روحانی: نمی‌توانم هضم کنم کسی عضو ملت باشد و از برداشتن تحریم ها ناراحت شود

رئیس‌جمهور گفت: آبیاری تحت فشار کل تاریخ ایران تا سال ۹۲، یک میلیون و دویست هزار بوده و از ۹۲ تاکنون به ۲ میلیون و چهارصد هزار رسیده، یعنی دوبرابر کل تاریخ ایران شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و السملمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره برداری از ۴ هزار و ۶۳۵ طرح وزارت جهاد کشاورزی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، پس از استماع گزارش کاظم خاوازی وزیر کشاورزی گفت: معنای گزارش‌های شما این است که قولی که برای ۴۶ هزار هکتار در سیستان و بلوچستان داده شده بود، امروز نهایی شده است.

روحانی عنوان کرد: آبیاری تحت فشار طبق گزارش شما، در این هشت سال کمی بیش از دو برابر تاریخ کل ایران شده است. یعنی آبیاری تحت فشار کل تاریخ ایران تا سال ۹۲، یک میلیون و دویست هزار بوده است و از ۹۲ تاکنون به ۲ میلیون و چهارصد هزار رسیده، یعنی دوبرابر کل تاریخ ایران شده است. در مسأله شیلات هم طبق اشاره شما، ۵۰ درصد رشد وجود داشته است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، تسنیم و ... بخوانید؛

* { پس از استماع گزارش رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان درخصوص طرح آبیاری ۱۴ هزار هکتار دشت سیستان} در مورد اینکه بیان کردید سامانه های مربوط به این پروژه در اختیار سازمانی قرار گیرد که به خوبی آن را اداره کند، حتما آقایان خاوازی و نوبخت توجه می کنند که در سال های آینده مشکلی در ادامه راه وجود نداشته باشد. تاکید می‌کنم که این کار حتما انجام گیرد. بسیار خوشحال هستیم که امروز در سیستان و بلوچستان طرح های بسیار مهمی از جنوب تا شمال و از چابهار تا زابل افتتاح می‌شود و شاهد طرح‌های بسیار مهم و سرنوشت ساز برای زندگی مردم و کشور هستیم و حتما دولت‌های آینده هم، همین مسیر را ادامه خواهند داد.

رهبر انقلاب اهتمام ویژه‌ای به پروژه‌های سیستان و بلوچستان دارند

* در اینجا لازم می‌دانم این نکته را بگویم که مقام معظم رهبری که نسبت به همه مردم حالت پدری دارند، اما نسبت به سیستان و بلوچستان توجه خاص و ویژه دارند یعنی پروژه‌های سیستان و بلوچستان را دنبال می‌کردند و زمانی که به صورت هفتگی خدمت ایشان می‌رسیدم و می‌رسم، درمورد این پروژه‌ها سوال می کردند که طرح‌ها به کجا رسیده و در برخی پروژه‌ها تاکید انجام داشتند که این مساله دال بر اهتمام مقام معظم رهبری بر توسعه سیستان و بلوچستان است.

*اگر این طرح آبیاری نبود، ۱۵۰ میلیون متر مکعب هدر رفت آب داشتیم و بیش از نیمی از این آب تبخیر می‌شد و به مقصد نمی‌رسید. تلاش ما این بود که محصول به گونه‌ای از منطقه خریداری شود و این کار به نقطه نهایی برسد و در اختیار کشاورزان عزیز قرار بگیرد.

* می‌دانیم قزوین دارای یک دشت بسیار پر نعمت برای محصولات کشاورزی است و طرح‌های نوین در رژیم گذشته هم از همین دشت آغاز شد و پس از انقلاب رونق بیشتری پیدا کرد. زمانی که از این منطقه عبور می‌کنیم، می‌بینیم که این دشت آماده و سرسبز است. با این طرح‌ها می‌توانیم ۳۰ درصد بیشتر محصول از زمینی که برکت خداوند است، دریافت کنیم.

روحانی: نمی‌توانم هضم کنم کسی عضو ملت باشد و از برداشتن تحریم ها ناراحت شود

باید عادت مردم به مصرف گوشت قرمز و مرغ را به آبزیان تغییر دهیم

* بخش پرورش ماهی و میگو بخش مهمی است و برای اینکه بتوانیم غذا و پروتئین مورد نیاز مردم را تامین کنیم باید بیشتر به سمت آبزیان حرکت کنیم. اگر بتوانیم این‌ها را به قیمت و اندازه مناسب در اختیار مردم قرار دهیم تا عادت مردم از گوشت قرمز و مرغ به سمت آبزیان حرکت کند، تحول بزرگی است. آبزیان یک محصول ارزآور و صادراتی برای ما هستند.

نمی توانم هضم کنم کسی عضو ملت باشد و از برداشتن تحریم ها ناراحت شود

* { با تشکر از وزارت خارجه بخاطر تلاشش برای رفع تحریم‌ها}: آنها در وین تلاش کردند این تحریم را بشکنند. من نمی‌توانم هضم کنم که کسی عضو ملت ایران باشد، در ایران، ایرانی باشد و از برداشتن تحریم ناراحت شود. کسی که ایرانی باشد، مسلمان باشد،  چطور می‌تواند اعلام کند که من در ایران هستم و برای ایران کار می‌کنم اما از برداشتن تحریم‌ها ناراحت شود.

برای گرفتن حق ملت ایران یک لحظه هم تعلل نمی کنم

* تحریم ظلم عظیم و بزرگ بر ملت بزرگ ایران است و لحظه‌ای را که ببینیم طرف مقابل آماده شده برای اجرای قانون یک لحظه هم صبر نمی‌کنیم. مخالفین هر چه هم بگویند، بگویند! هرچقدر هم زور داشته باشند، هرچقدر هم بلندگو داشته باشند هر وقت ببینیم می‌توانیم حق ملت ایران را بگیریم من یک لحظه هم تعلل نمی‌کنم. حالا عده‌ای ناراحت هم شدند، ناراحت باشند.

* تحریم حتی در تولید مرغ و تخم‌مرغ هم تاثیر گذاشته است.

*ما در بحث کره به خودکفایی رسیدیم و می‌توانیم جزو صادرکنندگان این محصول باشیم. در زمینه مرغ نیازهایی که به خارج از کشور داریم در حال کم شدن است و می‌توانیم به خودکفایی کامل برسیم.

*عده‌ای می‌گفتند تحریم چه ربطی به مرغ دارد. ما کامل به مردم توضیح دادیم که می‌خواستند در این زمینه اخلال ایجاد شود و اصلا مرغ در کشور تولید نشود. نهاده‌هایی هم که ما وارد می‌کنیم از طریق ارز و سیستم بانکی است و خرید و واردات این نهاده‌ها با مشکلات فراوانی همراه بود و مردم باید بدانند تحریم‌های ظالمانه و ضدانسانی ترامپ که تا امروز هم ادامه دارد، در همه جا تاثیرگذار بوده است.

*عده‌ای درصد درست می‌کنند و می‌گویند ۳۰ درصد مشکلات برای تحریم است و ۷۰ درصد برای مدیریت است که کاملا غلط و نادرست است. آنها نمی‌دانند که تحریم در چه جاهایی تاثیرگذار است و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند و نمی‌دانند کل تولید در بخش کشاورزی و صنعت، اگر مواد اولیه‌اش تامین نشود و به موقع وارد نشود، تولید متوقف شده و تمام این‌ها روی صادرات و واردات ما تاثیرگذار است.

* امروز شصت و چهارمین پنجشنبه افتتاح بود که از آغاز سال ۹۹ شروع شده بود. یکی از اهداف ما در این طرح‌ها این بود که به دنیا بفهمانیم تحریم و فشار نمی‌تواند ملت ما را در مسیر رشد و توسعه متوقف کند و الحمدلله در این ماه‌هایی که در سال ۹۹ گذشت که هم تحریم شدیم و هم کرونا را داشتیم، تولید ما ادامه پیدا کرد و امروز یکی از افتتاح‌ها در بخش کشاورزی را داریم.

* بخش کشاورزی برای ما بسیار اهمیت دارد و استراتژیک است و شما می‌دانید ماده اولیه بخشی از صنعت ما در نساجی، کیف و کفش و صنعت باز هم کشاورزی است و صدها نوع فعالیت صنعتی داریم که به کشاورزی ما وابسته است. یعنی کشاورزی هم یک بخش و هم یک پایه برای صنعت است و البته صنعت هم در بخش‌هایی به کشاورزی کمک می‌کند و ماشین آلات و سموم مورد نیاز ما در بخش صنعت تولید می‌شود اما کشاورزی بسیار مهم و استراتژیک است. 

*به طور کلی حیات و زندگی معطوف به بخش کشاورزی است زیرا تمام مواد غذایی مورد نیاز در بخش کشاورزی ریشه دارد و ما خداوند را شاکرم هستیم که در ۸ سال دولت یازدهم و دوازدهم علیرغم همه فرار و نشیب‌ها، مشکلات و حوادثی مانند کرونا باز هم در کشاورزی توفیقات بسیار مهمی را به دست آوردیم. بی‌صنعت می‌توان زندگی کرد اما بدون کشاورزی اصلا نمی‌شود زندگی کرد.

* آبیاری تحت فشار و سامانه‌های مدرن آبیاری ما در این ۸ سال در مقایسه با کل تاریخ ایران نشان می‌دهد در این ۸ سال به اندازه تمام این سال‌ها کار انجام گرفته است که کارهای بزرگ و عظیمی است.

* ما کشوری هستیم که در وضعیت خشکسالی قرار داریم و باید در استفاده از آب حداکثر مراعات را انجام دهیم. ما امروز دیدیم که در سیستان گزارش شد ۲۶۰ میلیون متر مکعب آب به دشت سیستان منتقل کردیم که اگر این سیستم نقل و انتقال آب از طریق لوله نبود، ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب ما کم می‌شد و از بین می‌رفت. این سیستم‌های نوین برای حفاظت و حراست از این آب‌ها است.

*اینکه بهره‌وری از ۳۹ به ۴۵ رسیده بسیار مهم است. اتفاقا در یکسال گذشته که سال آبی را مقایسه می‌کنیم، سال خشکی داشتیم و پنجاه درصد کاهش بارندگی داریم. سیستان و بلوچستان بارندگی بسیار کمی داشتند و نشان می‌دهد استان‌های ما در مشکلات هستند و باید برای آب و کشاورزی آنها فکر کنیم. همه تلاش دولت این بوده است که در بخش کشاورزی شاهد تحول بسیار بزرگی باشیم.

*این ۸ سال مردم آمار را با ۸ سال، ۱۶ سال و ۲۴ سال قبل مقایسه کنند و می‌بینند ما در چه زمینه‌های توانستیم به خودکفایی و خود اکتفایی برسیم. در بحث گندم پیشرفت بسیار مهمی داشتیم. در بحث روغن و دانه‌های روغنی حرکت بسیار خوبی انجام گرفت و در مسأله کشت‌های گلخانه ای پیشرفت بسیار خوبی داشتیم و در زمینه آبزیان، ماهی و میگو هم کیفیت تولید و هم بهداشت بالا رفته است. میگو  جزء محصولات صادراتی است و زمینه خوبی برای صادرات دارد و برای مصرف داخلی هم حائز اهمیت است.

*امروز دیدیم در ۷۲ هزار هکتار زمین، آبیاری مدرن تحقق پیدا کرد که نشان‌دهنده یک حرکت بزرگ است. در بخش کشاورزی برای ما به عنوان امنیت غذایی و صادرات محصول و خودکفایی در بسیاری از زمینه‌ها که توانایی داریم، بسیار اهمیت دارد. کشور ما چهار فصل است و به گونه‌ای نیست که فقط در یک فصل بتوانیم کاشت و برداشت انجام دهیم.

* ما این هفته تصمیم گرفتیم یک جایزه هزار تومانی برای گندمکاران در نظر بگیریم تا آنهایی که سریع گندم‌ها را تحویل می‌دهندف هدیه‌ای از طرف دولت بگیرند. دست آنها را می‌بوسیم و این هدیه کوچک را تقدیم آنها می‌کنیم زیرا آنها هستند که کشور ما را خودکفا می‌کنند.

* محصول گندم، امروز ممکن است در بخشی نیاز به واردات داشته باشد اما با توجه به خشکسالی باز هم گندم ما کفایت می‌کند اما در بخش های صنعتی نیازهایی برای گندم داریم که خریداری آنها شروع شده است. بنابراین چهارفصل بودن کشور ما بسیار اهمیت دارد.

* { با اشاره به اهمیت خاک}: همانطور که آب خیلی اهمیت دارد، خاک هم خیلی مهم است و این خاک در اثر تحولات در طول میلیون‌ها سال به وجود آمده و در اختیار ما قرار دارد و بسیار ارزشمند است. از همه این‌ها مهمتر تلاش و کار کشاورز و از هر سه مهمتر کار خداوند است. کسی که زراعت را به وجود آورده خداوند و اراده خداوند است.

* یکی از بخش‌هایی که در تولید واکسن تلاش می‌کند وزارت جهاد کشاورزی است. بخش سرم‌سازی رازی امروز مشغول تولید واکسن برای کرونا هستند. درود می فرستیم به کشاورزانی که همه مقاطع پشتیبان مردم و دولت‌شان بودند و برای آنها توفیق و برکت آرزو می‌کنیم.

27215

کد خبر 1507582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =