برنامه احمدی نژاد لو رفت /ایمانی: او نمی خواهد تایید صلاحیت شود /احمدی نژاد در حال به وجود آوردن شکل جدیدی از اپوزیسیون است

تسنیم نوشت: کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه احمدی‌نژاد به‌دنبال تأیید صلاحیت نیست گفت: دولت اگر با آرای جدی و گسترده مردم بر سر کار بیاید، اقتدار بیشتری برای رفتارهایش دارد.

بخش‌های مهمی از گفت‌وگو با ناصر ایمانی، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی را در ادامه می خوانید:

دوقطبی شدن انتخابات مذموم اما رقابتی‌شدن خوب است

- بین دوقطبی شدن و رقابتی‌ شدن فضای انتخابات تفاوت وجود دارد. آن چیزی که مذموم است، دوقطبی شدن است. آن چیزی که بسیار مورد تایید است، رقابتی شدن است. این دو، دو مفهوم متفاوت هستند.

- دوقطبی شدن به معنای این است که یک فضای دروغین، کاذب و به شدت سیاه و سفید به وجود بیاید که مردم احساس بکنند اگر به این فرد رای بدهند بهشت می‌شود و اگر به آن فرد رای بدهند، جهنم درست خواهد شد. در چنین فضایی احساسات بر منطق و عقلانیت غلبه خواهد کرد.

- فضای رقابتی، فضایی است که در آن رقابت است، اما سیاه و سفید نیست. دو کاندیدا یا چند کاندیدا با گفتمان‌ها و برنامه‌های مختلف با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

در انتخابات ۱۴۰۰، شعار مذاکره با شعار مبارزه با فساد مقابله خواهد کرد

- یکی از چیزهایی که در انتخابات ۱۴۰۰ برجسته خواهد شد، مساله روابط خارجی است.

- جریان اصلاح‌طلب هیچ شعار و مضمون دیگری ندارد تا مردم را به نفع کاندیدای خود به پای صندوق‌های رای بکشاند. آن‌ها فضا را در این رابطه دوقطبی می‌کنند و می‌گویند اگر کاندیدای ما رای نیاورد، ارتباطات‌مان با جهان خراب خواهد شد. همان اتفاقی که در انتخابات ۹۲ و تا حدودی در انتخابات ۹۶ رخ داد.

- مذاکرات وین و تلاش‌های دولت برای اینکه یک توافق با غرب حاصل شود، نیز بخشی از آن برای تاثیرگذاری بر انتخابات ۱۴۰۰ است.

- در این سو نیز جریان اصولگرا تلاشش بر این است تا شعار مبارزه با فساد در همه اشکال و زمینه‌ها، حمایت از تولید داخلی و اقتصاد خودمحور را در پیش بگیرد. به نظرم در انتخابات ۱۴۰۰ آن شعار با این شعار مقابله خواهد کرد.

برنامه احمدی نژاد لو رفت /ایمانی: او نمی خواهد تایید صلاحیت شود /احمدی نژاد در حال به وجود آوردن شکل جدیدی از اپوزیسیون است

احمدی نژاد به دنبال تایید صلاحیت نیست

- مواضعی که آقای احمدی نژاد در یکی دو ماه اخیر اتخاذ کرده نشان می‌دهد که نمی‌خواهد صلاحیتش تایید بشود.

- کسی که می‌خواهد تایید صلاحیت بشود، لااقل از چهار پنج ماه پیش از انتخابات مواضع تند و رادیکال خود را مخفی نگه می‌دارد، اما او نمی‌خواهد رئیس جمهور بشود و می‌خواهد شورای نگهبان او را ردصلاحیت کند تا مواضع تندتر بگیرد.

- او در حال آماده‌سازی خود برای زمان و شرایطی است که حکومت بدین شکل نباشد که البته آنگونه نخواهد شد.

- او اکنون در حال به وجود آوردن شکل جدیدی از اپوزیسیون در کشور است که آن هم اپوزیسیون داخلی است.

1727215

کد خبر 1508239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =