زرنگ بازی تامین اجتماعی! / ماجرا چه بود و سازمان تامین اجتماعی چه واکنشی به اعتراض‌ها نشان داد؟

خراسان نوشت: 3.6 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی منتظر بودند با مشاهده اولین فیش حقوقی سال 1400، لبخندی بر گوشه لب‌هایشان بنشیند و با افزایش حقوق سالانه و اجرای مرحله دوم همسان‌سازی، تغییر محسوسی در حقوق‌هایشان مشاهده کنند؛ اما آن‌چه از دیروز مشاهده کرده‌اند، با وعده و وعیدهای قبلی و فرمول‌های توافقی تناسبی نداشت.

 طبق وعده وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی، قرار بود حقوق پایه بازنشستگان حداقل‌بگیر این سازمان 39 درصد افزایش یابد و برای سایر سطوح نیز، این افزایش معادل 26 درصد به اضافه 248 هزار و 355 تومان باشد. همچنین خبر خوش مسئولان دولتی این بود که دومین مرحله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از فروردین 1400 اجرایی می‌شود تا شکاف حقوقی آن‌ها با سایر بازنشستگان پر شود. حالا آن‌طور که در فیش حقوق فروردین 1400 بازنشستگان درج شده، هم افزایش حقوق سالانه و هم مرحله دوم همسان‌سازی اجرایی شده است اما دریافتی‌ها آن چیزی نیست که با فرمول‌های توافقی مطابقت داشته باشد!

پیام‌های بازنشستگان 

زرنگ بازی تامین اجتماعی! / ماجرا چه بود و سازمان تامین اجتماعی چه واکنشی به اعتراض‌ها نشان داد؟بازنشستگان تامین اجتماعی که از این موضوع متعجب و گلایه‌مند بودند، نقدهای خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند:

* در فیش حقوقی فروردین 1400 نوشته شده مستمری دریافتی به همراه افزایش حقوق سالانه و مرحله دوم همسان‌سازی است، اما هیچ کدام‌مان نمی‌دانیم افزایش حقوق را چطور محاسبه کرده‌اند و مبلغ همسان‌سازی مرحله دوم چقدر است؟

* به جای این‌که افزایش حقوق سالانه ما را با پایه حقوق اسفندماه 99 حساب کنند، حقوق تیر 99 را در نظر گرفته‌اند که قبل  از مرحله همسان‌سازی بود و مبلغش پایین‌تر؛ با این کار همه ما را فریب داده‌اند.

* لطف کنید دستورالعمل محاسبه‌تان را مکتوب و به ما اعلام کنید تا همه بدانند با کامل شدن همسان‌سازی، چقدر به حقوق‌شان اضافه شده است.

2 ابهام که باید پاسخ داده شود

بازنشستگان دو سوال مهم دارند که مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید به آن پاسخ بدهند. سوال این است که:

* چرا برای افزایش حقوق سالانه، پایه حقوق قبل از مرحله اول همسان‌سازی ملاک قرار گرفته است؟

*  چرا همسان‌سازی مرحله دوم غیرشفاف است و بازنشستگان نمی‌دانند دقیقا چه مبلغی شامل حال‌شان شده است؛ ضمن آن‎که چرا بخشی از همسان‌سازی در حق عائله‌مندی و مسکن لحاظ شده در حالی که باید در پایه حقوق اعمال شود.

گلایه‌های تند و تیز رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان جامعه کارگری

«حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان جامعه کارگری هم که پیش از این، توافقات انجام‌شده و تعاملات مسئولان را برای افزایش حقوق بازنشستگان و اجرای کامل همسان‌سازی رضایت‌مند می‌دانست، با صدور فیش‌ها متعجب شد و لب به گلایه گشود. صادقی در این‌باره به ایلنا گفت: «برخلاف وعده‌ای که داده بودند، متناسب‌سازی را جزو پایه حقوق به حساب نیاورده‌اند و مبنای افزایش را حقوق تیرماه – قبل از اجرای متناسب‌سازی- گذاشته‌اند. به نظر می‌رسد کارشناسان سازمان با این محاسبات ناعادلانه نه تنها بازنشستگان بلکه مدیریت مجموعه را هم فریب داده‌اند چراکه در جلسات متعددی که داشتیم، مدیرعامل سازمان حرف‌ها و خواسته‌های ما را قبول داشتند و قول دادند که متناسب‌سازی جزو پایه حقوق باشد و مشمول افزایش شود. اما الان اتفاق دیگری افتاده است و باید سازمان به‌سرعت احکام صادره را جمع‌آوری و اصلاح کند».

نتیجه بازبینی امروز اعلام می‌شود

گلایه‌های فراوان بازنشستگان در شبکه‌های اجتماعی، به‌سرعت کارساز شد و سازمان تامین اجتماعی را به واکنش واداشت.  این سازمان عصر دیروز با انتشار خبری اعلام کرد: مقرر بود سازمان تامین‌اجتماعی جمعه (بیستم فروردین‌ماه)، پرداخت مستمری‌ها و متناسب‌سازی مرحله دوم را اجرایی کند که همزمان با این پرداخت‌ها و مطرح‌شدن اشکالاتی در پرداختی‌ها به سایر سطوح، با دستور مدیرعامل، این اقدام به منظور بازبینی موضوع و اطمینان از صحت محاسبات به تعویق افتاد. نتیجه بازبینی مجدد، ظرف 24 ساعت آینده (امروز) اعلام خواهد شد».

در گفت‌وگو با خراسان اعلام شد: جلسه اضطراری کانون‌عالی برای پیگیری مطالبه بازنشستگان 

زرنگ بازی تامین اجتماعی! / ماجرا چه بود و سازمان تامین اجتماعی چه واکنشی به اعتراض‌ها نشان داد؟در این‌باره «محمد کوهستانی» عضو هیئت مدیره کانون‌عالی کارگران بازنشسته نیز در گفت‌وگو با خراسان گفت: آن‌‎چه در فیش‌های حقوقی بازنشستگان لحاظ شده است، مطابق فرمول توافقی کانون عالی و سازمان تامین اجتماعی نیست و باید اصلاح شود. کوهستانی تصریح می‌کند: روز جمعه بسیاری از بازنشستگان عزیز سراسر کشور در تماس با اعضای کانون، گلایه‌های خود را درباره این موضوع مطرح کردند و ما نیز جلسه‌ای اضطراری درباره این موضوع خواهیم داشت تا به سرعت موضوع را پیگیری کنیم.

2323

کد خبر 1503202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • صادق IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  48 2
  مدیر عامل سازمان باید پاسخ دهند
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  59 0
  دلم به مستمری بگیر تامین اجتماعی میسوزه
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  19 15
  حقوق بازنشستگی من با ۳۵ سال بیمه پردازی که تقریبا همه اش هم سقف بیمه پرداخت شده بود در اسفند ۹۸ مبلغ ده و نیم میلیون تومان شد و که ۶ونیم برابر حداقل مستمری بازنشستگی بود و الان با افزایش های سال ۹۹و ۱۴۰۰ به ۴برابر حداقل حقوق رسیده است با این فرمان سازمان تامین اجتماعی چند سال بعد مساوی حداقل خواهم گرفت . این است متناسب سازی ؟!
 • امیر IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  36 1
  چرا حق بیمه تامین اجتماعی اینقدر زیاد شده ما بیمه آزاد واریز میکنیم توان پرداخت نداریم
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  31 1
  من نمیدونم چرا این بیمه باید انحصاری باشه
 • مستمری بگیر حداقل بگیر IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  42 2
  بایدددددافزایش حقوق طبق تورم باشد وبس.....
 • تقی IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  49 1
  تامین اجتماعی موقع پول گرفتن همه مبلغو تا قران آخر میگیره از کارگر و کارفرما
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  26 1
  آیا درسته؟
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  37 0
  حق بیمه ها خیلی بالا رفته
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  31 0
  ما متقاضی شفاف سازی هستیم
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  18 1
  آخه یه بازنشسته چی داره ؟
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  51 0
  فقط دارم زجر می کشم
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  30 1
  اسم شما سازمان تامین اجتماعی است . بخوانید تا مسئولیتتان را درک کنید
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  35 1
  جناب مدیرعامل پاسخ بدین
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  74 1
  سلام بازبینی کردید که حقوق 2200رو3700کردیدبااین گرونی
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  28 0
  خجالت اوره
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  29 0
  در تمام دنیا قشر ضعیف و حداقل بگیران را کمک میکنند
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  20 1
  چرا مرغ این قدر گران شده؟
 • sdv,s IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  32 0
  مبلغ 12000000 ریال که اخر سال پرداخت کردند نیز قرار بود تکلیف این را هم مشخص کنند که فقط برای یکبار بوده یا ادامه دارد که در حکم جدید این مبلغ اصلا در نظر گرفته نشده و نکته جالب اینکه خودشان در مرداد که حقوق ها را ترمیم کردند تفاوت به پایه حقوق اضافه کردند ولی در حکم جدید این ممبلغ را کسر کردند
 • مهراب IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  30 1
  این یعنی هیچ مرجع قانونی به همسان سازی توجهی نمیکند
 • یک بازنشسته IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  25 1
  چرا حق یه مشت آدم رحمتکش ضایع بشه؟
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  41 1
  تامین اجتماعی تو باید پناه کارگر و بزنشسته باشی
 • علی اصغر IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  48 0
  چزا اینطور ما را زجر می دهید
 • رضا IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  26 1
  آقای سالاری منتظر پاسخ هستیم
 • پرواز IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  18 0
  دقیقا حقوق پدر من ۳۹ درصد اضافه شده ، حدعقل بگیر هم هستن، نه همسان‌سازی شده نه متناسب سازی
 • متذکر IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  20 1
  در حکم و فیش صادره فروردین 1400 بازنشستگان تأمین اجتماعی متناسب سازی جدیدی وجود ندارد و صفر ريال منظور شده و حتی مبالغی از متناسب سازی مرداد سال 99 کسر شده! از طرفی افزایش حقوق 26 درصدی به اضافه مبلغ ثابت 2،483،550ريال فقط نسبت به حقوق سال 99 منهای متناسب سازی مرداد 99 صورت گرفته بنابراین نه تنها متناسب سازی امسال افزیشی نداشته بلکه نسبت به سال 99 کاهش هم داشته است! یعنی هیچ متناسب سازیی امسال انجام نشده است و افزایش حقوق سنواتی بدون لحاظ متناسب سازی انجام شده! طبق ادعاهای مسئولان تأمین اجتماعی قرار بوده متناسب سازی سال 1400 به متناسب سازی سال 99 اضافه شود و می بایست افزایش سنواتی سال 1400 بر کل حقوق سال 99 به اضافه کل متناسب سازی سال 99 و 1400 اعمال می شده. حتی حق سنوات در فیش حقوقی امسال نسبت به سال قبل ثابت مانده و هیچ افزایش نداشته است! درحالیکه سالیانه باید افزایش یابد. درصد متناسب سازی باید برای تمامی بازنشستگان برای سال 1400 به یک میزان تعیین شود تا عدالت بین آن رعایت گردد و افرادی که حق بیمه بیشتری پرداخت کرده اند به نسبت آن از متناسب سازی بهره مند گردند
 • متذکر IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  27 3
  درصد متناسب سازی باید برای تمامی بازنشستگان برای سال 1400 به یک میزان تعیین شود تا عدالت بین آن رعایت گردد و افرادی که حق بیمه بیشتری پرداخت کرده اند به نسبت آن از متناسب سازی بهره مند گردند و نباید میزان متناسب سازی مانند افزایش سنواتی براساس سطوح حداقلی(39% افزایش) و سایر سطوح(26% باضافه مبلغ ثابت افزایش) باشد و حتی نباید ملاک میزان متناسب سازی بازنشستگان کشوری باشد هر چند مبلغ متناسب سازی آنان سال قبل تا 6 میلیون 500 هزار تومان بوده ولی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی سال قبل تقریباً تنها مبلغ 800 هزار تومان بوده که امسال از مبلغ آن کاسته هم شده و متناسب سازی امسال نیز صفر ريال بوده. میزان متناسب سازی باید براساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و متناسب با هزینه های زندگی باشد که حداقل از سال 97 به بعد تورم رسمی اعلامی سالانه حداقل 50% بوده
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  30 1
  خودتون هم بازنشسته میشین
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  12 0
  خداوند رحم کند
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  18 1
  لطفا شفاف سازی کنید
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  19 0
  اعصابم به هم ریخت
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  25 1
  منتظر واکنش دقیقی درباره این موضوع هستیم