تائید صلاحیت بیش از ۹۵ درصد داوطلبان میان دوره ای مجلس و شورای اسلامی در همدان

رئیس ستاد انتخابات استان همدان گفت: صلاحیت بیش از ۹۵ درصد از داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر این استان از سوی هیات های اجرایی تایید شده است.

به گزارش خبرآنلاین از همدان ؛ مصطفی آزادبخت در دومین نشست خبری ستاد انتخابات استان همدان، با اعلام این خبر افزود: انتخابات ریاست جمهوری، شورای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ، ۲۸ خرداد همزمان با سراسر کشور در استان همدان برگزار می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان گفت: در مدت زمان پیش بینی شده برای ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی ۶۹ داوطلب در حوزه انتخابیه بهار و کبودآهنگ ثبت نام کردند که صلاحیت ۹۵ درصد نامزدها توسط هیات اجرایی تایید و نتیجه رسیدگی نیز به داوطلبان اعلام شده است.

وی اضافه کرد: همچنین یک هزار و ۱۴۸ نفر برای عضویت در شورای اسلامی شهرهای استان همدان ثبت نام کردند که صلاحیت ۹۵.۶ درصد آنها در هیات های اجرایی تایید شد و هیات نظارت شهرستان ها نیز کار بررسی صلاحیت را به مدت ۲ هفته انجام و نتیجه نهایی نیز پنجم اردیبهشت به داوطلبان اعلام خواهد شد.

رییس ستاد انتخابات استان همدان خاطرنشان کرد: پنج هزار و ۴۴۵ نفر نیز برای عضویت در شوراهای روستایی این استان داوطلب شدند که ۲۰۵ نفر از داوطلبان معادل ۳.۷ درصد زن و مابقی مرد هستند.

آزادبخت ادامه داد: سه هزار و ۱۷۴ نفر از نامزدهای انتخابات شوراهای روستایی استان همدان دارای مدرک تحصیلی ابتدایی، ۳۷۵ نفر تحصیلات دوره راهنمایی، ۲۶۲ نفر مقطع متوسطه، ۹۲۱ نفر دیپلم، ۱۵۹ نفر فوق دیپلم، ۴۴۲ نفر لیسانس، ۹۱ نفر فوق لیسانس و ۲۱ نفر نیز دارای مدرک حوزوی هستند که نسبت به دوره گذشته انتخابات، سطح سواد و مدرک نامزدها افزایش یافته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه شمار داوطلبان شوراهای شهر در این استان نسبت به دوره پنجم ۲ درصد کاهش و در شوراهای روستایی ۳.۷ درصد افزایش یافته است، افزود: کار بررسی صلاحیت نامزدهای شوراهای روستایی درحال انجام است و ۱۰ روز برای بررسی صلاحیت داوطلبان ششمین دوره شورای اسلامی روستا فرصت در نظر گرفته شده است.

آزادبخت گفت: انتخابات دارای فرایندهای مختلفی است که براساس ارزیابی وزارت کشور، استان همدان در جریان طی فرایندهای انتخابات، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

رییس ستاد انتخابات استان همدان با تاکید بر اجرای دقیق قانون توسط تمامی عوال اجرایی و نظارتی انتخابات، اظهار داشت: تامین امنیت و سلامت لازمه اصلی برگزاری انتخاباتی پرشور، حداکثری و رقابتی است و هدف و اولویت اصلی همه دست اندرکاران انتخابات در استان همدان، برگزاری انتخاباتی قانونمند، سالم، پرشور و با حضور حداکثری مردم است.

وی گفت: مجریان انتخابات با استقلال تمام و بی طرفی وظیفه خود را در زمینه برگزاری انتخابات انجام می دهند و زمینه مناسب برای مشارکت و حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای را فراهم خواهند کرد.

لازم به یادآوری است، مرحوم عیسی جعفری نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی تیرماه سال ۹۹ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و انتخابات میان دورای مجلس برای انتخاب نماینده مردم دراین حوزه انتخابیه ۲۸ خرداد برگزار می شود.

استان همدان با ۱۰ شهرستان، هفت حوزه اصلی و ۱۹ حوزه فرعی (شامل سه شهرستان و ۱۶ بخشداری) دارای ۹ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی روستا نیز در ۹۱۷ روستای استان همدان و ۲ تیره عشایری «جمور» و «ترکاشوند» برگزار می‌شود.

در این دوره از انتخابات ۲ هزار و ۹۶۶ نفر به عنوان اعضای شورای روستاها و ۱۷۴ نیز به عنوان عضو شورای شهر و در مجموع سه هزار و ۱۴۰ نفر به عنوان منتخبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان همدان برگزیده خواهند شد.

۴۶

کد خبر 1506372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =