آیا تاریخ تکرار می‌شود و عرب‌ها قربانی می‌شوند؟/به هوش باشید؛بهای گزافی پرداخت خواهید کرد!

یک روزنامه عربی خطاب به کشورهای حاشیه خلیج فارس نوشت: ائتلاف آمریکا روی سه اصل برای مبارزه با چین و متحدانش تمرکز کرده است عرب‌ها نباید در بازی واشنگتن خود را گرفتار کنند چراکه بهای گزافی پرداخت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه الرای الیوم چاپ لندن در سرمقاله خود با اشاره به راهبرد آمریکا مقابل شرق به طور خاص  روسیه و چین، نوشت با عنوان «ائتلاف آمریکا روی سه اصل برای مبارزه با چین و متحدانش تمرکز کرده است» ضمن هشدار به عرب های حاشیه خلیج فارس نوشت:

 

 

شانس موفقیت آن چقدر است؟جایگاه عرب‌ها در آن کجاست؟آیا تاریخ تکرار می‌شود و اموال کشورهای عربی و خلیج فارس در جنگ های آتی آمریکا به کار گرفته می شود و بهانه نقض حقوق بشر و نجات اویغورها است؟

راهبرد جدید آمریکا دربردارنده گام‌های بسیاری است که برخی از آنها شبیه اقدامات این کشور علیه شوروی در زمان جنگ سرد است. این گام‌ها را در سه مورد زیر می توان خلاصه کرد:

-نخست:تشکیل ائتلافی جدید متشکل از دمکراسی‌ها به رهبری آمریکا و با مشارکت کشورهای اروپایی علیه کشورهای استبدادی در جهان به رهبری چین و به میزان کمتری روسیه.  

-دوم:تصویب قانونی به نام قانون «رقابت راهبردی» از سوی سنای آمریکا با هدف اعطای اجازه به دولت این کشور برای مقابله با چالش چین با تاکید بر سرقت مالکیت فکری و نیز تقویت روابط با تایوان.

-سوم:پرده‌برداری از نقض حقوق بشر نه تنها در عمق خاک چین بلکه همچنین در هنک کنگ و مناطق ایغورها در غرب چین و برجسته کردن مسئله بازداشت‌های گروهی و تجاوز جنسی.

عملی کردن این سه اقدام با انعقاد قرادادهای تسلیحاتی پیشرفته با تایوان و ارسال ناوهای هواپیمابر و کشتی های جنگی و انجام رزمایش و نیز تحریم‌های جدید صورت گرفت. دولت بایدن با چنین اقداماتی می‌خواهد عقربه‌های ساعت را نیم قرن به عقب بازگرداند؛ یعنی به اوج جنگ سرد و این رویکرد  که باعث فروپاشی شوروی شد، به فروپاشی چین منجر نخواهد شد؛ زیرا در آن  تحولات تکنولوژیک و نظامی چین در بیست سال اخیر مد نظر قرار گرفته نشده است.
نقش خاورمیانه در این راهبرد همان نقش کشورهای عربی در زمان جنگ سرد است یعنی ایفای نقش وابستگی  و آلت دست بودن.متحدان عرب اعضای مهمی در «ائتلاف دمکراسی‌ها»ی بایدن علیه حکومتهای دیکتاتوری خواهند بود و این مسئله که خود کشورهای عربی متحد آمریکا کشورهایی دمکراتیک نیستند، شکننده بودن این ائتلاف را نشان می دهد.

تقطه ضعف دیگر این راهبرد آمریکا استفاده از اهرم حقوق بشر است. به این ترتیب که بسیج جهان اسلام علیه نقض ادعا شده در منطقه ایغور قابل قبول نیست و منجر به شکست خواهد شد. برجسته ترین علت آن این است که آمریکا یعنی کشوری که به عراق حمله کرد و این کشور را ویران و دو میلیون عراقی را کشت و در سوریه و لیبی مداخله نظامی کرد و این دو کشور را به کشورهایی شکست خوره تبدیل کرد، آخرین کشوری است که باید از حقوق بشر و کمک به مسلمانان صحبت کند.

دولت بایدن دچار سرگردانی و غرق در سیاستهای خود است و برجسته ترین آنها بازگشت به سیاست تحریم‌هایی است که ترامپ در تحمیل آن علیه چین،ایران، روسیه و ونزوئلا زیاده روی کرد. این امر وحدت این کشورها و نیز ائتلاف جدیدشان را در مقابله با ائتلاف ناتو و جناح سرمایه داری تقویت خواهد کرد.
عربها و مسلمانان نباید بار دیگر فریب دروغ‌های آمریکا درباره دمکراسی و حقوق بشر را بخورند و نباید باردیگر در اردوگاه واشنگتن علیه محور روسیه و چین بایستند؛ زیرا در غیر این صورت بهای گزافی پرداخت خواهند کرد و از این رو باید متحدان قدیمی و جدید واشنگتن تاریخ را مطالعه کنند و از آن درس بگیرند.

310 310

کد خبر 1503620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  10 4
  این آقا کی هست؟ کارشناس دیگری ندارید؟ روسیه و چین برای صربستان و کره شمالی هم نژادشون چکار کردند که برای عرب ها انجام بدهند؟
 • US ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  3 1
  حالا من با اتفاقاتي كه در آينده شما پيش بيني كرديد كه قراره اتفاق بيفته كار ندارم! تو همون تاريخي كه شما در مورد تكرارش هشدار ميديد عربهايي كه تو جبهه غرب و آمريكا قرار داشتند الان درچه حالي هستند؟ با تشكر!
 • IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  2 1
  میگردید میگردید نقد های مسخره را میزارید .... این چرت و‌پرتا چیه حالا چین و روسیه درپیت شدن پلیس خوب