آسان‌ترین راه برای گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه

سرپرست اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفت: با راه اندازی سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری دادسرای تهران امکان دریافت الکترونیکی گواهی بدون نیاز به حضور در مراجع انتظامی و قضایی برای شهروندان فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، محسن کهندانی سرپرست اداره سجل کیفری، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفت: تا قبل از تصویب آیین نامه جدید از سوی ریاست محترم قوه قضاییه، صدور گواهی عدم سوء پیشینه فرایندی زمان بر و هزینه بر بود و انجام آن مستلزم حضور فیزیکی متقاضیان درمراجع انتظامی و قضایی بود.
وی افزود: در آن فرایند متقاضیان با مراجعه حضوری به پلیس+ ۱۰ انگشت نگاری می شدند و نتایج انگشت نگاری پس از بررسی سوابق در پلیس تشخیص هویت فاتب، برای تأیید نهایی به اداره سجل کیفری ارسال می شد و انجام این فرآیند در بهترین حالت ممکن یک هفته زمان لازم داشت.
کهندانی با بیان اینکه تسریع در صدور گواهی عدم سوء پیشینه یکی از مطالبات جدی متقاضیان از دستگاه قضایی است، اظهار کرد: مسئله زمان برای بسیاری از متقاضیان اهمیت زیادی دارد و حتی در گفت و گوی تلویزیونی رئیس محترم قوه قضاییه در ایام افتتاح سامانه، بیشترین حجم پیامک های مردمی را به موضوع تسریع در صدور گواهی عدم سوءپیشینه اختصاص داشت.
وی اضافه کرد: در روش سنتی صدور گواهی عدم سوء پیشینه، ضمن طولانی بودن فرآیند زمانی بررسی با مشکلات جانبی دیگری همراه بود و از طرفی در کنار پیامدهای مخاطره آمیزی که بعدا به علت شیوع کرونا پیدا کرد؛ این موضوع نیازمند تدبیر و برنامه ریزی بود؛ از این رو با پیگیری های دادسرای عمومی و انقلاب تهران ، سامانه صدور گواهی الکترونیکی توسط مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه راه اندازی و فعال شد.
سرپرست اداره سجل کیفری ، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی تهران در ادامه با بیان اینکه با وجود مزایای متعدد صدور گواهی الکترونیکی عدم سوء پیشینه، هنوز هم روال سنتی متوقف نشده؛ اظهار کرد: در حال حاضر با وجود اقدامات انجام شده همچنان روند صدور گواهی عدم سوءپیشینه به روال سنتی در تهران وجود دارد که این امر نیاز به آگاه سازی متقاضیان دارد.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش اطلاع رسانی عمومی برای آگاهی بخشی به مردم در این خصوص، خواستار افزایش تعامل قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای اقبال هر چه بیشتر مردم نسبت به صدور گواهی عدم سوء پیشینه الکترونیکی شد و افزود: با وجود اعلام رسمی مدت زمان ۲۴ ساعت، صدورگواهی های الکترونیکی برای افراد فاقد سابقه در مدت زمان کمتر از سه ساعت در ساعات اداری امکان پذیر است و متقاضیان می توانند بدون نیاز به خروج از منزل از طریق گوشی تلفن همراه و یا کامپیوتر های شخصی، با مراجعه به سایت Adliran.ir ، سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی مورد نظر خود را دریافت کنند.
سرپرست اداره سجل کیفری با یادآوری الزام ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای داوطلبان شرکت در انتخابات و اهمیت صدور گواهی الکترونیکی با توجه به مهلت های قانونی تعیین شده برای متقاضیان ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا افزود: سامانه صدور گواهی عدم سوء پیشینه به سامانه های پانیذ (سامانه سوابق کیفری سازمان زندان ها)، سامانه قاچاق کالا و ارز و سامانه سمپ (سیستم مدیریت پرونده های قضایی) متصل است و به محض ثبت نام افراد در این سامانه، سوابق آنها در سامانه های مذکور به صورت خودکار بررسی و استعلام می شود.
کهندانی در ادامه به بحث تخلیه خانه های سازمانی به عنوان یکی از وظایف مهم اداره سجل کیفری ، امور نمایندگی ها و تخلیه منازل سازمانی تهران پرداخت و اظهار کرد: تخلیه خانه های سازمانی یکی از مهمترین وظایف دادستان است که این وظیفه به نمایندگی دادستانی به این دادسرا محول شده است.
وی افزود؛ در بحث تخلیه خانه های سازمانی اهمیت کار طی یکسال اخیر با توجه به مشکلات اقتصادی و نرخ تورم ، افزایش یافته و با فراوانی گسترده ای در تعداد پرونده های تخلیه خانه های سازمانی مواجه شدیم.
وی با اشاره به برخی حساسیت های موجود در این زمینه، اظهار کرد: در شرایط شیوع کرونا مهلت بیشتری به مستأجران داده شده و همه تلاش ما بر این است که کوچکترین تحقیر و توهینی نسبت به مستأجران انجام نگیرد و تخلیه خانه ها با کمترین حاشیه ممکن انجام شود.
وی تصریح کرد: بازخوردهایی که در مورد نحوه انجام کار گرفته ایم، حاکی از جلب رضایت مستأجران و سازمان ها با جامعه آماری بسیار بالا و توفیق در ارائه این خدمت بسیار مهم به یگان های لشکری و کشوری است.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1504927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =