ماجرای زلزله‌های پشت سر هم بوشهر؛ خطر سونامی وجود دارد؟

استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی درباره جزییات زلزله بوشهر توضیحاتی داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز در نیم ساعت، بوشهر چهار بار لرزید؛ زلزله‌هایی پشت سر هم که با یک زلزله اصلی ۵.۹ ریشتری در ساعت ۱۱:۱۱ شروع شد و آخرین آن هم(تا لحظه انتشار این گزارش) یک زلزله‌ای با بزرگی ۴.۴ ریشتری رخ داد.

براساس اطلاعات مرکز زمین‌شناسی آمریکا، این زلزله‌های نسبتا قدرتمند در عمق ۱۰کیلومتری زمین رخ داده است و همچنین گزارش‌هایی از احساس آن در شهرهای دیگر و حتی کشور کویت منتشر شده است.

ماجرای زلزله‌های پشت سر هم بوشهر؛ خطر سونامی وجود دارد؟
تصویر ماهواره‌ای مرکز زمین‌شناسی آمریکا از زلزله‌های بوشهر

همین موضوع باعث ترس و نگرانی‌های بسیاری نسبت به خسارت‌های احتمالی این حادثه شده است، موضوعی که البته خوشبختانه هنوز خبر جدی درباره آن اعلام نشده است.

محمد باقر محمدی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرده است که تاکنون هیچ خسارت جدی درباره این حادثه گزارش نشده است، همچنین به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور، این حادثه تاکنون یک زخمی داشته است و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر قطعی برق، تلفن و اینترنت در گناوه وجود دارد و تصاویری از ریزش کوه در اطراف گناوه هم منتشر شده است.

پس‌لرزه‌های بعدی در راه هستند

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی، در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: زلزله بزرگتر در چین‌خوردگی‌های مرز خلیج فارس رخ داده است، این اتفاق با زلزله بزرگای نزدیک ۶ در ۹۰ کیلومتری بوشهر رخ داده است. از این منطقه انتظار وقوع چنین زلزله هایی غیر منطقی نیست، این مناطق زلزله با تاقدیس‌هایی که سازوکار فشاری دارند رخ می‌دهند و چنین حوادثی انتظار می‌رود.

او درباره پس‌لرزه‌های بعدی این حادثه توضیح داد: این زلزله در نیم ساعت اول ۳ پس لرزه با بزرگای ۴.۵، ۳.۹ . ۴.۴ داشته است، این که در روزهای آینده هم زلزله‌هایی با اندازه کوچکتر رخ بدهند طبیعی است.

استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی درباره خسارت‌های احتمالی این زلزله عنوان کرد: انتظار می‌رود که روستاهای اطراف از این حادثه خسارت ببیند، چون زلزله در عمق ۱۰ تا ۱۲کیلومتری زمین رخ داده و حتی یکی از همکاران من از کویت گفت که این حادثه در آنجا هم احساس شده است. اما خوشبختانه مرکز پرحمعیت بزرگی در نزدیکی مرکز زلزله وجود ندارد و زلزله در ۹۰کیلومتری استان بوشهر رخ داده است.

ماجرای زلزله‌های پشت سر هم بوشهر؛ خطر سونامی وجود دارد؟

خبری از سونامی نیست

زارع با اشاره به اینکه قبلا بوشهر شاهد چنین زلزله‌های بوده، توضیح داد: «در منطقه بوشهر ما زلزله ۲۰ فروردین ۹۲ داشتیم که آن اتفاق هم بزرگای ۶  داشت.»

او ادامه داد: «۸ سال قبل ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ این زلزله در ۸۰کیلومتری جنوب شرق بوشهر رخ داد، این دفعه در ۹۰ کیلومتری شمال بوشهر این اتفاق رخ داده است. استان بوشهر و منطقه آن لرزه خیز است و گسل‌های مهم مثل گسل برازجان، بخشی از گسل کازرون و خمیدگی‌های زاگرس از بوشهر رد می شوند و انتظار وقوع چنین حواثی در آن وجود دارد.

حتی یکی از زلزله‌های تاریخی در بوشهر منجر به رخ داد سونامی در خلیج‌فارس شده بود. زارع می‌گوید: در جنوب بوشهر در بندر طاهری در سال ۹۷۸ میلادی زلزله‌ای تاریخی وجود دارد که منجر به ایجاد تنها سونامی شناخته شده خلیج‌فارس شده بود. استان بوشهر سابقه تاریخی لرزه‌خیزی مفصلی دارد. آن سونامی منجر به امواجی شد که بخش‌هایی از شهرهایی به زیر آب بروند، موضوعی که هنوز هم از بندر بوشهر مشخص است.

البته خوشبختانه زلزله‌های چند ساعت گذشته چنین خطری ندارند، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی در این باره می‌گوید: این زلزله‌های جدید ربطی به سونامی ندارد، چون زلزله‌ها حداقل در ۳۰ کیلومتری ساحل رخ دادند و از نظر بزگی هم انتظار نمی‌رود که منجر به تغییری در کف دریا شوند.

4747

کد خبر 1506091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  6 1
  از وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر که در یک منطقه زلزله خیز ساخته شده چه خبر ؟
 • شیر فرهاد دانشمند IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  4 0
  چند تا سوال فنی از شما در بر در مکنم۱_چرا تمام زلزله های مهم ایران ، در این چند ساله در فصل بارندگی بوده۲_همین حالا اگه به نقشه های هواشناسی نگاه دربکنید ، یک توده هوای بارشزا اطراف خلیج فارس و بوشهر حرکت درمکنه.....باتشکر پروفسورشیرفرهاد
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  4 0
  بعلاوه ماهی های زیادی در ساحل جاسک تلف شدند ، (همزمانی حوادث ، همانند تلف شدن پرندگان در تالاب میانکاله و همزمان وقوع زلزله ها و حرکت توده های هوای بارشزا در محل)
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  4 4
  چندسال یعد سندش درمیاد اینم کار اسرائیل بوده
 • فرشید IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  2 0
  بله همین خاطر جمع بودناتونه که وقتی حادثه ای رخ میده ستاد بحران ما میزنه تو سر خودش. همیشه خیالتون راحته سونامی در کار نیست - سیل در کار نیست و ...
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  3 0
  در مملکت سرمه یه گذاری علمی وجود ندارد این آقا یو شو من و متوهم است
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  3 9
  بیخیال بابا زلزله کجا بوده اورانیوم غنی میکنن زیر زمین منفجر میشه مگه زلزله کلا دور افتاده هر سال شهرهای مختلف ایران رو بلرزونه چی فک میکنین چرا ملت رو نافهم فرض کردین