خروج دو فیلم ایرانی از جشنواره تجزیه طلبانه

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، پس از بروز گرایش‌های تجزیه‌طلبانه در جشنواره فیلم‌های کردی لندن، دو اثر تولیدی خود را از این رویداد، خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «فرزندان شب» و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی»، محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از جشنواره فیلم‌های کردی لندن خارج شدند.

در جشنواره فیلم‌های کردی لندن که از سال ۲۰۰۱ آغاز به کار کرده است، فیلم‌های سینمایی، کوتاه، انیمیشن و مستند که ارتباط مضمونی و محتوایی با فرهنگ کردی دارند، به نمایش در می‌آیند.

به نظر می‌رسد جشنواره فیلم‌های کردی لندن با ترویج و برجسته‌سازی مسایل مورد مناقشه و بی‌پایه و مطرح کردن آن‌ها در بستر سینما و تمایز میان موقعیت سیاسی و فرهنگی مردمان کرد و ... در پی تثبیت بستر و الگویی است که در لایه‌های زیرین به پدیده جدایی‌طلبی می‌پردازد و قرائتی وارونه از فرهنگ و هویت کردی به عنوان کهن‌ترین قومیت ایرانی و منطقه را ارائه می‌دهد. 

 فیلم مستند «فرزندان شب» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» ساخته زیبا ارژنگ که محصول ایران هستند، با همین هویت به جشنواره‌های مختلف راه یافته و تحت هیچ عنوان و شناسنامه دیگری معنا پیدا نمی‌کنند. آن‌چه جشنواره فیلم‌های کردی لندن به عنوان کردستان شرقی (کشور سازنده این آثار) از آن یاد شده است، خلاف واقع، غیرحرفه‌ای و حرکتی در جهت مخدوش کردن هویت و اصالت این آثار است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان تهیه‌کننده فیلم، با درخواستی رسمی که به اطلاع مسئولان جشنواره داده، به نشانه اعتراض به این رویکرد، «فرزندان شب» و «خورشید آسمان، خورشید کاشی»را از این جشنواره خارج کرده است.

مستند «فرزندان شب» توسط شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» توسط زیبا ارژنگ (کارگردان اثر) به جشنواره فیلم‌های کردی لندن فرستاده شده بودند.

۵۷۵۷

کد خبر 1508926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =