۱ نفر
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
وزیران خارجه ایران و پاکستان دیدار کردند

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است بعد از ظهر امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، ظریف ضمن خوش آمدگویی به وزیر امور خارجه پاکستان، با اشاره به همزمانی سالروز درگذشت محمداقبال لاهوری و روز سعدی در اول اردیبهشت ماه،تصریح کرد: اینکه شما در پاکستان سعدی را گرامی می دارید و ما در ایران محمد اقبال لاهوری را تکریم می کنیم، نشان دهنده پیوند عمیق بین دو ملت ایران و پاکستان است و به خوبی مشترکات فرهنگی دو کشور را نشان می دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان افتتاح گذرگاه مرزی پیشین - مند  بین دو کشور که سومین گذرگاه مرزی بین ایران و پاکستان محسوب می شود را نشانه عزم طرفین برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری دانست و ابراز امیدواری کرد با  امضای «یادداشت تفاهم همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان برای ایجاد بازارچه های مرزی در طول مرز دو کشور»، این بازارچه های مرزی هرچه زودتر اجرایی شود. 

ظریف تاکید کرد: با وجود سه گذرگاه رسمی مرزی و ایجاد شش بازارچه مرزی، تجارت دو سوی مرز رونق می گیرد و بر وضعیت مردم منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

وزیر امور خارجه کشورمان خواستار ارتقاء همکاریهای کنسولی و معاضدتهای قضائی بین دو کشور شدو افزود: این همکاریها شرایط اتباع دو کشور در کشور مقابل را بهبود خواهد بخشید و ارتباطات مردمی بین دو کشور را تقویت خواهد کرد.

ظریف خاطر نشان ساخت: امنیت و ثبات در مرزهای ایران و پاکستان، عنصر کلیدی در بهبود وضعیت مرزنشینان، مقابله با جرائم سازمان یافته و جلوگیری از مهاجرتهای غیر قانونی می باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: گسترش مناسبات دو کشور برادر و دوست ایران و پاکستان بایستی به گونه ای طراحی شود که کمتر از تحریمهای ظالمانه آمریکا متاثر شود.
   
ظریف بر تداوم رایزنی های مشترک دو کشور در خصوص مسائل مختلف از جمله آینده افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، بر گسترش روابط دوجانبه با ایران در همه ابعاد تاکید کرد. 

وی افزود: روابط طرفین مبتنی بر پایه های عمیق تاریخی – تمدنی و مردمی است.  

شاه محمود قریشی تصریح کرد: دو کشور در بسیاری از زمینه ها دارای دیدگاههای مشترک و همگرایی هستند که این امر موضوعات روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای از جمله وضعیت مسلمانان و موضوع فلسطین و مسائل بین المللی مانند چند جانبه گرائی را در بر می گیرد.

وزیر امور خارجه پاکستان خواستار گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو کشور شد و بر لزوم همکاریهای نزدیکتر برای مبارزه با کرونا تاکید کرد.

شاه محمود قریشی با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک برجام در وین، از مذاکرات جاری در قالب این کمیسیون مشترک حمایت کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان با استقبال از افزایش همکاریهای کنسولی و معاضدتهای قضائی بین دو کشور تاکید کرد: پاکستان آماده همکاریهای نزدیکتر با جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل کنسولی و وضعیت زندانیان دو کشور می باشد.
 

311311

کد خبر 1507452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =