۴ نفر
۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
سد کلان ملایر در آستانه سریز شدن است

مدیر امور منابع آب ملایر گفت: با توجه به بارندگی‌ها و کنترل سیلاب‌ها به‌ویژه در فصل زمستان، هم اکنون ظرفیت سد کلان صددرصد پُر شده است.

به گزارش خبرآنلاین از ملایر ؛ محمد مظفری در گفتگویی با اعلام این خبر افزود: قبل از سال جدید طبق تصمیم کمیته بحران استان همدان مقداری از ظرفیت آب سد برای کنترل سیلاب‌های احتمالی تخلیه شد.

وی با اعلام اینکه چند سیلاب در حوزه سد کلان ملایر داشتیم، گفت: با کنترل این سیلاب‌ها دوباره حجم سد پر شد و در حال حاضر خروجی‌های سد کلان بسته شده است.

مدیر امور آب ملایر با اشاره به کاهش بارندگی‌های امسال، خاطرنشان کرد: در این راستا ورودی و خروجی سد با توجه به بارندگی‌ها کنترل و در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود.

مظفری یادآور شد: قبل از عید در یک مقطعی خروجی سد کلان یک مترمکعب در ثانیه باز شد تا با این اقدام آب‌های بی‌کیفیت و زیرین سد خارج  و آبی که تازه وارد می‌شود، جایگزین شود.

وی با اشاره به لایه‌بندی حرارتی متداول در سدها که موجب بی‌کیفیتی آب می‌شوند نیز گفت: با این اقدام و کنترل خروجی سد، از این مشکل و مشکلات بعدی و همچنین بی‌کیفیت شدن آب سد جلوگیری می‌شود.

مدیر منابع امور آب ملایر مقدار آب ذخیره شده در سد کلان را در حال حاضر ۴۵.۲ میلیون متر مکعب عنوان کرد که برای بخش شرب، صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مظفری با اشاره به اینکه از روزهای گذشته آب سد کلان برای استفاده شرب شهروندان ملایری وارد مدار شده است، اظهار داشت: هر سال بخش زیادی از آب سد کلان سر ریز می‌کرد، اما هم اکنون با افتتاح تصفیه‌خانه و خط انتقال آب، ذخیره این سد برای تامین آب شرب شهر ملایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی سد کلان را سرمایه‌ای برای آینده شهر ملایر دانست و گفت: در حال حاضر سالانه ۱۲ میلیون مترمکعب آب شرب شهر ملایر از سد کلان تامین می‌شود که در افق ۱۴۱۵ پیش‌بینی شده ۳۰ میلیون مترمکعب از آب شرب مورد نیاز مردم ملایر از سد کلان تامین شود.

مظفری تامین سالانه ۱۲ میلیون مترمکعب آب شرب شهر ملایر، تامین چهار میلیون مترمکعب حق آبه‌های کشاورزی پایین دست سد، تامین نیم میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرک صنعتی سهند و حدود ۵.۵ میلیون مترمکعب سهم زیست محیطی را از اهداف مهم احداث سد کلان در شهرستان ملایر برشمرد.

لازم به ذکر است، سد کلان ملایر با ظرفیت ۴۵ میلیون متر مکعب در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر ملایر احداث شده است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1505981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =