آغاز عملیات احداث پارک گیاه شناسی و تولید کود کمپوست از پسماند شهری در آبادان

در آئینی به مناسبت روز زمین پاک، ظهر امروز و با حضور جمعی از مسئولان شهری و سازمانهای مردم نهاد؛ عملیات احداث پارک گیاه شناسی آبادان واقع در پارک ۱۷ هکتاری و تولید کود کمپوست از پسماند شهری به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از آبادان، شهردار آبادان در این آئین با اشاره به مراسم بسیار خوبی که در نیمه ی اسفندماه سال گذشته و به مناسبت روز هوای پاک، برگزار شد، گفت: در آن آئین علاوه بر کاشت نهال، برای نخستین بار در حرکتی علمی و هوشمند نخل های مثمر و جوان کاشته شد به شکلی که پیش از آنکه نخل ها از زمین و یا مزرعه مربوطه جداسازی شوند مورد معاینه و بررسی دقیق کارشناسان این رشته قرار گرفته و کشت شدند و خوشبختانه سازمان سیما و منظر از آن زمان تا الان برنامه های متنوعی را در سطح شهر آبادان اجرا کرد که کاشت و توزیع صدها نهال در سطح شهر و در میان شهروندان به عنوان حرکتی پسندیده و نهادینه شده در حوزه فضای سبز شهری از جمله آن است.

وی افزود: از آنجائیکه شهر ما شهری صنعتی است لذا توجه به حوزه ی فضای سبز امری ضروری است.

وی با اشاره به برخورداری شهر از۲۸۰ هکتار فضای سبز، تصریح کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر آبادان ۱۶ مترمربع است که بایستی به ۲۴ مترمربع به ازای هر شهروند برسد آن هم در شرایطی که پالایشگاه، پروژه در حال ساخت فاز ۲ در کنار آن و شرکتهای وابسته به شستا اعم از پاسارگاد، پتروشیمی و دیگر شرکتها، در قلب شهر و در جوار پالایشگاه قرار دارند، به عنوان یک شهر صنعتی توسعه فضای سبز بایستی همواره در دستور کار ما باشد.

شهردار آبادان یادآور شد: یکی از اهداف ما نیز در واقع استفاده از گونه های مثمر است. در کنار نخل، کاشت زیتون را داشتیم و امروز نیز ۲۰ نوع گیاه مثمر جدید از جمله انگور، انجیز و دیگر گیاهان که از چند ماه قبل سازمان سیما منظر از شهرهایی همچون رامهرمز، دزفول و اندیمشک در استان خوزستان که به عنوان قطب کشاورزی استان به شمار می روند، قلمه گرفتند و به آبادان آورده، آنها را کاشتند، نتیجه گرفتند و امروز در سطح وسیعی در میان شهروندان علاقه‌مند به داشتن باغچه و فضای سبز توزیع می شود ضمن اینکه ما استارت پارک گیاه شناسی را با کاشت تعدادی از همین گونه ها در پارک ۱۷ هکتاری را خواهیم داشت.

*خرید بیش از ۱۰۰۰ باکس زباله

شیرازی، گفت: در ایام عید نیز مناقصه ای برای خرید باکس های زباله برگزار کردیم که طی آن بیش از ۱۰۰۰ باکس زباله خریداری شد و امروز حداقل ۴۰۰ باکس را در میان محلات، مراکز و خیابانهایی که نیاز دارند چه آنهایی که شهروندان درخواست کردند و چه محلاتی که نیازمند استقرار باکس های زباله اند، توزیع می شود.

وی با بیان اینکه کار راه اندازی سایت پردازش پسماند و کارخانه تفکیک زباله در مقصد در حال انجام است، افزود: عملیات احداث کارخانه تولید کود کمپوست در کنار سایت پردازش زباله ها در حال انجام است، پس از ورود و تخلیه زباله ها به سایت پردازش، زباله خشک و تر از یکدیگر تفکیک می شود و به این ترتیب ۳۰ درصد از حجم زباله کم می شود و مانده آن به محل دفن زباله می رود.

وی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت ۱۵۰ تنی سایت پردازش زباله در هر شیفت کاری در شبانه روز؛ با راه اندازی کارخانه کمپوست با ظرفیت ۵۰ تن در روز آن ۷۰ درصد از زباله هایی که باقی می ماند به کمپوست تبدیل می شود. در حال حاضر محل کارخانه کود کمپوست در جوار سایت پردازش پسماند خریداری شده و در حال تجهیز و نصب دستگاهها است که امروز هم استارت نصب آن زده شد.

*نخاله ریختن چالش جدی شهر آبادان

شهردار آبادان تصریح کرد: در تلاش برای ادامه و توسعه اقدامات زیست محیطی در شهر آبادان هستیم به امید اینکه شهری پاک و زیبا داشته باشیم و در طی این مسیر به مشارکت شهروندان به طور جدی نیاز داریم لذا از شهروندان می خواهیم تا در حفظ محیط زندگی شان بکوشند.

شیرازی، در بخشی از سخنان خود از نخاله ریختن به عنوان چالش جدی شهر آبادان نام برد و یادآور شد: موضوع نخاله ریزها بسیار مهم است و نخاله ریختن در جای جای شهر یکی از چالش های جدی شهری آبادان است که با انجام اقدامات فرهنگی و بازدارندگی در تلاش برای رفع این مشکل هستیم.

48

کد خبر 1507628

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =