۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
تکرار تلفات فراوان گربه ماهی‌ها در جاسک

مهر نوشت: تلف شدن گربه ماهیان در جاسک از ابتدای سال به عنوان اولین رخداد زیست محیطی در محافل رسانه ای مطرح شد. حادثه ای که تکرار آن موجی از نگرانی ایجاد کرده است.

در سیزدهمین روز از سال ۱۴۰۰ انتشار تصاویر و فیلم از تلف شدن گربه ماهیان در سواحل شهرستان جاسک خبر ساز شد. به گونه‌ای که مدیرکل محیط زیست هرمزگان در دو مصاحبه مختلف نسبت به این حادثه اظهار نظر کرد. در اولین اظهار نظر آلودگی نفتی را یکی از فرضیات مرگ گربه ماهیان اعلام کرد و پس از ۴۸ ساعت با رد این موضوع غرق شدن قایق صیادی و به ساحل آمدن صید گربه ماهیان را علت این حادثه عنوان کرد.

اما از سوی دیگر مدیرکل شیلات هرمزگان هم ادعای غرق شدن شناور صیادی را تأیید کرد و علت مشاهده لاشه گربه ماهیان را ساحل را تنها صید عنوان کرد و هرگونه نگرانی زیست محیطی را رد کرد.

بیست و چهارم فروردین ماه اما مشاهده مجدد گربه ماهیان در ساحل به عنوان یک یک نگرانی جدی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای تبدیل شد.

تکرار تلفات فراوان گربه ماهی‌ها در جاسک

غرق شدن شناور صیادی علت تلف شدن گربه ماهیان است

عبدالرسول دریایی مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: پس از پخش کلیپ تلف شدن بیش از ۱۰ تن گربه ماهی شیلات جاسک و یگان حفاظت منابع آبزی بررسی‌های لازم را در این خصوص انجام دادند.

او با بیان اینکه طی این بررسی‌ها مشخص شد دو شناور جهت صید آبزیان به دریا رفته بودند، افزود: با توجه به اینکه از اواخر زمستان تا اوایل فصل بهار فصل ازدیاد گربه ماهی در دریا است تور این صیادان با این گونه آبزی پر می‌شود و با توجه به پیگیری‌های انجام شده قصد قبلی برای صید این گونه وجود نداشته است.

دریایی ادامه داد: صیادان در راه برگشت با طوفانی شدن دریا مواجه شدند که این موضوع موجب می‌شود تا بار خود را که شامل گربه ماهی بوده برای نجات جان خود به دریا تخلیه کنند و عمدی در کار نبوده و تنها برای نجات جان خود مجبور به تخلیه شدند.

مدیرکل شیلات هرمزگان با تاکید بر نظارت شدید شیلات بر صید ذخایر دریایی اضافه کرد: گربه ماهی‌های تخلیه شده با وجود امواج دریا به ساحل می‌رسند.

او با بیان اینکه گربه ماهی در ایران استفاده خوراکی ندارد اما جنبه صادراتی دارند، گفت: گربه ماهی‌ها پس از صید تحویل کارخانه‌های فرآوری شده و در عین حال از گربه ماهی در تولید پودر ماهی استفاده می‌شود.

دریایی افزود: استان هرمزگان رتبه اول صید را در کشور و آب‌های دور دارد. بیش از ۴۰ هزار صیاد در استان مشغول به کار صیادی هستند و این گونه صیدها نه تنها لطمه‌ای به ذخایر دریایی وارد نمی‌کند بلکه به دلیل بحث ارزآوری و درآمدزایی می‌تواند کمکی برای معیشت صیادان باشد.

تکرار تلفات فراوان گربه ماهی‌ها در جاسک

محیط زیست علت مرگ ماهیان را غرق شدن قایق صیادی عنوان کرد

حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل محیط زیست هرمزگان، با اشاره به اینکه در شب دوازدهم فروردین ماه، حدود پنج تا شش تن گربه ماهی در ساحل مقسا پراکنده شدند، گفت: مردم در روز ۱۳ فروردین با مشاهده گربه ماهی‌ها، موضوع را به اداره محیط زیست اطلاع دادند.

وی افزود: همکاران به سرعت در محل حاضر شدند، موضوع را بررسی و از گربه ماهی‌ها نمونه برداری کردند. در بررسی‌ها، ابتدا به موضوعات مختلف مشکوک بودیم ازجمله بیماری گربه ماهی‌ها یا مساله آلودگی نفتی.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان هرمزگان تصریح کرد: بیشتر از همه احتمال می‌رفت که این اتفاق مربوط به صید باشد؛ پرس و جوی محلی صورت گرفت، موضوع بررسی و در نهایت مشخص شد که تعدادی از صیادان مشغول صیادی بودند که هنگام بازگشت، یکی از قایق‌ها در اثر طوفان و موج شدید، واژگون و تعداد زیادی گربه ماهی صید شده، پخش می‌شوند.

مسیحی تازیانی درمورد احتمال صید ترال و انتشار این خبر که احتمال می‌رود یکی از صیادان صید غیرقانونی داشته و به دلیل نبود مشتری گربه ماهی‌ها را در دریا رها کرده است، گفت: ابزار صید اعلام نشده است اما معمولاً صید ماهی در آن منطقه به صورت محاصره‌ای صورت می‌گیرد. در عین حال از گربه ماهی در تولید پودر ماهی استفاده می‌شود و امکان صادرات آن نیز وجود دارد بنابراین بدون مشتری نیست. همچنین با صیادی که قایق او غرق شده تلفنی صحبت کردیم و مساله صید و واژگونی قایق را تأیید کرد. بر این اساس از آنجا که قایق بار زیادی داشته است پس از وقوع طوفان و موج شدید، واژگون شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پس از تأیید اتفاق واژگونی قایق صیادی، بررسی آلودگی نفتی همچنان صورت می‌گیرد، گفت: نمونه‌ها ارسال شده است و با وجود تأیید موضوع صید گربه ماهی‌ها و واژگونی قایق صیاد، بررسی درمورد آلودگی نفتی درحال انجام است؛ نتیجه بررسی‌ها پس از ۴۸ ساعت اعلام می‌شود.

تکرار تلف شدن گربه ماهیان در جاسک نگران کننده است

فرماندار جاسک گفت: متأسفانه بار دیگر عصر دیروز در ساحل جاسک کهنه در غرب شهر جاسک شاهد تلف شدن گربه‌ماهی‌ها بودیم و شاهدان عینی آن را دردناک‌تر از قبل می‌دانند و طول این فاجعه را حدود ۸ تا ۱۰ کیلومتر تخمین زده‌اند.

محمد رادمهر اظهار داشت: برای دومین بار متوالی در فرودین امسال است که در ساحل جاسک شاهد تلف شدن گربه‌ماهی‌ها هستیم.

وی افزود: متأسفانه بار دیگر عصر دیروز در ساحل جاسک کهنه در غرب شهر جاسک شاهد این فاجعه بودیم و شاهدان عینی آن را دردناک‌تر از قبل می‌دانند و طول این فاجعه را حدود ۸ تا ۱۰ کیلومتر تخمین زده‌اند.

فرماندار شهرستان جاسک در پایان تصریح کرد: این فاجعه غیرطبیعی به‌نظر می‌رسد و ما همواره پیگیر موضوع هستیم و موارد را از طریق همین خبرگزاری به اطلاع عموم می‌رسانیم.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1504852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =