رائول کاسترو به نفع جوانان از قدرت کنار کشید

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری سابق کوبا تایید کرد که از رهبری حزب کمونیست این کشور کناره‌گیری می‌کند تا نسلی جوان‌تر هدایت این حزب را بر عهده بگیرد.

 به نقل از رویترز، رائول کاستروی ۸۹ ساله جمعه شب در سخنان افتتاحیه کنگره حزب کمونیست کوبا گفت رهبری حزب را به نسل جوانی می‌سپارد که «سرشار از شفقت و روحیه ضد امپریالیستی است.»

 

وی افزود از اینکه رهبری حزب را به کسانی که چندین دهه تجربه ارتقای جایگاه در رده‌های حزبی را دارند، راضی است.

کاسترو در جمع صدها هیات حزبی که در کنگره حزب کمونیست کوبا در هاوانا گرد هم آمدند، اظهار داشت: به ذات قوی و مثال زدنی و معرفت هموطنانم باور دارم. تا زمانی که زنده‌ام آماده هستم تا از سرزمین پدری، انقلاب و سوسیالیسم دفاع کنم.

«فیدل کاسترو» پس از پیروزی انقلاب در قرن بیستم، حکومت کمونیستی را در کوبا بنیان نهاد و حدود ۵۰ سال رهبری این کشور را برعهده داشت.

وی در اوایل قرن بیست و یکم دچار بیماری سرطان شد و دیگر نتوانست وظایف دولتی خود را به خوبی انجام دهد. رائول کاسترو برادر فیدل پس از او به انتخاب حزب کمونیست کوبا به ریاست جمهوری رسید.

فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به رهبری رسید و در سال ۲۰۰۸ پست ریاست جمهوری را به رائول کاسترو واگذار کرد.

پس از کناره گیری رائول کاسترو، پارلمان کوبا در سال ۱۳۹۷ «میگل دیاز کنل» را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرد.

310 310

کد خبر 1505615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  7 0
  50 سال ملت بیچاره کردن
 • کرامت سلیمی GB ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 0
  متاسفانه تاریخ پر است از قهرمانان دروغینی که امپراطوری رسانه ای گلوبالیستها با تبلیغات دروغین و غیرواقعی از انها در ذهن مردم قهرمان ساختند. یک مورد پررنگ ان قهرمان سازی از رهبر کوبا فیدل کاسترو می باشد. فیدل کاسترو نیز در سال 1962 با امریکا پنهانی وارد معامله شد و بحران موشکی کوبا را که یک بحران ساختگی و کنترل شده بود راه انداختند و با وانمود به وجود 80 موشک اتمی شوروی در خاک کوبا چند ماه دنیا را در ترس و وحشت نگاه داشتند. بعد از این قضیه اقای کاسترو  مزد کارش را گرفت و تا پایان عمرش بر کوبا حکومت کرد و بعد از مرگش برادرش حکومت را در دست گرفته است. در سال 93 میلادی میخائیل گورباچف رهبر شوروی کاسترو را خائن به بشریت معرفی نمود و این می تواند اشاره اقای گورباچف به بحران موشکی کوبا و همکاری پنهانی کاسترو با امریکا برای القای ترس از سلاح اتمی به کشورهای جهان باشد. و الا چه خیانتی می تواند از سوی کاسترو رهبر کشور کوچک و بی اهمیت کوبا صورت گرفته باشد و انقدر این خیانت بزرگ باشد که اقای گورباچف چنین حرفی بزنند و این خیانت را متوجه همه جهانیان بدانند.