ایران و آمریکا به یک دیدگاه مشترک رسیده‌اند

کارشناس مسائل هسته ای به خبرانلاین گفت: ایران و آمریکا به یک دیدگاه مشترکی رسیده اند و از موضع قبلی خود کمی پایین امده اند

مهسا مژدهی: جلسه روز جمعه میان ایران و 4+ 1 در حالی پایان گرفت که طرفین باز هم وضعیت را امیدبخش ارزیابی کردند. اما جزییاتی از گفتگوها هنوز مشخص نشده است. اواخر هفته باز هم قرار بر گفتگوهای تازه است تا در نهایت دو طرف بتوانند راهی برای نجات برجام و لغو تحریم ها پیدا کنند. به نظر می رسد که هر چند اغاز گفتگوها و قرار گرفتن آن در مسیر کارشناسی می تواند راهگشا باشد، اما مسیر آسان نخواهد بود.

در خبرآنلاین با دکتر حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل و هسته ای به گفتگو نشسته ایم: 

ایران و آمریکا به یک دیدگاه مشترک رسیده‌اند

دومین جلسه از کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و امریکا و گفتگوی جداگانه شان با 4 +1 در حالی به پایان رسید که طرف های حاضر آن را امید بخش دانستند. جزییاتی از این نشست هنوز منتشر نشده و قرار است جلسه بعدی هم همین هفته تشکیل شود. چه اتفاقاتی در این دو جلسه رخ داده که تهران و واشنگتن را در فضای متفاوتی قرار داده است؟

قبلا با توجه به شرایطی که امریکا و ایران گذاشته بودند ما عملا شاهد یک بن بست بودیم. واشنگتن می گفت ایران باید بیاید مذاکره کند تا بعد در مورد لغو تحریم ها صحبت کنیم و تهران هم معتقد بود که تحریم ها ابتدا کاملا رفع شوند و بعد از راستی آزمایی ما به تعهداتی که از آن عقب نشینی کرده ایم بر خواهیم گشت.اروپایی ها یک راه حل میانه را پیشنهاد داده و روسیه و چین هم حمایت کردند. به این ترتیب که ایران گفت و گوهایش را با 4+1 صورت می دهد و هماهنگ کننده  اروپا یعنی اقای مورا، نتایج گفتگوها را با امریکایی ها در میان می گذارد. بنابراین اولا تهران و واشنگتن مسقیم مذاکره نمی کنند و ثانیا از این بابت امید بخش است که بالاخره یک چارچوبی پیدا شده. یک کمیسیون در مورد مسائل تحریم ها به طور تخصصی کار می کند که چطور لغو شوند و یک کمیسیون هم به صورت تخصصی کار می کند تا از نظر فنی بازگشت ایران به چه شکل باشد و تعهداتی را که کاهش داده برگرداند. به نظرم این مجموعه طوری پیش رفته که امیدبخش بوده و دو طرف عملا تلاشی می کنند تا راه حل هایی پیدا کنند.

معاون وزیرخارجه المان گفته قرار است نتایج تا زمان رسیدن به نتیجه نهایی منتشر نشود. به همین دلیل اخبار و اطلاعات زیادی وجود ندارد. مشخص نیست که چطور در عمل توافقی ممکن است شکل بگیرد. اما مشخص است که امریکایی ها اول باید تعهداتی که در برجام سپرده اند انجام دهند تا مراحل بعدی شکل بگیرد.

اینطور به نظر می رسد که هر چند دو کشور در کمیسیون هایی جداگانه مشغول چانه زنی هستند، آیا این بدین معناست که نظراتشان در مواردی به هم نزدیک شده است؟

نمی شود گفت که نظرشان نزدیک شده. می شود گفت که به یک دیدگاه مشترکی رسیده اند و از موضع قبلی خود کمی پایین امده اند. مثلا امریکایی ها رسما می گویند ما حاضریم تحریم هایی را که بازدارنده اجرای برجام هستند و متعارض با آنند را کنار بگذاریم یعنی پیشرفتی صورت گرفته. اماده اند که مثلا تحریم های نفتی را لغو کنند. این نقطه شروع خوبی است که اگر اینکار را بکنند و ایران هم راستی ازمایی کند. اگر این روند پیش برود متناسب با اقدام امریکایی ها ما هم قدم هایی را خواهیم برداشت. یعنی تئوری اقدام برابر اقدام شکل خواهد گرفت. 

با توجه به این صحبت هایی که در هفته احیر انجام گرفته، قرار است در جلسه بعدی موارد بیشتری مورد نظر طرفین قرار بگیرد. آیا نوبت گفتگو بر سر غنی سازی می رسد؟

همه گفتگوها بر سر لغو تحریم هاست. اگر در این فرصت ایالات متحده قبول کند و بخواهد که تحریم ها را به تعلیق در بیاورد، ممکن است که در مراحل بعدی ما شاهد این باشیم که دو طرف بر سر موضوع غنی سازی بروند. غنی سازی را ایران اغاز کرده. بازگشت به اردیبهشت 98 در حالی صورت خواهد گرفت که امریکایی ها بخواهند به برجام بازگردند. یکی از کارها این است که غنی سازی بیست در صد را متوقف کند. اما این مستلزم این است که امریکا بخش مهمی از تحریم ها را برداشته و دارایی های ایران هم ازاد شود. یعنی امریکا کاری را انجام دهد و بعد که ایران راستی ازمایی کرد اقدام متناسبی را انجام دهد.

به تازگی اقای کمالوندی موضوع تازه ای را مطرح کرده و بحث بر سر ir9 هاست. ایا این اتفاقات تازه در صنعت هسته ای ایران، وضعیت جدیدی را در گفتگوها پیش خواهد اورد؟ 

باید توجه داشته باشیم که ir9 وسیله غنی سازی است. سانترفیوژهای ما از ir1 شروع شده و  الان به این مدل جدید ارتقا داده ایم. ir9 خیلی پیشرفته تر است. هم از لحاظ مقدار غنی سازی و هم سرعت و پایداری اش هم بیشتر است. چون این ها طول عمری دارند. با موفقیت در مدار قرار دادن اینها نشان دهنده بالا رفتن قدرت ایران است که باعث افزایش توان چانه زنی ها در مقابل طرف غربی خواهد شد.

شایعه ای ایجاد شده که امکان قطع همکاری ایران و اژانس وجود دارد که در پی افزایش توان ایران مطرح می شود. ایا چنین امکانی وجود دارد؟

با آژانس هیچ گاه چنین اتفاقی نمی افتد. این طور نیست که آژانس انرژی اتمی بیاید و ارتباط خود را با یک کشور قطع کند. مثلا بگوید ایران چون تجهیزات پیشرفته تر ساخته روابط را قطع کند. چون اصولا همکاری با آنها بر اساس پیمان ان پی تی و پروتکل الحاقی انجام می گیرد. اگر بخواهد قطع شود از سوی ایران خواهد بود. وظیفه آژانس نظارت و کنترل است و اگر تهران بخواهد مانع از آن شود، معترض خواهد شد. اگر ایران تعداد سانترفیوژها را افزایش دهد یا مدرنتر بکند،‌آنها نمی توانند معترض باشند.

ایران مایل است که بتواند از سانتریفیوژهای پیشرفته تر استفاده کند. این ها کیفیت بهتری از سوخت را تولید می کنند، مصرف برق کمتری دارند و سرعت غنی سازی شان بیشتر است.

کشورهای اروپایی موضع تندی نسبت به خبرهایی که در مورد گسترش فعالیت های هسته ای منتشر شد، از خود نشان دادد. الان وضعیت چگونه است؟‌ایا آنها نقشی در اعتراض به فعالیت های ایران بازی می کنند؟

اروپایی ها خودشان تعهداتشان را انجام نداده اند و نمی توانند چنین چیزی را از تهران بخواهند. اروپایی ها به این نتیجه رسیده اند که باید زمینه سازی کنند تا واشنگتن به تعهداتش جامه عمل بپوشاند. در این مسیر آنها هم دیگر مانعی برای انجام تعهداتشان نخواهند داشت. وقتی همه اجرا کردند نوبت ایران می شود تا در چارچوب اولیه برجام عمل کند. اعتراضات آنها بلاوجه است و نمی توانند مانعی ایجاد کنند.

>>> این مطالب را هم بخوانید:
اگر تحریم‌ها لغو شود؛با غول اف‌ای‌تی‌اف چه خواهید کرد؟
پاسخ خطیب زاده به کریستین امانپور درباره دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در هفته آینده و احتمال لغو تحریم‌ها
آیا گره توافق سرانجام باز خواهد شد؟

 

312 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1503548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بابالنگ دراز GB ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  31 10
  اگر اصولگراهای تندرو وافراطی مطمئن باشند که مذاکرات بین ایران و 1+4 داره به نتیجه می رسه، قطعا یک جنجال وهیاهویی درست می کنند که به ملت چنین القاء کنند که بازهم تیم مذاکره کننده گول آمریکائی ها رو خوردند. پس دولت بایست خیلی هوشیارباشد.
  • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   2 0
   دقیقا همینطوره نمیزارن ملت آب راحت از گلوشون پایین بره در مملکت خراب ما تحریم طرفدارای زیادی دااره که منافع اونا رو تضمین میکنه کی فکر مردم و ملت هست هیچوقت نمیزارن توافقی حاصل بشه و اگه هم بشه با کاراشون خراب میکنن
  • سجاد IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   1 1
   حماقت است که با چنین بیرحمی که در سالهای اخیر بر ما شده باز به انها پناه بیاوریم. شرم اور است انها هیچ رحمی به ما نمیکنند فقط به فکر تقویت شرایط خودشانند.
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  33 9
  دفعه قبل که رسیدن برای مردم چه دستاوردی داشت که اینبار بخواد داشته باشه
  • علی IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   12 2
   والا!
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   3 1
   دفعه قبل برجام چقد پایدار بود که بخواد دستاورد داشته باشه
  • hackon IR ۰۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   1 0
   یه لحظه فقط فکر کن و بگو البته اگر از قشر دربدر مملکت هستی یه روغن جامد که بعد از برجام بوده 16800 تومان حالا شده 138000 تومان مرغ کیلویی 5400 بعد از برجام الان 43750 تومان و.... احتمالا یا دستت تو جیب خودت نیست و یا از قشر مرفح جامعه هستی
 • محمدی IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  20 4
  آمریکایی ها به ایران امتیاز نمی دهن به هیچ وجه مگر ایران کوتاه بیاید که اشتباه میکند باید ایران با فکر بعداً باشد تا تحریم نشود
 • سعید IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  12 1
  سربه سر آمریکا گذاشتن یعنی نابودی
  • بهروز GB ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   1 0
   سر بِه سر یا سر خم نکردن؟ آیا فشار حداکثری آنها را به هدفشان رساند؟
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 3
  اول تحریم نفتی را بردارن بعد حکومت منزوی ایران راستی آزمایی کنه بعد یه قدم کوچولو برداری ... فکر کنم کدخدای جهان را با جیبوتی اشتباه گرفتی !
 • صالح کعب IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 1
  تمام عمرمان اوردیم مرگ بر امریکا وگفتند امریکا دشمن ماست وسردار دلها را کشت الان ماشالله به دیدگاه رسیدند تبار ک الله مرگ بر اسراییل وامریکا تا الان داریم خانواده شهید دارند وتا الان پیدا نشده مرگ بر امریکا
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  4 1
  دعوای جناحی مسولین اجازه مذاکره را با آمریکا نمی دهد و در این بین مردم له شدن. قدرت اصلی در جهان آمریکاست
 • امیررضا IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  آمریکا تحریمها رو لغو نمی کنه اون فقط با ما بازی می کنه
 • بهروز GB ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  9 0
  دست از بازی بردارید. نه آمریکا تحریم ها را بر میدارد ونه ایران تن به خواسته های وقیحانه آمریکا میدهد. تحریم ها برای فشار بر ایران وضع شده، از دشمن توقع دوستی دارید؟ دیگر مردم از این صحبت ها خسته شده اند.