی ندارم
 • کورش IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  3 0
  اگر دولت به فکر مستاجرین هست باید خونه بسازه اجاره به شرط نملیک بده که دیگر کسی به خاطر بی ارزش شدن پولش توی مسکن سرمایه گذاری نکنه.
 • محمد IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  4 0
  من که خونه دارم سند آماده نیست وکد رهگیری ندارم تکلیفم چیه
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  2 0
  چرا سرپرست خانوار در نظر گرفتن باید هر شخص جدا میگرتن. شاید الان بچه دارن جدا زندگی میکنن و تشکیل خانواده داده باشن
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  2 0
  به فکر واکسن باشین این کارا رو بعداً هم میتونین انجام بدین
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  2 0
  مطمئن باشید ثروتمندان راهی برای فرار از ثبت کردن املاک خود پیدا خواهند کرد و بازهم مالیات را از فقرا خواهند گرفت
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  3 0
  اگر می دونید امار خانه های خالی رو برید مالیات بگیرید این دگیه چه کاری است؟
 • ولی IR ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  2 0
  اطلاعات زیادی می خواد مثل اطلاعات افراد زیر مجموعه یعنی خانواده و همچنین اطلاعات ملک شامل متراز و نوع سند و شناسه قبوض برق وآب و گاز . برخی خونه ها که کلا سند ندارن یا اگه دارن اصلا متراژ داخل سند نوشته نشده . متراژ دقیق هم گرفتنش برا برخی زمین ها که شکل هندسی درستی ندارن دقیق نمی شه فقط با ابزار مخصوص . در مورد ساختمون های مسکن مهر فقط فکر کنم مالک صاحب اعیان هست چون اکثرا اجاره ۹۹ساله هستن . به هر حال غیر ممکنه همه اطلاعات ملک صحیح وارد بشه مثلا در مورد متراژ . خیلی از خونه ها هم باقول نامه معمولی یا یه مبایعه نامه ای که کد رهگیری هم نداره معامله می شه . خیلیا سالها خونه خریدن ولی بخاطر هزینه های سنگین تغییر نام نتونستن سند رو بنام خودشون کنن .
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  2 0
  در مرحله ثبت مشخصات مالک، در پنجره تعیین شده، آدرس ملک رو باید تایپ کنید که دائما پیام می ده آدرس نامعتبر! لطفا پیگیری بفرمائید!
 • عباس IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  2 0
  وزیر جان میشه بگی این قیمتها که سی در صد کم شده دقیقا کجا ها هست من یکیشو لازم دارم اخه خونه ندارم
 • احمد IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  1 0
  اگر یک آپارتمان به نام دو نفر باشد تکلیف چیست ؟ مثلا ۴ دانگ به نام یکی و۲ دانگ به نام دیگری ؟ زن و شوهر؟
 • Hmed IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  1 0
  اگر کسی سند نداشته باشه چه خاکی به سرش بزنه
 • ناشناس IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  اگر طرح منافع تأمین باصطلاح صندوق مسکن محرومان آسیب پذیر مسکنی را میکند خوب است درغیر اینصورت سمباده روح مالکان شخصی را وناراضی تراشی بی هدف را بدنبال دارد