حرف بازنشستگان به کرسی نشست/ تامین اجتماعی، فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان را اصلاح کرد

خراسان نوشت: سازمان تامین اجتماعی دست از زرنگ‌بازی برداشت و با پذیرفتن اشتباهات در محاسبه افزایش سالانه و میزان متناسب‌سازی حقوق‌ها، فرمول محاسباتی خود را اصلاح کرد.

امان از اشتباهات نرم افزاری!

اواخر اسفند 99 بود که پس از ماه‌ها کش و قوس بر سر اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، بالاخره این خواسته محقق شد تا با تصویب 89 هزار میلیارد تومان در بودجه 1400 و قول سازمان تامین اجتماعی، حقوق‌های دریافتی 3.6 میلیون کارگر بازنشسته کمی معقول شود؛ اما این دلخوشی چندان طولانی نبود و با صدور احکام حقوقی در تاریخ 20 فروردین نقش بر آب شد. مهم‌ترین دلیل آن، اشتباه صورت گرفته در محاسبه افزایش حقوق سالانه بازنشستگان بود که صدای آن‌ها را درآورد، البته سازمان هم خیلی زود اشتباه خود را پذیرفت و آن را به گردن اشتباهات نرم‌افزاری انداخت!

اطلاعیه 3 ماده‌ای درباره اصلاح فرمول

حرف بازنشستگان به کرسی نشست/ تامین اجتماعی، فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان را اصلاح کردبعد از اعتراضات کارگران بازنشسته، اعضای کانون عالی بازنشستگان در جلسات مشترک با سازمان تامین اجتماعی، رایزنی‌ها  را برای اصلاح اشتباه و تعیین فرمول نهایی دنبال کردند و حالا خروجی آن اطلاعیه‌ای است که سازمان منتشر و اعلام کرده که موردتوافق با کانون عالی بازنشستگان است:

1-  مقرر شد اعمال ماده 96 (افزایش حقوق سنواتی) بر اساس مبلغ مستمری حقوق اسفند 1399 برای کلیه مستمری‌بگیران صورت پذیرد.

2- علاوه بر اعمال ماده 96 جهت افزایش حقوق سایر سطوح، ضریب ترمیمی درخصوص متناسب‌سازی حقوق افرادی که در سال‌های گذشته ضریب زمان برقراری مستمری آنان به نسبت حداقل‌ حقوق مصوب شورای عالی کار افت و کاهش داشته است، (با جبران 75درصد از نسبت از دست رفته) اعمال می‌شود.

3- با توجه به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری‌بگیر از سازمان تامین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان، مقرر شد پس از اعمال ماده 96 و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 1400 و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفندماه 1399 کمتر از 50 درصد نباشد.

در این اطلاعیه به این نکته هم اشاره شد که: «طی حداکثر 14 روز آینده احکام جدید صادر و مابه‌التفاوت حکم، در حقوق اردیبهشت‌ماه لحاظ می‌شود».

2 اتفاق خوب

ماده یک این مصوبه، پاسخ به همان انتقاد و اشتباهی است که پایه حقوق بازنشستگان برای افزایش سالانه را بر مبنای پایه حقوقی تیرماه (قبل از مرحله اول همسان‌سازی) لحاظ کرده بود و حالا اصلاح شده است تا بر مبنای پایه حقوق اسفند محاسبه شود. همچنین در ماده 2، فاصله حقوقی بازنشستگان به نسبت تورم و حقوق مصوب قانون کار اصلاح می‌شود، البته نه به طور صد درصد اما تا حد زیاد و به میزان 75 درصد میزان عقب‌افتادگی.

رئیس اتحادیه پیش‎کسوتان جامعه کارگری در گفت‌وگو با خراسان:  فرمول جدید بازنشستگان را راضی می کند

حرف بازنشستگان به کرسی نشست/ تامین اجتماعی، فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان را اصلاح کرددرباره فرمول جدید سازمان تامین اجتماعی، با «حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان جامعه کارگری گفت‌وگو می کنم که طی ماه‌های گذشته یکی از نمایندگان اصلی بازنشستگان برای پیگیری مطالبات بوده است.صادقی  می‌گوید: بعد از پیگیری‌های انجام‌شده برای اصلاح احکام، در نهایت فرمولی ارائه شد که همه آن را پذیرفتیم و مقرر شد اجرایی شود؛ به نظرم این فرمول همه گروه‌های بازنشستگان با حقوق حداقلی، متوسط و حداکثری را راضی می‌کند چرا که بسیار روشن و آینده‌نگر است. صادقی می‌افزاید: با فرمول تکمیلی، بازنشسته‌ای با حقوق کمتر از 3میلیون و 900 هزار تومان نخواهیم داشت و بازنشستگانی که با 35 سال بازنشسته شده باشند هم بالای 4.5 میلیون تومان حقوق خواهند گرفت.

اصلا متناسب‌سازی در پایه حقوقی است نه مزایای جانبی

او درباره لحاظ‌شدن بخشی از متناسب‌سازی مرحله دوم در بخش مزایای جانبی فیش‌های حقوقی نیز می‌گوید: نظر شخصی من این بود که نباید متناسب‌سازی را در بخش مزایای جانبی لحاظ کرد، به این دلیل که این بخش شامل افزایش سالانه نمی‌شود و با تصمیم اعضای هیئت مدیره سازمان قابل تغییر است. اما در مجموع فرمول تکمیلی با محاسبات همه این موارد تعیین شده و مورد قبول قرار گرفته است. صادقی می‌افزاید: با این حال اصل متناسب‌سازی روی پایه حقوق است و بعد از آن مواردی مثل مزایای جانبی دیده شده است. مثلا کسی که در سال 83 بازنشسته شده، در آن زمان حقوقش 3 برابر کف حقوق قانون کار بوده اما حالا به دلیل تورم حقوقش معادل 1.5 برابر کف حقوق است. حالا با فرمول تکمیلی، 75 درصد از این کسری حقوق او (75 درصد 1.5 برابر عقب‌ماندگی) به حقوقش اضافه می‌شود تا متناسب‌سازی شود.

تنها نگرانی، تامین منابع سالانه

صادقی در ادامه می‌گوید: با اجرای دقیق این فرمول و صدور احکام بازنشستگان، تجمع کارگری در روز کارگر (11 اردیبهشت) با رویکرد تشکر از مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خواهد بود، اما در کنار آن، خواستار جدیت دولت و مجلس برای تداوم این موضوع خواهیم شد. وی می‌افزاید: تنها نگرانی موجود تامین منابع لازم در سازمان تامین اجتماعی برای اجرای مستمر همسان‌سازی است؛ باید دولت و مجلس در بودجه سالانه پرداخت حق تامین اجتماعی را تثبیت کنند تا در سال‌های بعد برای پرداخت حقوق بازنشستگان دچار کمبود منابع نشویم.

2323

کد خبر 1508687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  70 4
  تشکر از کانونهای باز نشستگی جهت پی گری های لازم
 • حسینی IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  62 7
  امیدوارم در محاسبات جدید ایرادات حقوق بازنشستگان با بیست وبیست وپنج سال سابقه کار هم اصلاح شده باشد ومجدد باعث حق کشی و دلخوری نشود
 • اسدی IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  32 6
  هنوز حقوق فروردین برای بعضی بازنشسته ها واریز نشده. تا اضافاتش رو در اردیبهشت بدن. اجاره خونه و اقساطشون عقب افتاده. چرا فقط به تعدادی حقوق ندادن؟
 • علیرضا IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  26 18
  تشکر بابت چه ؟
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  64 7
  ولی بازنشسته کشوری کمترین حقوش ۴ونیم میلیون است باز تعبیض هیچوقت نتونستین سالمندان را درک کنید این قشر ضعیف منلکت یه روزی تو این کشور جون کندن
 • GB ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  36 5
  هم سازی فقط با دریافتی بازنشسته همکار تامین اجتماعی راضی کننده میباشد که ۳ برابر دریافتی دارند
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  15 8
  این چه وضعیه
 • لیلا IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  28 7
  پس اون۱۲۰۰ که قراربود فروردین بدن چی شد اسفند۱۲۰۰باحقوق دادن گفتن الباقی با حقوق فروردین پرداخت میشه
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  58 8
  زحمت کشیدین. فرق بازنشسته تامین اجتماعی با کشوری چیه؟ بازنشسته کشوری ۶میلیون بگیره اونوقت تامین اجتماعی با هزار تا جنگ و جدل و منت ۳۹۰۰۰۰۰؟ کارگر تامین اجتماعی که کل تایم کاریش تو بدترین شرایط کار کرده و زحمت کشیده حقش این همه تفاوت نیس.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  43 11
  دست آقای صادقی درد نکنه ممنونیم که به فکر ما هستید خدا قوت
 • بازنشسته خوش باور IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  37 1
  نفری 20 تا 100هزارتومان اضافه میکنند دوباره فرمول مالی میکنند تاآخرسال
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  20 60
  خدارا شکر، الان دیگه باز نشسته ها از شاغلین بیشتر حقوق می‌گیرند، دولت با این کار خودش به مردم یاد داد که برای هر چیزی باید اعتراض کرد تا به نتیجه برسی....... یعنی واقعا یک باز نشسته کارگری باید از یک شاغل کارشناس بیشتر بگیره¡!!!!!!!!
 • DE ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  37 13
  مگر تامین اجتماعی خودش منابعی برای سرمایه گذاری نداره؟ درسته که دولت باید بدهی خودش رو به تامین پرداخت کنه چون بهرحال این حاصل دست رنج کارگران است، اما تامین اجتماعی هم برای تداوم و استمرار همسان سازی و پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران باید فعالیت داشته باشه
 • علی جواهری IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  46 3
  خوش خبر باشید اگه بقولشون عمل کنن ازشماخبر انلاین هم تشکر میکنم برقرار باشید
 • Ali RO ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  25 3
  پس مطالبات قبل از اسفند ۹۹ چی میشه.دراین باره توضیح بدید.با حساب سرانگشتی تااسفند۹۹ هر بازنشسته حدود۱۰ الی ۱۵ میلیون طلبکارند.
 • ابراهیم IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  20 6
  من درسال ۹۳باسی سال خدمت بازنشسته شدم در سال ۹۹ از اول تا پایان سال هیچ تغییر ی درحقوقم داده نشد و شامل همسان‌سازی مرداد ماه نشده ام باید چه کارکنم این همسان سازی مربوط به همه بوده سلام بازنشستگان ممنون
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  46 8
  خدایا بحق این ایام مبارک به همه ی هموطنانم خصوصا بازنشستگان تامین اجتماعی سلامت و سعادت و برکت عنایت فرماید. اله الحق آمین
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  33 3
  توجه شود؛ اون یک میلیون و دویست هزار تومان بایستی جزو حقوق اسفند ۹۹ در نظر گرفته شود.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  11 5
  ممنون
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  37 5
  باسلام به تمامی بازنشستگان تا اصلاح فیش حقوق بدستتان نرسیده هیچ چیز را تایید وتاکذیب نکنید معلوم نیست این حرفها حقیقت باشد یا بازم دروغ پس بگذارید تا حقوق اردیبهشت را دریافت کنید پعد ........
 • غلامرضا برزگر باقری IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  30 5
  توخدا کمک کنید به ولله شش ماه گوشت مرغ نخوردیم خودمان جهنم بچه ها چی التماس دعا
 • نداپ IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  23 3
  باتشکر از روحیه خدمت وبه امید روزهای خوب وبدون استرس
 • احمد IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  20 21
  چرا دروغ می گید همه بازنشستگان بالای4.5 میلیون می گیرن از کار افتادگان کلی و بازماندگان 3900 میگیرن اینقدر گفتید افزایش حقوق ولی آخرش این شد