۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
طالبان مذاکرات صلح افغانستان را بایکوت کرد

ایسنا نوشت: ساعاتی پس از اعلام دولت بایدن مبنی بر خروج ۳۵۰۰ نیروی آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر، سخنگوی طالبان از امتناع این گروه به شرکت در مذاکرات صلح با دولت افغانستان خبر داد. پیش از این دولت ترامپ اول ماه مه را زمان خروج از افغانستان اعلام کرده بود.

به نقل از  دیلی بیست، نعیم وردک، سخنگوی بخش سیاسی طالبان گفت: تا خروج کامل نیروهای خارجی از سرزمینمان، امارت اسلامی(طالبان) در هیچ کنفرانسی که بخواهد درباره افغانستان تصمیم بگیرد حاضر نخواهد شد.

این تحریم ضربه دیگری بر تلاش های آمریکا در برقراری آتش بس و معاهده صلح میان این گروه شبه نظامی و دولت کابل در آستانه کنفرانس استانبول در ماه آوریل بود. 

کریس کولندا، از نظامیان بازنشسته که شخصا با طالبان مذاکره می کند هشدار داده طالبان قبلا هم قول‌هایی از آمریکایی‌ها برای عقب نشینی شنیده و اکنون به مصالحه‌های دیگری برای پذیرش تعویق عقب نشینی تا تابستان نیاز دارد. اگر این چهار ماه، شش ماه و شش ماه، هشت ماه شود چه؟

یک وزیر سابق طالبان و از اعضای کنونی کمیسیون نظامی این گروه به دیلی بیست گف که طالبان از آمریکا به دلیل عدم وفاداری به معاهده ۲۹ فوریه و تعیین تاریخ پایان آوریل ۲۰۲۱ برای خروج کامل از افغانستان ناامید شده است با طولانی شدن حضور آمریکا در افغانستان آمریکا اعتماد طالبان را خدشه دار کرد. طالبان از جنگ خسته نیست آمریکا باید افغانستان را به افغان‌ها واگذار کند.

آنتونی بلینکن، و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع بایدن امروز در بروکسل متحدان ناتو  را در جریان طرح های آمریکا برای عقب‌نشینی از افغانستان قرار می‌دهند.

با این حال به نظر می‌رسد گروه طالبان حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای ارتش را تشدید کردند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان روز سه‌شنبه با انتشار رشته توئیتی اعلام کرد که شمار غیرنظامیان جانباخته طی حدود یک ماه گذشته در اثر تشدید خشونت‌ها توسط گروه طالبان به ۶۰ نفر رسیده و در همین مدت ۱۶۳ تَن نیز زخمی شده‌اند.

به نوشته آرین تلفات غیرنظامیان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و این تاییدی است بر ادامه روند آسیب‌رساندن گروه طالبان به زیر ساخت‌های عمومی و غیرنظامیان با وجود متعهد بودن این گروه به حفظ آتش‌بس در مقابل نیروهای خارجی.

در همین حال، مقام‌های دولت افغانستان در پیام‌های خود به مناسبت آغاز ماه رمضان از گروه طالبان خواسته‌اند تا به احترام این ماه مذهبی با پیشنهاد برقراری آتش‌بس موافقت کند. درخواستی که نه تنها هنوز با پاسخ مثبت این گروه مواجه نشده بلکه در عمل نیز این گروه حملات تازه‌ای را علیه نیروهای دولتی انجام داده است.

دور تازه گفتگوهای صلح افغانستان قرار است روز ۲۷ فروردین در استانبول برگزار شود؛ نشستی که ابتکار تازه دولت جو بایدن در چارچوب طرح جدید صلح در افغانستان به شمار می‌رود.

310 310

کد خبر 1504734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =