صالحی: در هر ساعت ۹ گرم اورانیوم ۶۰ درصد تولید می‌کنیم

رییس سازمان انرژی اتمی ضمن تایید دستیابی ایران به اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی شده گفت: نیمه شب پنجشنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختیار داریم.

به گزارش خبرآنلاین، علی‌اکبر صالحی روز جمعه در گفت‌وگوی تلویزیونی افزود: اقدام بزرگی انجام شده و با آقای قالیباف به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی همواره در تماس هستیم؛ ما در چارچوب قانون اقدام راهبردی عمل کردیم و سیر ‌تحولات فعالیت‌های هسته‌ای در چارچوب قانون را به استحضار ایشان می‌رسانیم.

صالحی افزود: امروز (جمعه) نزدیک سحر به اطلاع ایشان این دستاورد بزرگ را رساندم و ایشان هم اعلام کردند. از وی و از رییس کمیسیون امنیت ملی  قدردانی می‌کنم که به لحاظ مسائل مالی و دیگر موارد کمک می‌کنند که قانون مجلس را به پیش ببریم.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: دوستانی که این مورد را در قانون وارد کرده بودند به ما گفته بودند با احتیاط جلو بروید و می‌خواستند در مذاکرات با حسن‌نیت جلو برویم، ولی با اتفاقی که رخ داد دستور دادند این کار را سریع‌تر انجام بدهیم.  

صالحی خاطرنشان کرد: چهارشنبه دستور راه‌اندازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد امروز (جمعه) محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. محصولی که الان می گیریم حدود ۹ گرم در ساعت است. دارند روی چیدمان زنجیره‌ها کار می‌کنند که تولید ۶۰ درصد ما کمتر می‌شود و ممکن است به ۵ تا ۶ گرم برسد. اما با این دو زنجیره همزمان ۲۰ درصد تولید می‌کنیم.

وی تاکید کرد: هم ۶۰ درصد و هم با یک تزریق همزمان، ۲۰ درصد تولید می‌کنیم که در یکی دو روز آینده بهینه‌سازی‌ها به پایان می‌رسد.  

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که وقتی دستوری از سوی مقامات مسئول می‌رسد این آمادگی را دارد که آن دستور را به فوریت انجام دهد.

صالحی ادامه داد: اکنون هر غنایی را اراده کنیم، امکانپذیر است و هر لحظه قادر به این کار هستیم.

وی با بیان اینکه بعد از خرابکاری نطنز هیچ آلودگی در آن محل نیست، گفت: اگر آلودگی بود نمی گذاشتیم عزیزانمان در آن محیط کار کنند و اگر آلودگی بود بازرسان از محل بازرسی نمی کردند.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: هیچ لحظه ای غنی سازی در نطنز قطع نشد و غنی سازی با قوت  ادامه می یابد؛ در یکی از سالن ها مشکل پیدا کردیم ولی سالن های متعددی داریم و غنی سازی با قوت همچنان جلو می رود.

صالحی اظهار داشت: به طور مثال در یک سالنی زنجیره ۳۰تایی IR۵ با سوی ۱۰ داریم، زنجیره ۳۰ تایی IR۶s داریم با سوی ۶ و دو زنجیره IR۶ و IR۴ کامل داریم که ۶۰ درصد را تولید می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: زنجیره های ده تایی IR6 و ۲۰ تایی IR6 داریم که دارند کار می کنند و زنجیره های پراکنده داریم که دارند کار می کنند غنی سازی در نطنز قطع نشده و به میزان قابل توجهی در حال انجام است.

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در سالنی که یکسری ماشین های IR1 داشتیم علتش قطع برق بود که برق اصلی امشب وصل می شود و برق استندبای ظرف یکی دو روز آینده وصل می شود و الان با برق اضطراری ماشین ها را چک می کنیم و آنهایی که از کار افتاده است، جایگزین می کنیم.

صالحی تصریح کرد: سایت نطنز همچنان پابرجاست و همچنان با قوت جلو می رود و یکی از شیوه های بازدارندگی آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که هر وقت دشمن حادثه ای را ایجاد می کند به فوریت ضمن اینکه مساله پیش آمده را جبران می کنند، چند قدم هم جلوتر می روند. 

وی ادامه داد: اورانیوم ۶۰ درصد برای ساختن تارگت ها و هدف هایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آن مولبیدن استخراج می کنیم. این ۶۰ درصد را اکنون برای سوخت تولید نمی کنیم و این که گفتند و ایجاد ابهام کردند، درست نیست.

معاون رییس جمهوری گفت: ۶۰ درصد کاربردهای متفاوتی دارد و یکی از کاربردهای آن برای تولید رادیودارو است و ما با ۲۰ درصد هم می توانیم چنین کاری را انجام دهیم. وقتی غنا بالا می رود راندمان ما بالا می رود و میزان مولیبدن بیشتر می رود و زمان تولید کوتاه تر می شود و فرآیند آسان تر می شود این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان انرژی اتمی فراهم کرد.  

صالحی افزود: در حال حاضر محصول غنی سازی ۶۰ درصد حدود  ۹ گرم در ساعت است ولی با بهینه سازی این میزان را به ۵ گرم می رسانیم و در عوض ۲۰ درصد را هم تولید می کنیم.

311311

کد خبر 1505427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =