حراج تابلو نقاشی احتمالی کاراواجو، در اسپانیا لغو شد

ایسنا نوشت: اسپانیا، حراج شدن یک تابلو نقاشی را که احتمال دارد یکی از آثار کاراواجو،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد، متوقف کرد. این نقاشی که به قیمت ۱۵۰۰ یورو حراج شده بود، در صورت اثبات اصل بودن، ۱۵۰ میلیون یورو می‌ارزد.

به گزارش گاردین،‌ دولت اسپانیا، مزایده یک تابلو نقاشی کوچک را که قرار بود در مادرید با قیمت تخمینی ۱,۵۰۰ یورو به حراج شود، به دلیل شک و گمان‌ها در ارتباط با خالق لغو کرد.

مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است، به تصویر می‌کشد و با نام «تاج‌گذاری با خار»‌ شناخته ‌می‌شود، باعث به وجود آمدن تردید درباره این مسئله شد که شاید کاراواجو، نقاش چیره‌دست ایتالیایی خالق این اثر باشد.

در حال حاضر، کارشناسان در حال بررسی این تابلو نقاشی هستند که ابعاد آن ۱۱۱ در  ۸۶ سانتی‌متر است تا بتوانند اصالت آن را به‌طور کامل تایید کنند.

حراج تابلو نقاشی احتمالی کاراواجو، در اسپانیا لغو شد

وزارت فرهنگ اسپانیا اعلام کرده پس از آن‌که از سوی کارشناسان تماس تلفنی داشته است، به سرعت خروج این تابلو نقاشی از کشور را ممنوع کرده است. کارشناسان موزه «پرادو» اعلام کرده‌اند شواهد کافی وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده اصالت این اثر به عنوان یکی از آثار کاراواجو» باشد.

برخی از کارشناسان دنیای هنردرحال حاضر نیز این اثر را به عنوان یکی از نقاشی‌های کاراواجو» تایید کرده‌اند.

ویتوریو اسگاربی، منتقد هنری ایتالیایی اعلام کرد ماه گذشته هنگامی که یکی از دوستانش عکسی از این نقاشی را به او نشان داده، بلافاصله متوجه شده است که این نقاشی به کاراواجو تعلق دارد.

اسگاربی می‌گوید :‌ «این نقاشی را دیدم و بلافاصله متوجه شدم که یکی از آثار کاراواجو است، پس این فکر به ذهنم رسید که با کمک برای تامین بودجه لازم من می‌توانم آن را به ایتالیا بازگردانم ... این یک نقاشی ارزشمند است که اگر به مجموعه‌دار خصوصی فروخته شود، حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون یورو می‌تواند ارزش داشته باشد و در صورت فروختن آن به یک موزه همچون «پرادو»‌، می‌تواند ۵۰ میلیون یورو به فروش برسد.»‌

ماریا کریستینا ترزاگی، استاد دانشگاه رم و یکی از کارشناسان آثار کاراواجو نیز این نقاشی را به عنوان یک اثر اصل شناسایی کرده است.

با این حال، نیکولا اسپینوسا، یکی از برجسته‌ترین کارشناسان نقاشی‌های قرن هفدهم ایتالیایی معتقد است این یکی از آثار کاراواجو نیست و فقط از تکنیک تضاد رنگ تیره و روشن کاراواجو برای خلق این نقاشی به خوبی استفاده شده است.

البته این نقاشی تنها اثری نیست که در سال‌های اخیر به عنوان یکی از نقاش های احتمالی کاراواجو خبرساز شده است. در سال ۲۰۱۴ نیز یک نقاشی که به عنوان شاهکار گمشده کاراواجو معرفی شد در شیروانی یک خانه فرانسوی پیدا شد. پنج سال بعد یک مجموعه دار خارجی دو روز پیش از آن‌که این نقاشی حراج شود، آن را خرید.

۵۷۵۷

کد خبر 1502977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =