آغاز طرح «هفته خریدهای اینترنتی» در استان یزد

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با اشاره به برگزاری طرح هفته های خرید اینترنتی در استان یزد از تاریخ ۴ الی ۱۷ اردیبهشت ماه گفت: این طرح با هدف حمایت از کسب و کارهای اینترنتی فعال و تشویق عموم مردم به خرید اینترنتی آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین در یزد؛ مهدی پاکدل در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران با اشاره به پیشرفت های چشمگیر استان یزد در حوزه ارتباطات و ارتقاء شاخص های اصلی و جهانی توسعه یافتگی فاوا اظهار کرد: استان یزد در حوزه دسترسی به اینترنت رتبه دوم، در دسترسی به رایانه رتبه اول و در حوزه مهارت استفاده از اینترنت رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی مهمترین و اساسی‌ترین نیاز شهروندان استان یزد در حوزه ارتباطات را دسترسی به اینترنت پرسرعت عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۹۹.۷ درصد از جمعیت استان یزد به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند که این عدد در کشور بی نظیر است. همچنین ۹۸ درصد روستانشینان استان نیز از اینترنت پر سرعت استفاده می کنند.

پاکدل با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۲ تا امروز شاهد مصرف ۱۱ برابری اینترنت در استان بوده ایم خاطرنشان کرد: استان یزد در حوزه تجارت الکترونیک ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که محور توسعه است و بخش‌های دیگر نظیر تولید، توزیع و بانکداری حول این بخش می چرخد.

وی با بیان اینکه می توان با حذف واسطه‌گری کالاهای تولیدی استان را با شرایط مناسب تری توزیع کرد، گفت: شهروندان به واسطه خریدهای اینترنتی به بازارهای وسیع تر و با حق انتخاب بیشتری از نظر کیفیت و قیمت دسترسی خواهند داشت و از طرفی به رعایت محدودیت های تردد در دوران شیوع کرونا نیز کمک خواهد کرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با اشاره به اینکه با بالا رفتن حق انتخاب هزینه‌ خانوارها نیز پایین‌تر می‌آید، عنوان کرد: از طرف دیگر وقتی خریدها در ۲۴ ساعت شبانه روز و هر روز هفته انجام می شود استرس ناشی از خرید کمتر خواهد شد و می‌توان از تجربه خریداران دیگر هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه توسعه خریدهای اینترنتی باعث ارتباط فروشنده و خریدار و جلوگیری از انباشت محصولات در انبارها خواهد شد، گفت: مشتریان اینترنتی معمولاً از کل کشور خرید انجام می‌دهند و همین مسئله باعث رونق تولید و کسب و کار خواهد شد.

مهدی پاکدل در پاسخ به این سوال که تاریخ دقیق بهره برداری از اینترنت ۵G در استان یزد چه زمانی خواهد بود گفت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه اولین دکل نسل پنجم اینترنت پرسرعت را در استان یزد ایجاد کنیم. اولویت در استفاده از اینترنت ۵G باید در ایجاد محتوا در بحث آموزش، گردشگری و پزشکی باشد اما به مرور زمان همه گیر خواهد شد.

رضا الفت نسب عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز با اشاره به افزایش ۲ برابری مدت طرح هفته خرید اینترنتی در سال ۱۴۰۰ به دلیل درخواست کاربران و صاحبان کسب و کارها اظهار کرد: کسب و کارهای آنلاینی که دارای مجوز از اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی هستند و فعال رسمی مجازی محسوب می شوند با معرفی به کاربران در سایت www.ecfestival.ir طی دو هفته می‌توانند فعالیت کنند.

وی از ارسال آسان و ارائه تخفیف‌های بسیار خوب به عنوان مزایای این طرح نام برد و گفت:  در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ کسب و کار استانی در هفته خرید اینترنتی یزد حضور دارند. بحث خریدهای امن مسئله بسیار مهمی است تا اگر خریدی دچار مشکل شد اتحادیه بتواند از کمیسیون‌های بازرسی و شکایات خود این موضوع را پیگیری کند.

رضا الفت نسب در پاسخ به این سوال که تفاوت طرح هفته خریدهای اینترنتی با طرح های مشابه در چیست، اظهار کرد: سعی ما بر این بوده است تا نوع تخفیف‌ها متفاوت با زمان‌های دیگر باشد. در برخی از فروشگاه های حاضر در این طرح کد تخفیف ۳۰ هزار تومانی برای کاربران در نظر گرفته شده که نشان دهنده تفاوت این طرح است.

وی با اظهار تاسف از تعداد کم درخواست مجوز کسب و کارهای استان یزد از اتحادیه کشوری در سال گذشته توضیح داد: سال ۹۹ در استان یزد ۱۲ مجوز صادر شده که نسبت به استان های همجوار بسیار کم است. با توجه به زیرساخت های استان به نظر می‌رسد که یزد می تواند یکی از قطب های تجارت الکترونیک باشد. امیدوارم صاحبان کسب و کار در یزد این موضوع را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند و به آن ورود کنند.

48

کد خبر 1508293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =