مهمترین درسی که از برجام گرفتیم؛بازی یک جناح خاص در زمین اسرائیل و همسو شدن با دشمنان ایران

مذاکرات هسته‌ای در وین بنابر شواهد و مستندات موجود تا کنون با موفقیت همراه بوده و همین موضوع بستر را برای مخالفت‌ های آشکار دشمنان ایران هموار ساخته‌ است. متاسفانه در ایران نیز برخی تندرو ها خواسته یا ناخواسته بی‌اعتنا به منافع ملی، همسو با دشمن حرکت کرده و در زمین آن ها بازی می‌کنند.

به گزارش ایرنا،خبرهای بازتاب یافته از مذاکرات وین در این روز ها حاکی از روند به رو جلو و موفقیت آمیز گفت وگو ها است. هر چند جزییاتی از نتایج به دست آمده در جریان مذاکرات رسانه ای نشده اما به نظر می‌رسد اعضای کمیسیون مشترک برجام موفق شده اند تا راهی برای بازگشت آمریکا به توافق و لغو تحریم ها بیابند.

به گفته «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده «مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند». حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» نیز در دیدار جمعی از فعالان سیاسی اظهار کرد که «مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی‌ ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید.»  همین پیشرفت های قابل ملاحظه در جریان مذاکرات، نگرانی برخی در داخل و خارج از کشور را به دنبال داشته تا علیه برجام و گفت وگوهای وین یکصدا شوند.

در این پیوند به تازگی «علی ربیعی» سخنگوی دولت در یک نشست خبری گفته است که «برجام درس های زیادی به ما یاد داد، مهم ترین عبرتی که از سرنوشت برجام گرفتیم این بود که تصور نمی‌کردیم یک جناح خاص، رقابتی سالم را تا مرز عداوتی مسموم پیش ببرد و گاهی همصدا با بدخواهان ایران کند.»

سخنگوی دولت ادامه داد: اینها یک روز دولت را متهم به نابودکردن دستاوردهای هسته‌ای، یک روز متهم به عدم توجه به توانمندی داخلی و یک روز هم متهم به وادادگی کردند و علیه کسانی که در راه دفاع از منافع ملی و آسایش مردم، در حال مصاف دیپلماتیک با قدرت‌های جهانی بودند، تهمت و قلم زدند. حتی زمانی که دولت زورگو و قانون شکن ترامپ از برجام خارج شد و سخت ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ملت ما وضع کرد، این افراد دست از تخریب و افترا علیه دولت در خط مقدم آن جنگ اقتصادی دست برنداشتند.

از مهرماه ۱۳۹۲ که مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم آغاز شد، مخالفان با نام «دلواپسان» با ابزارهای مختلف در صدد به بن بست کشاندن گفت وگو ها برآمدند. آن ها با بازو های رسانه ای خود ابتدا هر نوع گفت وگو و مذاکره ای را با غرب زیر سوال بردند. سیاه نمایی از مذاکرات، دامن زدن به شایعه ها، به چالش کشیدن ساده ترین و مرسوم ترین آداب دیپلماتیک از جمله ترفندهای طیف تندرو برای تقابل با مذاکرات بود.

ماجرای پیاده روی ۱۵ دقیقه ای وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در شهر ژنو در ماه های پایانی ۱۳۹۳ هنوز از اذهان عمومی پاک نشده است؛ رخدادی که با هیاهو و حاشیه سازی های زیادی از سوی مخالفان دولت همراه شد. در حالی که بسیاری از تحلیلگران این پیاده روی را نه خطای دیپلماتیک بلکه رسم و عرف دیپلماسی می دانستند. انتقادات طیف تندرو در سطح اعلامی و تبلیغاتی باقی نماند و برخی نمایندگان نیز تلاش کردند در سطح اعمالی دستی بر آتش داشته باشند و ظریف را به مجلس فراخواندند.

برخی از همین نمایندگان تندرو در مجلس، «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی را به دفن در زیر سیمان تهدید کردند. توهین، تحقیر، اتهام زنی به دیگر اعضای دیپلماتیک در این سال ها بارها صورت گرفته و ادامه داشته است. در حالی که تیم هسته ای و دولت گام به گام با مصوبات شورای عالی امنیت ملی و حمایت نظام پیش رفته اند.

رهبر معظم انقلاب همواره از مذاکرات و تیم مذاکره کننده حمایت کرده اند. به عنوان نمونه آبان ماه ۱۳۹۲ در این باره فرمودند «هیچ ‌کس نباید این مجموعه‌ مذاکره‌کنندگان ما را با مجموعه‌ شامل آمریکا - همان شش دولت، به‌اصطلاح پنج بعلاوه‌ یک - سازشکار بداند؛ این غلط است؛ اینها ماموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، اینها بچه‌ های خودمان هستند، بچه‌ های انقلابند؛ یک ماموریتی را دارند انجام می‌دهند. کار سختی هم هست [که‌] بر عهده‌ اینهاست.

حتی در شرایط کنونی که مذاکرات وین با خوشبینی و موفقیت دنبال می شود، مخالفان دولت به دلهره افتاده اند و در رسانه های خود اصل مذاکره با طرف غربی را زیر سوال می برند. این در حالی است که رهبری چند روز پیش تاکید کردند: «تشخیص مسوولان این است که بروند مذاکره کنند اما باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نشود چرا که برای کشور ضرر دارد.»

با همه این تفاسیر، مخالفان دولت تا به امروز از کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر برجام دست نکشیده اند. آنها یک روز بیانات رهبری در ارتباط با ضرورت فرسایشی نشدن مذاکرات را برجسته کرده و گفت وگوها را فرسایشی جلوه می دهند و یک روز شایعه توافق موقت و تعلیق چندماهه تحریم ها را مطرح می کنند. از نگاه ناظران این قبیل موضع گیری ها، بازی در زمین دشمنان ایران از جمله رژیم صهیونیستی است که با تمام توان در صدد به شکست کشاندن مذاکرات است.

310 310

کد خبر 1508432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • علیرضا IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 1
  هیچ کدام از دو جناح مطرح در ایران دل در گرو خدمت به کشور ندارند و فقط به فکر قدرت هستند و انجام کارهای مورد پسند صاحبان قدرت
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  6 10
  با اسراییل ریختید رو هم که این مردم را نابود کنید.
 • یاس IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  آقا والله به الله اون پروژه نفوذ نفوذی که ازش میگن همین آدمان! اشتباه رفتید اون بدبخت های محیط زیستی رو گرفتید! این جماعت دارن مملکت رو دو دستی تقدیم اسرائئل میکنن تا تاج و تختشون ادامه پیدا کنه! زاکانی، حسین شریعتمداری، قاضی زاده، قدوسی، بابا اینا لازم باشه خودشونم میفروشن که صندلی مجلس رو ول نکنن و بتونن به بچاپ بچاپشون ادامه بدن! تمام دیتاها رو همینا میدن به اسرائیل! تمام نتیجه مذاکرات رو اینا دارن لو میدن به پرس تی وی!
 • اهل منطق IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  اینان فقط نگران کاسبی خود هستند که مبادا بر باد رود اینجاست که ملت در این معادله به حساب نمی اید
 • رضا ES ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  هرگزوهیچ جا مذاکره از موضع قدرت عیب نیست اعتراضها ببهانه دلواپسی بابت نظام در اصل بابت بخطر افتادن منافع شخصیشان است هم قطعنامه 598وهم برجام وروزهای بعدشان را تجربه کرده ایم!
 • Saeed IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  ببین قدرت و ثروت چقدر شیرین که حاضرند برای بدست آوردنش .شده با اسرائیل وتندروها آمریکا و عربستان همصدا شوند.وهم وطن خودشان را لگد مال کنند.
 • جواد IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 2
  شما چرا همسو با اسراییل و عربستان موافق پیوستن ایران به fatfهستید ؟؟؟
 • علیرضا US ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  1 0
  به نطر میرسه که روند مداکره وموضوعات مطرح شده ملموس نیست طرف چیزی دیگه بیان میکنه
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 2
  این شمایید که میگید اسرائیل مخالف برجام است که اگر اینطور بود از طریق برجام بدنبال تحریم بیشتر نبود
 • hadad IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  0 0
  نقطعه ضعف تاریخی ایرانیان همین است مه رقابت با هموطن خود به عداوتی تبدیل می کنند که با دشمن کشور نیز علیه گروه مقابل متحد می شوند! تاریخ حمله مغول به ری را بخوانید. تاریخ تکرار می شود.
 • NL ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
  3 0
  چرا این دلواپسان را به مردم معرفی نمی کنند تا نام انها در حافظه تاریخ ثبت شود و مردم انها رابیشتر بشناسند.
 • ناشناس IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  0 2
  رفع تحریم ها و تعطیلی دوباره هسته ای را به چشم می بینیم مطمنا نه بیکاران شاغل می شن نه جنس ها ارزون می شن
 • کیانوش IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  2 0
  ان نماینده ای که داره چوب لای چرخ عزیزان ملت میزاره بیاددرمیدان جوابگوی هشتادمیلیون ایرانی رابده ان اقا وفرزندوزنش سوارماشین میلاردی هستن انوقت مانمیتونم دوچرخه ای برای فرزندمان بخریم خیلی عذرمیخام مگه مملکت مال باباشه بله این افرادبخاطردزدی ورکتهای خودشان دوست ندارن مااززیرتحریم وفشاردربیام
 • IR ۰۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  0 0
  مرگ بر منافق
 • یاعلی DE ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 0
  اسرائیل وروسیه وکاسبان تحریم مخالف برجام اند