ورود زودهنگام دام عشایر، مراتع را نابود می‌کند/ صدور ۵۰۰۰ اطلاعیه برای جلوگیری از کوچ پیش از موعد

مهندس سید اسماعیل صالحی با اشاره به زمان ورود عشایر از ۲۵ اردیبهشت‌ماه به چهارمحال و بختیاری، گفت: نیروهای منابع طبیعی استان از کوچ پیش از موعد عشایر جلوگیری می‌کنند.

به گزارش خبرآنلاین از چهارمحال : مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: امسال با توجه به کم‌آبی و خشکسالی در خوزستان متاسفانه شاهد کوچ زود هنگام عشایر به استان هستیم که این موضوع سبب آسیب به مراتع خواهد شد.

وی عنوان کرد: کوچ سنتی عشایر به کوچ ماشینی و آن‌هم زود هنگام تبدیل شده که این خود باعث ورود زودتر از موعد دام به مراتع شده است.

صالحی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به بارش‌های اخیر پوشش گیاهی مراتع در حال جوانه زدن است و ورود زودهنگام دام باعث نابودی پوشش گیاهی مرتع خواهد شد.

وی گفت: هم‌اکنون پنج هزار اطلاعیه در خصوص جلوگیری از کوچ زودهنگام  تهیه شده و در اختیار دامداران و عشایر قرار گرفته و به کلیه دامداران از طریق پیامک تاریخ ورود و خروج به مرتع اطلاع‌رسانی شده است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری افزود: به منظور جلوگیری از تخریب و چرای زودرس در مراتع توسط عشایر، هفت ایستگاه کنترل  و مدیریت کوچ در گلوگاه‌های ورودی‌ استان ایجاد شده تا از کوچ پیش از موعد به مراتع جلوگیری شود.

وی توضیح داد: متاسفانه تاکنون عده‌ای وارد شده و تخلف کرده‌اند اما نیروهای منابع‌طبیعی این افراد را بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌کنند.

46

کد خبر 1503234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =