۷ استان ایران هسته‌ای شدند /دشمن چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای ندارد

ایرنا نوشت: رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه دشمن راه چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای صلح‌آمیز و قوی ندارد، گفت: شکست کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا آخرین تیر در ترکش دشمن برای توقف فناوری هسته‌ای در ایران بود.

سردار غلامرضا جلالی به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای گفت: موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پس از انقلاب اسلامی از مهمترین مباحث در حوزه سیاست خارجی کشور بوده است در حالیکه در زمان رژیم ستم‌شاهی، آمریکا و اروپایی‌ها به دلیل وابستگی نظام سیاسی ایران به آنها از بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای در ایران (بدون دخالت ایران در توسعه و بهره‌برداری) حمایت می‌کردند،

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: با این حال با روی کار آمدن یک حکومت مستقل در ایران نه تنها حمایت‌ها از توسعه بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای قطع شد بلکه سنگ‌اندازی‌های متعدد برای حذف کامل صنعت هسته ای در ایران آغاز گشت.

با بدعهدی‌ها فهمیدیم نمی‌توان آینده انرژی ایران را به تصمیم غرب گره زد

جلالی با اشاره به اینکه طی این سال‌ها ایران با درک این موضوع که نمی‌تواند آینده انرژی خود را به تصمیم دشمنان گره بزند وارد عرصه فعالیت‌های هسته‌ای شد، گفت: خباثت آنها باعث شد تا ایران با یک بی‌اطمینانی کامل به سمت توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و آنهم بحث فوق پیشرفته تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای حرکت کند.

فناوری هسته‌ای نماد خودباوری، استقلال و توانایی ایران برای حرکت به جلو

جلالی با اشاره به اینکه مساله هسته‌ای امروز نماد خودباوری، استقلال و توانایی ملت ایران برای حرکت به سمت جلو است، گفت: چند دهه است که غرب تلاش دارد تا موضوع انرژی هسته‌ای را در ایران متوقف کند اما با درایت مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت این صنعت همچنان سرپا و به سمت جلو حرکت می‌کند.

فناوری هسته‌ای در ایران حذف ناشدنی است

جلالی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در این سالها بارها با اقدامات خشونت‌بار خود از جمله ترور شهدای هسته‌ای تلاش داشته تا فناوری هسته‌ای ایران را از بین ببرد، افزود: خون سرخ و پربرکت این شهدا سبب شده است که امروز فناوری صنعت هسته‌ای ما به یک علم و فناوری بومی تبدیل شود که قائم به اشخاص نیست و نابود شدنی هم نخواهد بود.

با شکست کارزار فشار حداکثری، دشمن چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای ندارد/ سد تحریم‌ها با سیل اراده ملی ایرانیان فرو می‌ریزد

جلالی با تاکید بر اینکه دشمن راه چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای صلح‌آمیز و قوی ندارد، گفت: شکست کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا آخرین تیر در ترکش دشمن برای توقف فناوری هسته‌ای در ایران بود و به لطف خدا سد تحریم‌ها نیز با سیل اراده قوی ملت ایران به‌زودی فرو می‌ریزد.

تشریح اقدامات و دستاوردهای پدافند غیرعامل در عرصه پرتوی

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه این سازمان حسب تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های بالادستی، در حوزه پدافند پرتوی اقدام به راه‌اندازی یک قرارگاه عملیاتی کرده است، گفت: در این قرارگاه، موضوعاتی همچون مقابله با تهدیدات پرتوی، ارتقای آمادگی‌های عمومی کشور، تهیه و اجرای طرح واکنش اضطراری، ایجاد زیرساخت های درمانی و ... در دستور کار است.

۷ استان ایران هسته‌ای شدند /دشمن چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای ندارد

۷ استان ایران هسته‌ای است

جلالی با بیان اینکه آژانس انرژی اتمی به عنوان مرجع بین‌المللی در مباحث هسته‌ای بر ضرورت وجود ساختارهای پدافند غیرعامل در زمینه پرتوی تاکید دارد، افزود: امروز ۷ استان ایران هسته‌ای شده‌اند و صنعت هسته‌ای در بسیاری از بخش‌های کشور همچون بخش بهداشت و درمان مورد استفاده است و لذا توسعه مباحث ایمنی، امنیت و دفاع و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری امن از این فناوری از دستور کارهای قرارگاه پدافند پرتوی است.

وی با اشاره به اینکه سازمان پدافند غیرعامل در سال‌های گذشته برگزاری رزمایش‌ها و تمرین‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی پرتوی در مقایسه‌های مختلف را برگزار کرده است و همچنان این رزمایش‌ها در دستور کار است، گفت: خوشبختانه در بخش‌های توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و در تلاش هستیم تا قطب درمان مصدومیت‌های پرتوی در کشور را راه‌اندازی کنیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم در بحث حوادث و پیامدهای پرتوی نیاز به ساماندهی و تعیین تکلیف نظام ارجاع درمانی است، تصریح کرد: از همین رو نیاز بود تا تشکیلاتی به عنوان قطب درمانی در نظر گرفته شود و این موضوع را دنبال کند.

جلالی ادامه داد: در موضوع حوادث شیمیایی با توجه به سوابق و توانمندی‌هایی که در دانشگاه بقیه‌الله(عج) وجود داشت، این تشکیلات به عنوان قطب درمان مصدومیت‌های شیمیایی تعیین شد. در حوزه هسته‌ای نیز نیازمند چنین نظام ارجاعی بودیم که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقدمات آن فراهم شد.

تشکیل اورژانس هسته‌ای در ۳ استان کشور

جلالی افزود: در این راستا، مقرر شد ما در گام نخست خود زیرساخت هسته‌ای یک مجموعه به عنوان اورژانس هسته‌ای داشته باشیم که رفع آلودگی اولیه و درمان هسته انجام شود. از همین رو باید در استانی‌هایی که این زیرساخت‌ها قرار دارند مجموعه‌های دوگانه با کاربری درمان سوانح سوختگی و تشکیلات رفع آلودگی و اوژانس هسته‌ای ایجاد شود که در استان مرکزی و اصفهان این ساختار ایجاد شده و در حال بهره‌برداری است. در استان بوشهر نیز این ساختار در دست ساخت و در آستانه بهره‌برداری است.

به گفته رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور این مراکز در واقع لایه دوم کار امداد و نجات و درمان در استان‌های میزبان زیرساخت هسته‌ای را انجام می‌دهند.

راه‌اندازی قطب درمان پرتوی کشور  

جلالی تصریح کرد: در مورد ایجاد یک مرکز که هم مرجع درمان هسته‌ای باشد و هم وظایف قطب را انجام دهد، مباحثی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شد و در نهایت مرکز پزشکی نوین هسته‌ای زیر نظر بیمارستان شهید چمران وظایف قطب درمان مصدومیت‌های پرتوی را برعهده گرفت. به همت وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، کلنگ احداث این مرکز تخصصیِ درمان مصدومیت‌های پرتوی، سال گذشته زده شده و انشالله افتتاح خواهد شد.

وی پژوهش و تحقیقات را جزو وظایف دیگر قطب درمان پرتوی دانست و گفت: این بیمارستان می‌تواند به عنوان مرجعی برای آموزش سایر مراکز درمانی در زمینه پرتوی نیز نقش بسزایی ایفا کند.

آموزش بیش از ۵  هزار نفر در مرکز آموزش مهارتی درمان مصدومیت‌های CBRNE

به گفته وی، سازمان پدافند غیرعامل کشور به کمک دانشگاه یزد مرکز آموزش مهارتی درمان‌های مصدومیت حوزه CBRN را ایجاد کرد که در طول ۳ سال فعالیت خود بالغ بر ۵ هزار نفر را به صورت کاردانی و آموزش مهارتی، تربیت کرده است.

راه‌اندازی قرارگاه‌های پدافند پرتوی تا سطح شهرستان

جلالی با بیان اینکه ایجاد، حفظ، کنترل و ارتقای سطح آمادگی پاسخ به حوادث هسته‌ای یکی از وظایف و اقدامات مهم سازمان پدافند غیرعامل کشور است، تصریح کرد: از جمله دستاوردهای دیگر سازمان پدافند غیرعامل در حوزه پرتوی تدوین اسناد راهبردی و عملیاتی پدافند پرتوی و ساختار سازی در استان‌های هسته‌ای است. ایجاد قرارگاه‌های استانی و شهرستانی پدافند پرتوی نیز در راستای ارتقای آمادگی‌های عمومی و سطح دانش و مهارت مسئولان جهت مقابله با حوادث احتمالی است.

وی با بیان اینکه همه کشورهای دارای صنعت هسته‌ای بنابر الزامات ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید سازوکار مقابله با حوادث احتمالی و آمادگی‌های لازم را داشته باشند، خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور با ایجاد قرارگاه پدافند پرتوی نسبت به طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی طرح‌های پاسخ اضطراری و رزمایش‌های تخصصی کرده است. در همین راستا در سال جاری رزمایش‌هایی در استان مرکزی، اصفهان و بوشهر انجام خواهد شد.  

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه صنعت هسته‌ای از نظر رعایت استانداردهای ایمنی و امنیت عملا بی‌همتاست، افزود: با این حال ضرورت دارد تا در برابر حوادث احتمالی با درصد وقوع اندک آمادگی ها در کشور پدید آید.

فرمانده قرارگاه پدافند پرتوی کشور با بیان اینکه امروز در منطقه جنوب غرب آسیا و در نزدیکی برخی مرزهای کشور تاسیسات هسته‌ای وجود دارد، گفت: بر همین مبنا ما تلاش داریم تا ضمن ارزیابی مخاطرات محیطی و رصد تحولات سطح آمادگی ها را ارتقا بخشیم.

امارات باید درخصوص ایمنی و امنیت نیروگاه اتمی براکه پاسخگو باشد

جلالی با اشاره به اینکه برای مثال کشور امارات اخیرا اقدام به راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه اتمی براکه کرده است، گفت: بسیاری از کشورهای منطقه و حتی برخی انجمن‌های تخصصی نسبت به وضعیت ایمنی و امنیت این نیروگاه سوال‌های جدی دارند و حتی کشوری همچون قطر این نگرانی‌ها را به آژانس انرژی اتمی منعکس کرده است.

وی با بیان اینکه امارات باید در خصوص وضعیت امنیت و ایمنی این نیروگاه به کشورهای منطقه پاسخگو باشد، گفت: کشورهایی که می‌خواهند از انرژی پیشرفته هسته‌ای بهره‌برداری کنند باید بتوانند استانداردهای پیشرفته ایمنی و امنیت آن را نیز رعایت کنند.

توسعه صنعت بومی پدافند پرتوی در کشور

جلالی در بخش دیگری از این مصاحبه به بحث توسعه صنعت بومی پدافند پرتوی در کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این صنعت از جمله صنایع های‌تک و دانش‌بنیان محسوب می‌شود، تاکید کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شده است و دستاوردهای قابل توجهی پدید آمده است.

تجهیز آتش‌نشانان بیش از ۵۰ شهر به تجهیزات مقابله با تهدیدات CBRNE

جلالی با اشاره به اینکه یکی از این اقدامات، تجهیز مراکز آتش‌نشانی بیش از ۵۰ شهر بزرگ کشور به تجهیزات مقابله با تهدیدات CBRNE است، گفت: این تجهیزات در مرکز سپند وزارت دفاع و با راهبری شهید عزیزمان فخری‌زاده تولید شده بود که هم برای حفظ سلامت آتش‌نشان‌ها و هم ارتقای توان عملیاتی در زمان وقوع بحران‌ها بسیار موثر است.

فناوری هسته‌ای تضمین‌گر پیشرفت ایران فردا

جلالی با بیان اینکه مساله هسته‌ای، امروز به نماد اقتدار جمهوری اسلامی تبدیل شده است، گفت: دشمن امروز می‌داند که این فعالیت‌ها ماهیت صلح‌آمیز دارد اما چون این فناوری و صنعت تضمین‌گر رشد و پیشرفت ایران فرداست با آن مخالف است اما قطعا با هدایت رهبری عزیز و ایستادگی ملت این صنعت به رکن پیشرفت ایران در دهه‌های آتی تبدیل خواهد شد و چشم بدخواهان ایران اسلامی کور خواهد گشت.  

27219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1503305

برچسب‌ها