انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از صداوسیما: مگر رسانه خصوصی هستید که علیه مذاکرات مربوط به نظام در وین موضع می گیرید؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: ایران، این روزها صحنه پدیده‌های عجیب است، پدیده‌هائی که در کشورهای دیگر نمی‌توان سراغشان را گرفت.از میان این پدیده‌ها، دو مورد که هر دو سیاسی هستند بسیار عجیب‌ترند؛ یکی مخالفت رسانه ملی با تلاش‌هائی که در وین برای رفع تحریم‌ها صورت می‌گیرد و دیگری کارشکنی‌های عده‌ای از فعالان سیاسی در همین زمینه.

عجیب بودن این تلاش‌ها و کارشکنی‌ها از این نظر است که رفع تحریم‌ها به نفع مردم است و با منافع ملی کشور ارتباط دارد و هرگونه تلاش برای جلوگیری از آن، ضربه زدن به منافع ملی و خیانت به مردم محسوب می‌شود. هیچ انسان عاقلی ضربه زدن به منافع ملی و کارشکنی علیه آنچه به نفع مردم است را خدمت به کشور نمی‌داند.
در مورد رسانه ملی، شاید کسانی این تلقی را داشته باشند که اصولاً رسانه‌ها باید در اینکه از یک اقدام حمایت کنند یا در برابر آن موضع بگیرند، آزاد باشند. بنابراین، اگر رسانه ملی در برابر مذاکرات مربوط به رفع تحریم‌ها موضع منفی داشته باشد عیبی ندارد و حتی باید آن را از حقوق رسانه دانست.
این سخن درباره رسانه‌های غیروابسته به نظام درست است ولی رسانه ملی که بلندگوی نظام است نمی‌تواند علیه اقدامی که با نظر خود نظام در حال انجام است مخالفت کند. حتی می‌توان پذیرفت که رسانه ملی عملکرد دولت‌ها را نقد کند و در این نقد مصالح نظام را اصل و مبنا قرار دهد، اما آنچه این روزها رسانه ملی در مورد مذاکرات وین انجام می‌دهد حتی نقد عملکرد دولت هم نیست.

هیأتی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با موافقت رهبری نظام برای مذاکره جهت رفع تحریم‌ها به وین رفته و در حالی که تمام چارچوب‌های موردنظر رهبری را رعایت می‌کند و تأکید کرده که غیر از رفع تمام تحریم‌ها چیزی را از آمریکا نمی‌پذیرد و بازگشت ایران به تعهدهای برجامی خود را هم منوط به راستی‌آزمائی رفع تحریم‌ها می‌داند، هر روز و هر شب به شکلی مورد حمله رسانه ملی قرار می‌گیرد! ماجرای مجموعه تلویزیونی «گاندو» و اخیراً برنامه «پایان بازی» برنامه‌سازی‌هائی علیه وزارت امور خارجه بودند که البته افاقه نکردند. اخیراً حتی پرس‌تی‌وی (شبکه انگلیسی‌زبان رسانه ملی) هم وارد عمل شده و چون دستش خالی است، با استناد به «منابع آگاه» تلاش می‌کند اخبار منفی علیه مذاکرات وین منتشر و شبکه‌های دیگر هم آن را تکرار کنند. عنوان «منبع آگاه» یا «منابع آگاه» در ادبیات رسانه‌ای کاملاً شناخته‌شده هستند و از شگردهائی محسوب می‌شوند که برای جهت دادن به وقایع بکار گرفته می‌شوند.

توسل یک شبکه رسمی تلویزیونی متعلق به نظام جمهوری اسلامی به چنین شیوه‌ای برای ضربه زدن به تلاش هیأت رسمی نظام در مذاکرات رفع تحریم‌ از شگفتی‌های عرصه رسانه‌ایست. واقعاً نمی‌توان کشوری را در جهان امروز پیدا کرد که تلویزیون رسمی آن کشور آشکارا وارد تبلیغ علیه وزارتخارجه و هیأتی شود که به نمایندگی از طرف نظام حکومتی آن در حال چانه زدن با دشمن برای رفع ظلم او و حل مشکلات مردم است.
اهل نیت‌خوانی نیستیم ولی تلقی مردم اینست که این مخالفت به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 1400 مربوط می‌شود. اگر این تلقی صحیح باشد، ایراد بیشتری به رسانه ملی وارد است، زیرا اولاً رسانه ملی حق ندارد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود و ثانیاً گره زدن منافع ملی به یک مسأله داخلی، امری غیرمنطقی و گناهی نابخشودنی است.تمام ایرانیان وفادار به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی،حل مشکلات مردم را با بیرون کشیدن حق آنان از حلقوم کثیف شیطان بزرگ و بدون عقب‌نشینی از اصول و آرمان‌ها، امری لازم می‌دانند. این امر فقط با همدلی و اتحاد محقق خواهد شد.
آن دسته از فعالان سیاسی نیز که به کارشکنی علیه مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها مشغولند، در نگاه مردم، نگران منافع شخصی خود محسوب می‌شوند.
این منافع، چه سیاسی باشد و چه مادی در هر دو صورت عنوانی که مردم به این افراد می‌دهند «کاسبان تحریم» است. مردم، با کسی دشمن نیستند و از کاسبان تحریم اعم از سیاسی و رسانه‌ای انتظار دارند به حرمت ماه مهمانی خدا هم که شده، منافع ملی را بر مصالح شخصی خود ترجیح دهند.

23302

کد خبر 1508013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • علیرضا DE ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  89 34
  یک کشور با دو ارتش یک کشور با دو دولت
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   20 25
   ما یکی اضافی داریم میخواهی یه رئس جمهور به شما هم بدیم که آلمان هم رئیس جمهور دار بشه؟
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   21 27
   مهم اینه که یک کشوریم ... شما چی میگید که معلوم نیست آلمانید یا آمریکا! حتی اینقدر براتون ارزش قائل نیستن که شما رو جزو خودشون حساب کنن! بجای شش میگن ۱+۵
 • علی IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  40 17
  عالی بود
 • ایرانی IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  69 33
  بابا گفتیم و نوشتیم و باز هم می‌گوییم؛در این بنگاه لجن پراکنی را گل بگیرد.یکی ممدو را بگیره ، خط حمله حریف را ول کنید.
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   20 23
   خب عزیزم شما تلویزیون نگاه نمی‌کنی بذار ما نگاه می‌کنیم. البته اگه ما رو جزو مردم قبول دارید! #رادیکالیسم_اصلاحات
 • سلطان IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  66 37
  تازه فهميدى صدا و سيما خصوصى هست ؟!! اين همه سال مردم فرياد ميزنند صدا و سيما خصوصى هست شما كجا بودى؟!!!
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   5 11
   خصوصی‌سازی که خوبه
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  27 8
  جالب بود
 • رضا IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  49 25
  در يكي از ديالوگ هاي فيلم " شش زيرزميني" اشاره اي مي كنند به فضاي ديكتاتوري با استفاده از راديو و تلويزيون ملي(دولتي) اين يك حقيقت تلخ است كه ما 43 سال است ان را تكرار مي كنيم. و عجيب اينكه رسانه هاي ديگر خصوصي بايد تحت نظر و با تاييد همين رسانه مشكل دار، اقدام(فعاليت ) نمايند
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  73 19
  من نمی دونم چرا سازمان امنیتی و اطلاعات ما اینقدر ضعیف عمل می کنن،چند وقتی کل حوادث مملکت و توالی آنها مشکوک بنظر می رسه به عنوان مثال،آقای قالیباف با اون همه ابهام در پرونده های کوی دانشجو و حرف و حدیث‌های دوران شهرداری در باره خودش و اطرافیان و فرزندانش ،میشه رییس مجلس که دربین مردم باز خورد خیلی خیلی بدی داشت،احمدی نژاد راست راست می گرده هرچی دلش می خواد به هر کسی که دلش می خواد میگه،این وسط حسن رعیت سالهاست قلندری و قلندری می کنه ،حتی با اسلحه تو‌روز روشن به جان مردم دست اندازی می کنه و پس از سالها لمپنی و چپاول دست گیر میشه ،اونم از رفیقای مداحش که هنوز آزادانه دارن می گردن،اون از پرونده طبری، اون از شهادت دانشمند هسته ایمون فخری زاده، اون از انفجار نطنز. به عنوان یک شهروند عادی عرض می کنم یک جریان نفوذ درحال ایجاد نارضایتی در مملکته و این موضوع بقدری آشکاره که گویا چشم اقایون رو کور کرده.چرا به این همه موارد عینی از فساد و مسئله دار بودن اقایون رسیدگی نمیشه.
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  68 21
  این رسانه فقط رسان است و از ملی بودن اثری در آن نیست این رسانه در دست یک عده است که به خوارج شبیه ترند تا اهل حق
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   29 35
   اونوقت بی‌بی‌سی و صدای امریکا و ایران اینترنشنال اهل حقن؟! خخخخ یا حضرت عباس!
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  10 20
  به زودی باید دارو بساط رسانه های آمریکایی تو این مملکت جمع بشه.
 • GE ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 2
  خخخخخخخخخگخخخخ
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  27 12
  برای همین تناقضات خیلی ها می گند این نظام به بن بست می رسه
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 2
  صدا و سیما به وظیفه انقلابی خود عمل کرده و دیدگاه امت حزب‌الله را درباره برجام بدفرجام بی سرانجام در قالب برنامه ها و سریال آموزنده گاندو ۲ در جهت بصیرت افزایی نشان داد.
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 0
  رسانه مل$ی