۱۲ نفر
۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸
قدردانی ترکیه، افغانستان و پاکستان از ایران

ایسنا نوشت: وزرای امور خارجه سه کشور ترکیه، افغانستان و پاکستان از نقش کشورهای منطقه و همسایه از جمله ایران در میزبانی پناهندگان افغان قدردانی کردند.

به نقل از روزنامه ینی شفق ترکیه، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان و محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان روز گذشته در نشستی مجازی با موضوع صلح افغانستان شرکت کردند که در بخشی از بیاینه پایانی این نشست آمده است: سه کشور از نقش کشورهای منطقه و همسایه به ویژه ایران و پاکستان  در میزبانی پناهندگان افغان به مدت بیش از چهار دهه قدردانی کرده و خواستار شرایطی قابل اجرا در افغانستان برای بازگشت اختیاری، امن، عزت‌مندانه،  سریع و پایدار آن ها از طریق برنامه ای با پشتوانه مالی کافی شدند. 

آنکارا، اسلام آباد و کابل از جامعه جهانی خواستند به کشورهای میزبان در برآورده ساختن نیازهای ضروری پناهندگان افغان کمک رسانی کرده، از بازگشت آن ها و تلاش دولت افغانستان برای استقرار مجدد حمایت کنند.

310 310

کد خبر 1508210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • عباس IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  سه کشور که هر کدام به گونه ای برای ایران درسر ساز هستند . افغانستان از طریق بستن آب ( حق آبه هیرمند ) از طریق زدن سد بر روی رودخانه های که به هیرمند و دشت سیستان می ریزد و همچنین تولید و قاچاق موارد مخدر از طریق مرزهای ایران که هزینه های سنگینی برای ایران دارد. پاکستان از طریق پناه دادن به گروهک های مخالف ایران ( به اصطلاح جدایی طلب ). ترکیه از طریق برخورد با مردم مرز نشین ایرانی و همچنین فعالیت گروهک پژاک در منطقه کردستان ترکیه . همچین هزینه های که مهاجران افغانی به ایران تحمیل می کنند از بودجه های عمرانی و بهداشتی و رفاهی مردم ایران می باشد که خرج انها می شود .تقدیر و تشکر برای ایران در شرایط کنونی فایده ای ندارد جز اضافه شدن به مخارج ایران و زیاد شدن مشکلات مردم ایران . متاسفانه دولت مردان دلخوش به تقدیر و تشکر های پوشالی بدون عمل هستند
 • عاشق ایران IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  برادران افغانستانی هم برادر دینی ما هستن هم اینکه ما یک ملت بودیم که استعمار کثیف انگلیس مارا جدا کردن ما هرگز اینها را به چشم بیگانه نگاه نمیکنیم و بلکه وظیفه خودمون میدونیم حمایت از این بزرگواران در این شرایط سخت
 • محمد ظریف IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 0
  آگر پاکستانی جلومسلح کردن طالبان را بگیرد جنگ در افغانستان خاتمه پیدا می کند