حمایت کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ از قرارداد ایران و چین

فارس نوشت: ناظمی اردکانی با اشاره به قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت: از بعد سیاسی این سند ما را به یک توازن سیاسی در جهان می‌رساند، همچنین فرهنگ کشور ایران به فرهنگ شرق نسبت به غرب نزدیک‌تر است.

بیست و دومین نشست کارگروه های تخصصی تدوین برنامه دولت مردمی و تحول گرا با حضور محمد ناظمی اردکانی دبیرکل جامعه اسلامی مدیران و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و  مهدی صفری سفیر سابق ایران در چین با موضوع «توافقنامه ایران و چین و دولت آینده ایران» برگزار شد.

در ابتدای نشست ناظمی اردکانی با اشاره به اهمیت برقراری تعاملات سازنده با کشورهای مشترک المنافع افزود: این توافق یک تفاهم دو جانبه است و در واقع این سند نقشه راهی برای همکاری بلند مدت با کشور چین خواهد بود. از نظر مالی سقف این همکاری بالغ بر ۴۵۰ میلیارد دلار است که رقم قابل توجهی است. باتوجه به اینکه این سند برای همه قابل رویت است، حتی مخالفان آن می توانند با دقت کامل بخوانند و متوجه جزئیات آن شوند.

وی افزود: زمینه های همکاری اشاره شده عمدتا حول محور انرژی، حمل و نقل، ساخت بزرگراه‌ها و زیرساخت‌ برخی از بنادر، همچنین درخصوص مباحث پولی و بانکی و در نهایت موضوع مهم گردشگری تنظیم شده است.  در بند پنجم سند در رابطه با اقدامات اجرایی مطالبی مطرح شده که در واقع  مهم‌ترین بند آن ‌است. در رابطه با نظارت بر اجرای  این سند نیز رهبران هر دو کشور نمایندگانی را معرفی می‌کنند که این نمایندگان سالی یک بار -در صورت ضرورت بیشتر - نشست‌هایی را برگزار می‌کنند. همچنین وزارت های امور خارجه دو کشور بر فرایندهای مختلف سند نظارت خواهند داشت.

حمایت کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ از قرارداد ایران و چین

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: یکی از موضوعات مهم این سند، انتقال فناوری در زمینه ارتباطات و اطلاعات است. در بند پنجم آن آمده است که در زمینه نفت و انرژی، افزایش صادرات  محصولات پتروشیمی ایران به چین، حمل ونقل و زیرساخت‌های مربوط به آن، زیر ساخت‌های گردشگری و مبادله گردشگر بین دو کشور، مناطق آزاد ویژه اقتصادی، صنعت، معدن و تجارت سرمایه گذاری صورت می گیرد.

وی ادامه داد: همچنین در زمینه نظامی و امنیتی نیز توافقاتی صورت گرفته است. همچنین در زمینه سیاسی به این دلیل که کشور چین عضو شورای امنیت است، این نیاز حس می شود که تعاملاتی با کشور چین اتفاق بیفتد. همچنین در زمینه اقتصادی معاملات تجاری با استفاده از پول رایج دو کشور صورت خواهد گرفت.

ناظمی اردکانی افزود: از بعد سیاسی این سند ما را به یک توازن سیاسی در جهان می‌رساند، همچنین فرهنگ کشور ایران به فرهنگ شرق نسبت به غرب نزدیک‌تر است. همچنین تبادل گردشگر، همکاری‌های دانشگاهی و همکاری های اجتماعی در آن پیش‌بینی شده است. در واقع با توافقاتی که صورت گرفته فشار تحریم‌ها کاهش می یابد و به رفتارهای یک طرفه و ناعادلانه آمریکا را پایان خواهد داد. با فروش بیشتر نفت از طریق این توافق می‌توانیم زیرساخت‌های اقتصادی کشور را تکمیل کنیم.

۱۷۲۷۲۱۵

کد خبر 1507313

برچسب‌ها