۰ نفر
۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶
طالبان درخواست آمریکا را رد کرد

ایرنا نوشت:طالبان روز دوشنبه اعلام کرد که آنها تصمیم نگرفته اند که در کنفرانس بین المللی در ترکیه به دعوت واشنگتن برای انعقاد یک توافق صلح با هدف پایان دادن به جنگ در افغانستان شرکت کنند.

محمد نعیم سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: ما نمی توانیم در کنفرانس ترکیه در شانزدهم آوریل (۲۷ فروردین) شرکت کنیم.

وی افزود: ما در مورد اینکه آیا می خواهیم شرکت کنیم و یا نه در حال فکر کردن هستیم.

آمریکا در تلاش است تا قبل از تاریخ موعد اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) زمانیکه باید طبق توافقنامه صلح تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، کنفرانس ترکیه را برگزار کند.

کنفرانس ترکیه در حالی قرار است برگزار شود که ماه ها گفتگوهای بین طالبان و دولت افغانستان در قطر تاکنون نتیجه ای نداشته است.

هیچ تاریخی به طور رسمی برای کنفرانس پیشنهادی ترکیه اعلام نشده است، اما گزارش رسانه های افغانستان می گویند که واشنگتن می خواهد این کنفرانس از ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) آغاز شود.

بر اساس گزارشی که از وزارت امور خارجه آمریکا درز کرده است، ایالات متحده می خواهد کنفرانس ترکیه طرحی را برای روی کار آمدن یک دولت موقت با حضور طالبان به جای دولت اشرف غنی ریاست جمهوری کنونی افغانستان تصویب کند.

مقامات افغانستان می گویند که در این نشست همچنین به موضوع آتش بس خواسته مداوم دولت غنی پرداخته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات افغانستان آمادگی خود را برای شرکت در کنفرانس ترکیه ابراز کرده اند و شورای عالی این کشور که وظیفه رهبری روند صلح را دارد در حال تهیه پیش نویس پیشنهادی نهایی است که در آنجا ارائه شود.

311311

کد خبر 1504244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =