نگرانی پنتاگون از استقرار نیروهای روسی در مرز اوکراین

فارس نوشت:جان کربی سخنگوی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اتهام‌زنی‌های واشنگتن و برخی کشورهای اروپایی به روسیه درباره تحولات اوکراین را تکرار کرد.

به گزارش شبکه ان‌‍بی‌سی نیوز، این مقام آمریکایی مدعی شد که طی دو هفته گذشته تعداد نظامیان روسیه‌ای مستقر در منطقه کریمه واقع در نزدیکی مرز اوکراین به طرز ادامه‌داری افزایش یافته است و تعداد این نیروها از سال ۲۰۱۴ و زمانی که روسیه کریمه را به خود ملحق کرد، بیشتر شده است.

جان کربی روز دوشنبه (دیروز) در نشست خبری در مقر پنتاگون این اظهارنظر را مطرح کرد اما درباره ادعای خود مبنی بر حضور نظامیان روسیه به تعداد دقیق نیروها اشاره‌ای نکرد.

هفته گذشته یک سخنگوی ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین مدعی شده بود که حدود ۸۰ هزار نظامی روسیه در امتداد مرز با اوکراین مستقر شده‌اند و ۴۰ هزار نفر از این نظامیان در منطقه کریمه استقرار یافته‌اند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه (دیروز) ادعا کرد که هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نظامی روسیه در مناطق مرزی با اوکراین حضور دارند.

سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: «به طور کلی آنچه که من می‌توانم به شما بگویم این است که ما همچنان شاهد هستیم که این تجهیز و افزایش نیرو ادامه دارد و این مایه نگرانی ماست».

جان کربی ادامه داد: «به طور کلی، طی چند هفته اخیر ما همچنان شاهد هستیم که نیروها در کریمه اشغال شده در مرز با اوکراین افزایش یافته است».

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه اخیرا در اظهاراتی درباره تقویت نیروهای نظامی این کشور گفته بود که این اقدامات مسکو بخشی از رزمایش‌های نظامی در برابر اقدامات تحریک آمیز آمریکا و ناتو بوده است.

سخنگوی پنتاگون در سخنان روز گذشته مدعی شد که استقرار اخیر نظامیان روس در مناطق مرزی با اوکراین، «قطعا بزرگ‌تر» از زمان الحاق کریمه به روسیه است.

وی افزود: «ما از روسیه می‌خواهیم نیات خود را واضح‌تر نشان دهد. ما باور نداریم که این تجیهز نیروها برای امنیت و ثبات مناطق مرزی با اوکراین و قطعا در کریمه اشغال شده، مفید باشد. ما ادعای روس‌ها را درباره اینکه این اقدامات تنها برای اقدامات تمرینی است، شنیده‌ایم. برای ما دقیقا قصد انجام این اقدامات، روشن نیست».

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز گذشته درباره اوضاع در مناطق مرزی روسیه و اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرد.

بورل درباره ادعای حضور نظامیان روسیه در مناطق مرزی اوکراین حزف زد و مدعی شد: «این بالاترین میزان استقرار ارتش روسیه در مرزهای اوکراین تا به حال بوده است. بسیار روشن است وقتی که تعداد بسیاری نظامی مستقر می‌کنید، این باعث نگرانی است چرا که یک جرقه ممکن است اینجا یا آنجا اتفاق بیافتد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنان روز گذشته خود مدعی شد که ۱۵۰ هزار نظامی روسیه در مرزهای اوکراین حضور دارند اما یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا ساعتی بعد از این سخنان بورل، اظهارات او را تصحیح کرد و تعداد ادعایی نظامیان روسیه در مرزهای اوکراین را ۱۰۰ هزار نفر خواند.

در بحبوحه تنش‌های اخیر میان روسیه، اوکراین، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی،  «کریستیان کوین» سفیر آمریکا در اوکراین گفت که واشنگتن احتمال افزایش حضور نظامی خود در اوکراین در صورت نیاز را بازبینی می‌کند.

وی افزود که دولت بایدن اخیرا بسته کمک‌های امنیتی ۱۲۵ میلیون دلاری به اوکراین را اعلام کرده که شامل بودجه آموزش، تجهیز و مشاوره به ارتش اوکراین است.

بر اساس ادعای کوین، اوکراین نیازمند کمک آمریکا است تا با آن چیزی که «هجوم مورد حمایت روسیه در دونباس» (واقع در مناطق شرقی اوکراین) خواند، مقابله کند.

اوکراینی‌ها هفته گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند روس تباران شرق اوکراین تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1506905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =