چرا سنگ مزار ناهید سالیانی هنوز نصب نشده است؟

جهانبخش نورائی می‌گوید ناهید سالیانی پیش از درگذشت، سنگ قبر خود را شامل دو قطعه عمودی و افقی طراحی کرد اما قطعه افقی به شکل دلخواه از کار درنیامد و این موجب تأخیر در تهیه و نصب سنگ مزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نصب‌نشدن سنگ مزار ناهید سالیانی، مجسمه‌ساز قدیمی و استاد اسبق دانشکده هنرهای زیبا که شهریورماه ۱۳۹۹ درگذشت، موجب شد جهانبخش نورائی، وکیل ماندانا مزینی (فرزند ارشد شادروان ناهید سالیانی) امروز، شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ توضیحاتی را برای انتشار در اختیار انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بگذارد. 

در اطلاعیه‌ای که از سوی نورائی برای انتشار در اختیار انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران قرار گرفته، چنین آمده است: 

«خاطره ناهید سالیانی، مجسمه‌ساز بزرگ، در یادها جاودانه است.

ناهید سالیانی، هنرمند و مجسمه‌ساز و پیکرتراش نواندیش، در ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ در بیمارستان آراد تهران در ۸۴ سالگی بر اثر بیماری درگذشت و در اجرای وصیتی که کرده بود پیکر او به زادگاهش، انزلی، توسط فرزند بزرگش (ماندانا مزینی) انتقال یافت و بر مزار پدرش، شادروان نجفقلی سالیانی، به خاک سپرده شد و آرام گرفت.

فرزند دیگر زنده‌یاد سالیانی سال‌های طولانی است که در خارج از کشور به سر می‌برد و به علت محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کوئید-۱۹ متأسفانه نتوانست با مادر دلبند خویش وداع کند.

شادروان سالیانی سنگ قبر خود و پدر مرحومش شامل دو قطعه عمودی و افقی را پیش از مرگ طراحی کرده بود. قطعه عمودی که حاوی نام هر دو آن‌هاست را فرزند ارشد او به یکی از سنگ‌تراشان ورزیده و صاحب‌نام سفارش داد که در زمانی کوتاه آماده شد.

اما طرح قطعه افقی به شکل دلخواه از کار درنیامد و تمامی این روند، موجب تأخیر در تهیه و نصب سنگ مزار شد. توصیه برخی از بزرگان نیز که نصب سنگ قبر در اقلیم‌های بارانی (مانند شهر انزلی) به منظور نشست کافی خاک پس از زمان مناسب باید انجام پذیرد، مزید بر علت شد. اکنون با همکاری و همراهی انجمن مجسمه‌سازان ایران، طراحی قطعه افقی سنگ نیز برای بار دوم در دست انجام است و امیدواریم تا پیش از پایان فروردین‌ماه سال جاری، هر دو قطعه سنگ بر مزارآن هنرمند شایسته نصب شود و نگرانی دوستداران وی که در مواردی بر اثر بی‌خبری از حقیقت امر به سوء تفاهم انجامیده و تصور کم‌توجهی بازماندگان روانشاد ناهید سالیانی را پدید آورده، پایان پذیرد و یاد این مجسمه‌ساز نوآور بزرگ جاودانه گردد.»

۵۸۲۵۹

کد خبر 1503276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =