بازکردن مرزهای ایران برای ترانزیت مواد مخدر، واکنش ایران به ادامه روند فعلی در موضع گیری کشورهای غربی درباره مبارزات ایران علیه مواد مخدر، است.

امیدسلیمی بنی: دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، کشورهای غربی را تهدید کرد در صورتی که با مبارزه ایران علیه مواد مخدر همسو نشود، ایران "ترانزیت بدون رسوب" مواد مخدر را در دستور کار خود قرار می دهد.

به گفته محمد جواد لاریجانی، غربی‌ها باید در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر با ایران شریک شوند. این در حالی است که کشورهای غربی، همیشه اعدام مجرمان مرتبط با مواد مخدر را تهدید حقوق بشر در ایران عنوان می کنند.

لاریجانی در دیدار با معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی در پایتخت این کشور، کشورهای غربی را اینگونه تهدید کرد تا از روش مرسوم خود در محکوم کردن ایران دست بردارند: "ما باید فکر دیگری برای این موضوع بکنیم و مثلا تسامح در ترانزیت بدون رسوب داشته باشیم."

هر چند تهدید به بازکردن مرزهای ایران برای ترانزیت مواد مخدر، قبلا نیز سابقه داشته، ولی به نظر می رسد با پیگیری روند فعلی در مناسبات کشورهای غربی درباره مجازات مجرمان مواد مخدر، این کار، گریزناپذیر باشد.

با این حال، "ترانزیت بدون رسوب" نیز تبعاتی به دنبال خود دارد که بزرگترین آن، متهم شدن به حمایت از مجرمان مواد مخدر است.

سه چهارم اعدامها مربوط به مواد مخدر است

لاریجانی، همچنان با اشاره به اعدامهای اخیر در دستگاه قضایی کشور، به تشریح وضعیت محکومان به اعدام پرداخت. به گفته وی، 74 درصد از احکام اعدام صادر شده، به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر است: "بیش از 70 درصد اعدام‌ها در ایران مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر است، کشورهای غربی نه‌تنها هیچ کمکی به ایران در مبارزه با مواد مخدر نمی‌کنند بلکه هر ساله ما را به خاطر این میزان از مجازات قاچاقچیان محکوم می‌کنند."

وی درباره سیاست احتمالی "تسامح در ترانزیت بدون رسوب" مواد مخدر، توضیح داد: "به طور یقین با اتخاذ چنین تدبیری به طور خودکار 74 درصد از نرخ اعدام در کشور ما پایین می‌آید اما راه قاچاق مواد مخدر به اروپا بسیار هموار خواهد شد."

مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه، دسته دوم اعدامها را مربوط به حکم قصاص، توصیف کرد و گفت: "کشورهای غربی نویسنده اسناد حقوق بشری، همیشه فرهنگهای کشورهای مختلف را نادیده گرفته است و همین موضوع، مورد انتقاد ما است."

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، تفکر اسلامی در زمان تهیه اسناد حقوق بشری لحاظ نشده و غربی‌ها یک نسخه حقوق بشری کاملا مبتنی بر تفکر سکولار لیبرال را برای همه کشورهای جهان تهیه کرده‌اند و انتظار دارند که این نسخه جایگزین ارزش‌های مذهبی، فرهنگی، ملی و بومی همه کشورها شود.

رییس هیات عالی‌رتبه قضایی اعزامی ایران به آفریقای جنوبی در ادامه افزود: "اگر چه کشور ما به عمده کنوانسیون‌های حقوق بشر ملحق شده اما طبیعتا رعایت مفاد این اسناد در چارچوب قانون اساسی، قوانین کیفری و ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی ایران است."

سیاسی کردن حقوق بشر، جنایت است

در ادامه سفر هیات حقوقی ایران به کیپ تاون، لاریجانی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان ایرانی مقیم آفریقای جنوبی درباره اتهامات حقوق بشری مطرح شده از سوی کشورهای غربی علیه ایران، توضیح داد: "کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا برای وارد کردن فشار سیاسی به کشور ما دست به یک جنایت بزرگ زده‌اند و آن این است که موضوع مهمی مانند حقوق بشر را به یک پروژه سیاسی تبدیل کرده‌اند."

گفتنی است در ماههای اخیر، با تصویب قوانین جدید مرتبط با مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجرای آن در قوه قضائیه، بسیاری از جرمهایی که سابق بر این به عنوان "معاونت" و "مشارکت" در جرایم مربوط به مواد مخدر تلقی می شد، دارای مجازاتهای سنگینی از جمله اعدام شده و قوه قضائیه نیز بارها اعلام کرده بدون هیچگونه مماشات با مجرمان این حوزه برخورد قانونی خواهد کرد. در دهه های گذشته مسایل مربوط به حقوق بشر و اعدامها همیشه در صدر دستاویز کشورهای غربی برای فشار به جمهوری اسلامی بوده است.

47/233

کد خبر 150549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =