توانمندسازی وتوان افزایی جوامع محلی در۲۴  روستای استان سمنان

علیرضا رهایی رییس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان از اجرای پروژه توانمندسازی وتوان افزایی جوامع محلی در ۲۴ روستای هدف در ۱۶ حوضه آبخیز در سطح استان سمنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان علیرضا رهایی گفت : هدف از اجرای این پروژه هارا ایجاد هماهنگی و همسویی دست اندرکاران حوزه آبخیز در راستای مشارکت موثر و ایجاد زمینه های توسعه پایدار در حوضه آبخیزاستان دانستند.
وی افزود مدیریت مشارکتی منابع طبیعی عبارت است دیدگاه جمع گرایانه به مدیریت منابع طبیعی و دخالت دادن گروههای گوناگون در ایفای نقش های مختلف با هدف نهایی حفاظت و استفاده پایدار از منابع طبیعی تجدید شونده و رسیدن به توسعه پایدار که فرایند فعال و پویا است که با شکل گیری و اجرای یک پروژه آغاز می شود و در نهایت تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از جامعه محلی میگردد .
رهایی انتظار از این عملیات را ساماندهی تشکل ها و تعاونی های موجود درمشارکت اجرای طرحها وپروژه های منابع طبیعی وآبخیزداری دانست وافزود در صورت فقدان تشکل و تعاونی در روستاههای هدف ،ضروری است نسبت به تشکیل کارگاههای آموزشی وترویجی و بستر سازی لازم جهت تشکیل تعاونی ها و تشکل های مردم نهاد براساس آیین نامه اجرای بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی اقدامات لازم به عمل آید.
علیرضا رهایی رییس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری  استان سمنان خاطر نشان کرد در طی اجرای این پروژه اقدامات آموزشی ، ترویجی و مشارکتهای مردمی با هدف توانمندسازی جوامع محلی ، ظرفیت سازی ، توان افزایی ، برگزاری کارگاههای آموزشی ، ارزیابی و مستند سازی مشارکتی انجام می پذیرد.
رهایی یادآور شد پروژه توانمندسازی جوامع محلی فرایندی است که در آن نقش و دخالت دست اندرکاران و ذینفعان در انجام فعالیت های آبخیزداری مورد توجه بوده و انسجام سازمانی را برای انجام مدیریت مشارکتی با کمک تسهیلگران مجرب انجام میشود .
وی گفت: تسهیلگری اقدامی است که طی آن ابتکار عمل ، تصمیم گیری و خلاقیت به دست اندرکاران کلیدی ، به ویژه افراد و تشکل های بومی و محلی که تا به حال به هر علت در حاشیه بودند و فرصت مشارکت نداشته اند انتقال یابد . دستیابی به کیفیت بهتر زندگی از طریق توسعه اقتصادی _ اجتماعی و توانمندسازی جامع روستایی به منظور افزایش مشارکت آنان در حفظ ، احیا و توسعه منابع طبیعی از اهداف و چشم انداز های این پروژه می باشد. فرایند توانمندسازی جوامع محلی،ظرفیت سازی ، توان افزایی ،برگزاری کارگاههای آموزشی وترویجی همراه با ارزیابی ومستندسازی مشارکتی توسط تسهیلگران خبره و با تجربه شرکت تعاونی تسهیلگران  پدیده سازتوسعه استان سمنان در سطح روستاهای هدف انجام می گیرد.

46

کد خبر 1508144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =