پشت پرده از پشت خنجر زدن به منافع ملی؛با انتشار فایل صوتی تقطیع شده ظریف/چرا اینترنشنال؟

از دیروز پوشش ویژه و پرحجم یک رسانه معاند از فایل صوتی مصاحبه مفصل وزیر امور خارجه که قرار نبود منتشر شود، بسیاری از توجهات را جلب و این پرسش را مطرح کرده است که در بحبوحه تحولات مهم این روزهای سیاست خارجی و داخلی، اهداف این پروپاگاندای رسانه‌ای چیست؟

به گزارش ایرنا، استفاده رسانه معاند ایران‌اینترنشنال از هر ابزاری برای هدف قرار دادن منافع ملی کشور، بر کسی پوشیده نیست، چنانچه سابقه فعالیت مغرضانه این شبکه ماهواره‌ای در مقاطع مختلف عمر کوتاه آن بارها اثبات شده است.

آنچه اکنون اهمیت دارد، توجه ویژه جریان‌های داخلی دلبسته به نظام و کشور، رسانه‌های وطنی و البته انبوه مردمی است که این روزها و در آستانه انتخابات مهم، تحت بمباران شدید تبلیغاتی و پروپاگاندای سنگین قرار دارند.

>>> بیشتر بخوانید:
بخشی از اظهارات ظریف که رسانه ها آن را تحریف کردند/اگر سلیمانی نبود..../ هیچ ملاحظه ای برای قربانی کردن من نداشتند/رهبری اجازه دیدار با کری را داد

درباره این موضوع نکات و ملاحظاتی مهم مطرح است که لزوم توجه و اهتمام همه دلسوزان را می‌طلبد:
 
۱. فایل صوتی تقطیع شده‌ای که در رسانه ایران اینترنشنال منتشر شده ذیل پروژه‌ای با عنوان «آنسوی دولت»، در راستای تهیه تاریخ ‌شفاهی دولت آقای روحانی و زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ضبط شده و قرار بر انتشار آن نبوده است؛ قطعا چگونگی بیرون رفتن این فایل که در قسمت‌های مختلفی از آن آقای ظریف تاکید می‌کند «نباید علنی و منتشر شود» و یا «من اینها را به شرط عدم انتشار می‌گویم»، باید به سرعت و دقت بررسی شود.

البته باید یادآور شد که انجام‌چنین گفت‌وگوها با همه اعضای کابینه در هر دولتی با هدف بیان همه اقدامات و دیدگاه‌ها و تحولات رخ داده برای ثبت در تاریخ و استفاده از تجربه‌های آنها در پیشبرد منافع ملی بوده و بر همین اساس محمدجواد ظریف، صادقانه به تشریح مسایل پرداخته و بارها تاکید دارد که این مطالب نباید منتشر شود.

۲. همه کسانی که فایل صوتی بیش از سه ساعته را به صورت کامل گوش داده‌اند، معترف‌اند که تصویر ارائه شده از لحن و محتوای این گفت‌وگو از سوی ایران اینترنشنال، به هیچ وجه با روح سخنان آقای ظریف همخوانی نداشته و این رسانه معاند، تنها بخش‌هایی تقطیع شده از گفت‌وگو را در جهت مطامع خاص خود منتشر کرده است.
اگر تا کنون کسی به نیات شوم و اهداف خطرناک این تلویزیون در مواجهه به منافع ملی ایران تردید داشت، اکنون می‌تواند با مقایسه متن کامل سخنان وزیر امور خارجه و آنچه از سوی این رسانه دست‌چین و منتشر شده، به عمق کینه‌توزی لندن‌نشین‌ها پی ببرد.

۳. آقای ظریف در این گفت‌وگوی تفصیلی، سخنانی درباره دیپلماسی و منطقه، برجام و ماجراهای آن و ... به زبان می‌آورد که «همه» اظهارات او باید در یک بسته کامل شنیده و تحلیل شود در حالی‌که ایران اینترنشنال فقط بخش‌هایی را که نشان‌دهنده اختلاف‌نظر ظریف با برخی از شخصیت‌هاست، با هدف اختلاف‌افکنی پررنگ کرده است.

پیش از هرگونه قضاوتی درباره بریده‌های منتشر شده، باید کل بسته را شنید و در آن تامل کرد؛ ظریف در متن گفت‌وگو بارها از الطاف و حمایت‌ها و البته تذکرات رهبر معظم انقلاب سخن می‌گوید و از ایشان به عنوان شخصیتی جامع در حوزه رهبری و اداره کشور و نه فقط حوزه دیپلماسی نام می‌برد که طبیعتا هرگز از رسانه‌های معاند پخش نخواهد شد.

۴. همانند اظهارنظرهای قبلی ظریف، وی در متن کامل این مصاحبه، نه تنها به تمجید از سردار سلیمانی می‌پردازد، بلکه در چند جای این گفت‌وگو از خدمات متقابل ایشان و دستگاه دیپلماسی نام می‌برد؛ از جمله در ماجرای مذاکرات ایران و آمریکا در جریان حمله به افغانستان (سال ۲۰۰۱) و یا پذیرش پیشنهاد ظریف برای حضور شخص سردار سلیمانی در مذاکرات احتمالی با عربستان پیش از برجام و ...
از سوی دیگر وی در همین فایل صوتی اشاره می‌کند که شهادت سردار سلیمانی، آنچنان ضربه بزرگی برای کشور بود که شاید حمله به یک شهر اینچنین خسارتی نداشت.

۵. از ابتدای انقلاب همواره بین مسئولان و مقامات کشور، اختلاف‌نظر و سلیقه وجود داشته و اتفاقا عامل رشد و بالندگی نظام بوده؛ طبیعی است که میان ظریف و شهید سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس نیز در موضوع‌های مختلفی اختلاف‌نظر و سلیقه وجود داشته که امری کاملا طبیعی است.

نکته مهم اینکه، در این فایل صوتی ظریف می‌گوید تقریبا هر هفته با سردار سلیمانی جلسه داشته است؛ حتی برخلاف تصورات، وی اعلام می‌کند که از دعوت و زمان حضور بشار اسد در ایران در سال ۹۷ مطلع بوده که نشان از هماهنگی و همراهی این دو شخصیت ممتاز ملی بوده و آنچه باعث رنجش ایشان شده بود عدم حضور در جلسات رئیس‌جمهوری سوریه در ایران بوده و نه عدم اطلاع ایشان از سفر.
براین‌اساس، رسانه‌های داخلی نباید در تله این رسانه سعودی بیفتند و به اختلاف‌نظرهایی که همیشه در طول انقلاب بین مسئولان‌ وجود داشته دمیده و تفسیر ناصوابی از آن ارئه دهند.

۶. اساسا رسانه‌ ضدانقلابی ایران اینترنشنال که مزدبگیر و مجیزگوی جلادی چون بن سلمان است، با اهداف خاصی اقدام به تقطیع و گزینش جملات خاصی از مصاحبه مفصل ۱۹۱ دقیقه‌ای کرده که لزوم هشیاری همگان را می‌طلبد.
به طور قطع یکی از اهداف این رسانه تشدید دوقطبی کاذب و به شدت زیان‌بخش ‌درباره سیاست خارجی کشور و یا با هدف شکل‌گیری نزاعی است که در نهایت دود آن به چشم همه جناح‌ها و از جمله اصل انتخابات پیش‌رو می‌رود؛ از این رو باید از قرار گرفتن در مسیر سیاسی مخربی که این تلویزیون در تدارک آن است، اجتناب کرد.

۷. در نهایت اینکه هر فرد آشنا به دنیای سیاست و دیپلماسی، می‌داند در همه کشورها حوزه «میدان» و «دیپلماسی» باهم می‌توانند متضمن تامین حداکثری منافع ملی باشند و برخلاف القای رسانه سعودی، تلاش‌های انجام‌شده در این دو حوزه قابل انکار یا تخفیف نیست.
کسانی که حتی برای مدت کوتاهی محتوای برنامه‌های تجزیه‌طلبانه «ایران اینترنشنال» را دیده باشند به خوبی گواهی می‌دهند این رسانه نه خیرخواه ظریف است، نه دل خوشی از سردار سلیمانی دارد و نه ذره‌ای دل در گروی ایران و ایرانی دارد؛ هوشیار باشیم!

310 310

کد خبر 1508852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  آب رفته به جوی را نمیتوان جمع کرد.
  • IR ۲۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   3 1
   سردار قالیباف پاسخشون رو دادند و اعلام کردند که راه سردار سلیمانی رو ادامه میدیم. احتمالا ایشون میخوان صندلی سیاست رو رها کنند و به سنگر سابقشون برگردند.
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   8 1
   رسانه خودی هست و نقش اپوزوسیون بازی می کند مثل بی بی سی و منو تو رادیو فردا و... / این نوار را هم خودشان بیرون دادند تا اذهان ملت از وضع اسفبار بیکاری و فساد و فقر منحرف کنند
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   8 2
   سه ساعت فایل صوتی هست و میگن بریده شده پخش شده!! کلش ظاهرا ۷ ساعت هست! اگه جراتشو دارید کلشو پخش کنید وگرنه خود این ۳ ساعت اصلا مقدار کمی نیست! اگه دو سه دقیقه ای می بود میگفتیم بازم اره ولی وقتی که ۳ ساعت هست چطوری روتون میشه تقطیع شده!نزدیک نصف کل فایل صوتی هست! و این لو رفتن فایل صوتی تایید کرد همون صحبت هایی که در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی میشد و فقط داشتن دروغ میگفتن! از همون اول هم مشخص بود که دارن دروغ میگن ولی دستور دادن همه این موضوع رو تکذیب کنن! کارشناس بیارن! خطوط هواپیمایی رو مجبور کنن که همچین چیزی امکان نداره! فیلم بردارش رو گرفتن! همه از بیخ و بن گفتن این امکان نداره اونم برای سه روز! این فایل فقط تایید کرد که موضوع حتی وخیم تر از این بوده!
 • علی IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  ظریف واقعیتی رو گفته که حاکمان نمیخاستند مردم بفهمند. نباید به ظریف خورده گرفت
  • جا نبود تو مترو IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   5 0
   یعنی اون 40 میلیون نفری که تو کل کشور برای شهید سلیمانی گریه کردن، جز مردم نیستن؟!!!!
  • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   خداوند روح شهید سلیمانی را متعالی سازد
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   اگر حاج قاسم نمی‌بود.......
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  سانی که حتی برای مدت کوتاهی محتوای برنامه‌های تجزیه‌طلبانه «ایران اینترنشنال» را دیده باشند به خوبی گواهی می‌دهند این رسانه نه خیرخواه ظریف است، نه دل خوشی از سردار سلیمانی دارد و نه ذره‌ای دل در گروی ایران و ایرانی دارد؛ هوشیار باشیم! منم همين نظرو نصبت به صدا و سيماي به شدت ميلي دارم
  • فص IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   2 0
   ا استاد چهار تا جمله و اینهمه غلط املایی خواهشمندم بجای تحلیل سیاسی یکم روی املا تمرکز کنید
 • ناشناس US ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  لطفا اول منافع ملی را تعریف کنید بعد برسیم به خنجر از پشت
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   31 46
   منافع ملی ایران: هر منفعتی که به ملت ایران برسد و آمریکاییها بسوزند
 • تحلیلگر امور مربوطه IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  من در اینکه بخشی از ماهیت شبکه های خبری جهت دهی به ذهن مخاطب هست شک ندارم اما نکنه گمان میکنید شما خوبید؟ شما تحلیل های ایران اینترنشنال رو تقطیع نشده و به طر کامل پخش می کنید؟
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   31 7
   اما نکنه گمان میکنید شما خوبید؟
  • DE ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   0 0
   بابا تحلیلگر امور
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  خیلی جالب است به جای اینکه مردم از بی اختیاری دولت منتخبشان گلایه کنند اصولگرایان شاکی هستند که چرا به فلان شخص توهین شده!! اگر واقعا دولت هیچکاره است پس چرا انتخابات برگزار می‌کنید؟
  • عقل IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   2 0
   اگر واقعا دولت هیچکاره است چرا هربار موقع انتخابات اصلاح طلبان کاندید معرفی میکنند(نه یکی بلکه چندتا!) یا اگر رییس جمهور واقعا هیچکاره است چرا برای بار دوم در سال 96 کاندید شد؟ برای این مقام الکی و بدون قدرته که دوستان شما صف میبندند و دروغ میگن و تهمت میزنند!؟؟ واقعا در حرفهاتون به حدی تناقض وجود داره که حتی خودتون هم متوجه اش میشید البته اگر بهشون فکر کنید!
  • IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   2 0
   دوست عزیز اگر این سخنان نشان از بی اختیاری دولت است شما به جای سئوال کگه چرا انتخابات برگزار می کنید بفرمائید چرا همین آقا برای حضور در دولت بعدی هم اعلام آمادگی کرده است شما به جای پاسخگوئی این همه طلبکارید
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   5 1
   آره دیگه،بایداز این آقایون که اول ادعا میکردند که ما چرخ اقتصاد رو میگردونیم و الان میگن ما اختیار نداشتیم پرسید اگر اختیار نداشتید چرا به مردم وعده دادید و و برای انتخابات به قول شما فرمایشی خودتون ...
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  حاج قاسم عزیز ماست
  • GB ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   14 5
   لطف کن بگو من ، نه ما
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  البته تمام حرفهایی که اقای ظریف گفتند را همه مردم می دانند ولی چیزهای دیگری برای یک عده خیلی بیشتر از منافع اقتصادی کشور و مردم اهمیت دارد
  • یه آدم عادی IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   4 0
   اصلا اینطور نیست،مردم در تشییع پیکر سردار این رو اثبات کردن،حاج قاسم تاج سر ماست حاضرم براش جون بی ارزشم رو بدم
  • GB ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   2 2
   اینکه حکومت آینده و بقای خودش رو با زیر سایه بودن روسیه تضمین کنه خیلی دردآوره.
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  رفقا شنیدن حرفای ظریف اینقدر برام سخته که انگار داغ سردارمان نو شد... خداییش دست بردارید از حمایت از ظریف. خب ایشون معصوم که نیست اشتباه کرده بیاد معذرت‌خواهی کنه. توجیه اشتباه بدتر از خود اشتباه است. خدا رحمت کنه حاج قاسم رو که این امنیت رو مدیون ایشون می‌دونیم و خدا لعنت کند داعش و وهابیت و آمریکا رو
  • ایرانی IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   1 0
   همواره بین سیاست مداران و نظامیان در این گونه مسائلاختلاف نظر هست و این موضوع به معنای رویا‌رویی آنان نیست. در دشمنی شبکه های مانند ایران اینترنشنال ، بی بی سی ،من و تو...با مردم تردیدی نیست.هدف اختلاف افکنی و زدن مذاکرات وین و سرکوب آقای ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری است.
  • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
   1 0
   سرباز روس
  • ایرانی IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   1 1
   اختلاف نظر آقای ظریف دیپلمات و شهید سر‌لشکر سلیمانی در انتخاب روش چیز شگفت‌آوری نیست از پخش کنندگان فایل صوتی پس از گذشت دوماه از تاریخ گفت‌و‌گو ، آن هم در زمان نزدیک به انتخابات و گفت‌و‌گو های وین، باید پرسید که دنبال چه برنامه‌ای هستند!
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   1 8
   واقعیت حاج قاسم مشخص شد کسی که می خواستند ازش قدیس بسازند.
  • ناشناس IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   1 0
   ظریف معصوم نیست, روحانی هم معصوم نیست, رئیسی وقالیباف هم معصوم نیستند, جنتی هم معصوم نیست, ...هم معصوم نیست, طبق اعتقادات درست وبه حق مذهب شیعه در کل کائنات فقط وفقط چهارده وجود پاک هستند که به اذن پروردگار بری از خطا واشتباه هستند وبقیه انسانها در هر مرتبه ومقامی ممکن الخطا هستند
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  1 1
  چرا تا یک نفر واسه کشور و ملت داره،راه گشاه میشه همه جلوش سد درست میکنند دست از سر استاد بردارید پیشش درس یاد بگیرید،نه اینکه مثل بزدل ها ،چوب لای چرخ کارهاش بزارید،خدا رسواتون کنه
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  2 0
  ,ظریف چیز پنهانی نگفته چیزی نبود که قابل کتمان باشه. همه می‌دونند تصمیمات در کجا گرفته میشه. چه بخواهید بگویید یا نه
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  2 0
  پس چرا ایران و عربستان در بغداد پای میزمذاکره نشستن اگر این شبکه معاند مال سعودی هست؟
 • ایران IR ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  3 0
  لعنت برسیاست.. که همش دروغ ونیرنگ وبازی باافکار پاک انسانهاست!! مردم!!مراقب باشیدطعمه بازی های کثیف سیاسیون نشید!! یاحق..
 • IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  سوال. چرا وچگونه این مصاحبه پخش شده.! مگر فقط برای پاسخ تاریخ به نسل اینده نبوده؟ چرا در این شرایط و نزدیک انتخابات مصاحبه شده ؟!و چندین سوال دیگر که همگی دلالت بر شیطنت اصلاح طلبان و اینترنشنال میکنه! البته این به معنای دفاع از اصول گرایان و یا جناح دیگر نیست. انها هم دست کمی ازاینا ندارن و بیشتر منافعه جناحی مد نظرشون هست تا منافعه ملی که اصلا تعریف مورد وثوقی ندارن وهر کدام تفسیر وتوجیهی از منافع ملی میکنن.
 • US ۰۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 3
  ظریف واقعیت را گفت ریس جمهور تو ایران یک نماده
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  5 0
  رسانه معاند که معانده ولی تقطیع نشده هم زیاد فرقی نداشت. حالا اینا به کنار،سوالی که پیش میاد اینه چجوری رسیده به دست اونا اگه سهوا پس وجود جاسوس تو وزارت خارجه یا تیم رسانه ای تایید میشه اگه هم عمدا و به اختیار که دیگه چجای اعتراض؟
 • حیدری IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 1
  اینم دسیسه اصولگرایان است خدا رسواشون کند
 • کمیته مجازات خیلی دور خیلی نزدیک IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  یکساعت نویسنده مطلب فوق داره زور میزنه که سخنان ظریف تقطیع شده بازیعده نفهم گوش به جریان معاند انگلیسی سعودی سپرده وتو میدون آنها بازی میکنند..البته وقتی قالیباف گرفتار این تله شده چه توقعی از مردم کوچه و بازار دارید!یه طوری شده که انگار صدا و سیما و جریان اصولگرا قسمتی از همان اینترنشنال سعودی هستند و در جهت منافع بیگانگان دست به تخریب سرمایه های ایران میزنند...جنگ قدرتی که چهل ساله درحال ریشه زدن بوده امروز برای انتخابات ریاست جمهوری منهای مردم در حال سرایت به ارکان حکومت و شخصیتهای نظام است تا آنچه را که هنوز نابود نشده ایشان نابود کنند
 • محمد IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  الان این 40 سال منفعتی به مردم ایران رسیده؟ جز گرونی، توهین، پارتی بازی تو ادارات رو ببینید همه با پارتی بازی پست میگیرن و... اصلا مردم ایران جز سختی و مشقت منفعتی از حکومت نبردند.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  خجالت بکش شید همه ظریف و زحماتش و صداقتشو می فهمند و حاج قاسم هم جای خود دارد انشا الله پیش خدا رو سفید ام شما مسولین دزد و بی سواد معلوم نیست مدرکتونو از کجا وچطوری کیلوی گرفتید و شما رسانه خاین شکم باره هستید و گرفتاری مردم و بی کاری جوانان و بالا رفتن سن ازدواج جوانان مهم نیست یا کورید نمی بینید یا عمدا همینو برای چپاول وسود بری خودتون خودتونو به نفهمی می زنید چیه این طور مو ضع می گیربد خجالت بکشید حسودی بد جنسی هم حدی دارد
 • علی صفاریی IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  مهم ترین مسئله این است که دستگاه های امنیتی عامل انتشار این فایل صوتی را شناسایی و معرفی نماید البته اهداف منتشر کننده در این باره نیز نورد کنکاش قرار گیرد
 • نننن IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  1 0
  اره شما فقط راست میگید وایران را به چین ندادید و....باباشما خوب خوبه
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  0 0
  و متاسفانه بسیاری از دوستان که از مخاطبین پرو پا قرص این شبکه هستند فقط بر اساس انچه از این شبکه پخشده اظهار نظر میکنند و تحلیل های انها دقیفا در راستای تحلیل های کارشتاسان مزدور این شبکه هست و در واقع در دام انه گرفتار شده اند
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 0
  خبرآنلاین،مگه نمیگی این فایل اجازه انتشار نداشت؟ شما صوت کامل رو از کجا شنیدی که میگی فلان قسمت رو ظریف گفته ولی اینترنشنال منتشر نکرده؟ #گاندو