وقوع رگبار و رعد و برق در ۲۵ استان/ هنگام کوهنوردی احتیاط کنید

ایسنا نوشت: سازمان هواششناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ در ۲۵ استان هشدار داد و به کوهنوردان توصیه کرد تا هنگام صعود به ارتفاعات احتیاط کنند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ امروز (۶ اردیبهشت ماه) برای استان‌های آذربایجان غربی، نیمه شرقی قم، همدان، قزوین، البرز، تهران، مرکزی ارتفاعات سمنان، شمال لرستان، نیمه شمالی فارس، یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، شرق و جنوب سیستان و بلوچستان و سه‌شنبه (۷ اردیبهشت ماه) برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، نیمه شمالی سمنان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، شمال ایلام، اصفهان، یزد، شمال فارس، کرمان، خراسان جنوبی، شرق سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی چهارشنبه (۸ اردیبهشت ماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، ایلام، لرستان، اصفهان، یزد، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، کرمان، شرق سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی رخ خواهد داد.

از اثرات حاکمیت این شرایط جوی به احتمال جاری شدن روان‌آب موقت و محلی در مسیل‌ها، صاعقه و برق‌گرفتگی و احتمال شکستن درختان فرسوده می‌توان اشاره کرد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و اسکان در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و چرای دام‌ها در مراتع مرتفع و مسیل‌ها به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و تحکیم سازه‌های موقت توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1508896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =