۰ نفر
۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
هدف اصلی انتخابات ۱۴۰۰ از نگاه شورای وحدت

ایرنا نوشت: شورای وحدت در نامه‌ای هدف اصلی انتخابات، را ارتقای کمّی و کیفی حکمرانی، رضایتمندی عمومی و افزایش خدمت و رفاه ملی دانست و اعلام کرد: گام اول در این مسیر، اعتمادسازی، امیدآفرینی و انسجام‌بخشی است.

شورای وحدت در نامه‌ای به هیات مرکزی نظارت و هیات عالی اجرایی انتخابات، اعلام کرد: اهمیت جایگاه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران امری مسلم است. در چهل و دو سال گذشته، انتخابات و رأی مردم پایه سرنوشت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ملت شریف ایران بوده است. تب و تاب اجتماعی و اجرایی در این روزها و گفت وگوها و قبض و بسط‌های سیاسی، همه، حکایت از نقش‌آفرینی انتخابات در مسیر مدنیّت کشور دارد. دوستان و دشمنان نیز رفتار خود را بر مبنای میزان حضور مردم تنظیم می‌کنند.

این نامه افزود: پایداری ملی در گذشته پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی و مقاومت تحسین برانگیز ملت ما برابر هجمه‌های سهمگین نظامی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی بدخواهان، مرهون مشارکت گسترده در صحنه‌های اجتماعی بوده است. این جایگاه رفیع مردمی است که تحولات عظیم و دوران‌ساز منطقه‌ای و بین‌المللی را برای ایران و ایرانی و اسلام ناب محمدی (صلوات الله علیه) رقم زده است. شورای وحدت، که برخاسته از عقلانیت بخش بزرگی از نیروهای آگاه، مؤمن، انقلابی، دلسوز، باتجربه، ایثارگر و وفادار به ایران عزیز است، خود را متعهد می‌داند که ظرفیت و همت خود را صرف تداوم این مسیر شکوهمند و افتخارآفرین کند و به پیروی از امام خوبان ـ که درود و رحمت خدا بر او باد! ـ و رهبر معظّم انقلاب (دام بقائه) که، با تعبیر بلند «میزان رأی ملت است» اصل محکم و غیرقابل تغییر «حق تعیین سرنوشت» را بر پیشانی جمهوری اسلامی حک کرده‌اند، معتقد است هر روز، و بخصوص امروز، باید این اصل را تحکیم و تعمیق ببخشیم.

این نامه خاطرنشان کرد: شورای وحدت، براساس مطالعات گسترده و تجربه‌های انباشته و روش‌های متداول در بسیاری از کشورها، با کمال ارادت و دلسوزی، موارد زیر را، برای برگزاری بهتر انتخابات و جلوگیری از آسیب‌های احتمالیِ کرونایی، به هیات مرکزی نظارت و هیات عالی اجرایی انتخابات و دست‌اندرکاران نظارتی و اجرایی و رسانه‌ای تقدیم می‌کند.

شورای وحدت افزود: هدف اصلی انتخابات، ارتقای کمّی و کیفی حکمرانی، رضایتمندی عمومی و افزایش خدمت و رفاه ملی است. گام اول در این مسیر، اعتمادسازی، امیدآفرینی و انسجام بخشی است؛ بنابراین، هر تصمیم، اقدام، تبلیغ و حرکتِ مغایر با این اصل موجب واگرایی، سرخوردگی و بی انگیزگی مردم خواهد شد.

این نامه عنوان کرد: نحوه ورود و رفتار، پیگیری‌ها، بیانات و تصمیمات دستگاه‌های مختلف حکومتی، در این شرایط، حامل بار سیاسی است. برای تشویق همه گروه‌ها و گرایش‌ها به مشارکت، ضروری است از جانبداری، تحمیل، ایجاد رانت و محدودسازیِ گزینشی پرهیز کنیم. از مسوولان و همه دست‌اندرکاران می‌خواهیم که به وظایفشان تمام و کمال عمل کنند. اگر شأن و کرامت مردم را رعایت کنیم، مردم وظیفه خود را چون گذشته بخوبی تشخیص می‌دهند.

هدف اصلی انتخابات ۱۴۰۰ از نگاه شورای وحدت

شورای وحدت بیان کرد: محور اعتمادسازی و آرامش بخشی، در نحوه ردّ و قبول نامزدهاست. از هیات‌های نظارت شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی جداً خواستاریم عمل دقیق به قانون و ضوابط مصوب و صیانت از حق‌الناس را ملاک ردّ و تأییدها قرار دهند و از هر گونه اِعمال نظر سلیقه‌ای، غیرمنطبق با مقررات و یا غیرمطلوب از نظر افکار عمومی یا سؤال برانگیز و شبهه‌آفرین پرهیز کنند. ردّ و قبول‌های سلیقه‌ای، اعتمادسوز و جدال برانگیز است.

این نامه افزود: هیات‌های اجرایی و دستگاه‌های دولتی و نهادهای دارای امکانات و منابع مالی و قدرت تأثیرگذاری باید از اعمال نظر و ارتکاب اعمال خلاف قانون و هرگونه تخلف پرهیز کنند و مطمئن باشند رفتار جانبدارانه موجب بدبینی عمومی شده و معمولاً به ضرر و برخلاف منویات اقدام کنندگان است.

شورای وحدت یادآور شد: ایجاد خوشبینی، امیدواری و دلبستگی به کشور در میان مردم مخصوصاً جوانان، رسالت اصلی رسانه‌ها و مطبوعات، بخصوص رسانه‌های وابسته به نهادها و دستگاه‌ها بویژه رسانه ملی است. تزریق ناامیدی، سیاهنمایی، تردید، دشمن هراسی و تحقیر توان ملی، گناهی نابخشودنی است. خاضعانه از همه فعالان رسانه‌ای می‌خواهیم پیوسته و در این شرایط خاص، نقش الهی، مردمی، ملی و انقلابی خود را ایفا کنند.

این نامه افزود: به منظور جلوگیری از آسیب‌های کرونایی، پیشنهادهایی را درباره ساز وکار رأی‌گیری ارائه می‌کنیم. این پیشنهادها مبتنی بر قوانین موجود و بدون نیاز به تغییرات کلان و هزینه زیاد است.

ساعت اخذ رأی از ۸ صبح تا ۲۴ و قابل تمدید باشد،  شعب اخذ رأی افزایش یابد تا افراد هر محل براحتی و بدون تجمع در کوتاه ترین زمان بتوانند رأی خود را در صندوق بیاندازند،  به همه شهروندان واجد شرایط مقیم کشور، با ارسال پیامک، اعلام شود که در صورت آمادگی برای شرکت در انتخابات، محله سکونت خود یا نزدیکترین شعبه اخذ رای به محل سکونت خود را اعلام کنند. اجرای این پیشنهاد برای شهرهای دارای بیش از یکصد هزار نفر اولویت دارد،  هیات‌های اجرایی هر حوزه انتخابی، متقاضیان ساکن هر منطقه را بین شعب اخذ رأیِ نزدیک به محل سکونت تقسیم کنند. تقسیم‌بندی با رعایت عدم تجمع رأی دهندگان و به تناسب توان عوامل شعب، بین ساعات اخذ رأی صورت گیرد.

همچنین، زمان اخد رأی مجدداً با پیامک به رأی دهندگان اعلام شود،  توسط رسانه ملی و پیامک اعلام شود کسانی که در ساعت مقرر موفق به حضور در محل رأی گیری و یا ثبت نام نشده‌اند می‌توانند بعد از ساعت ۲۲ در محل رأی‌گیری حاضر شوند،  اخذ رأی در فضای باز انجام شود و از شرکت کنندگان خواسته شود وسایل لازم برای مقابله با گرما را همراه داشته باشند،  برای ثبت هویت فقط شماره ملی درج شود و از ثبت مشخصات غیرلازم و نیز ثبت اثر انگشت پرهیز شود،  هویت شرکت کنندگان یک بار ثبت شده و اوراق رأی انتخابات ریاست جمهوری، شوراها، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان، یکجا، به رأی دهندگان تسلیم شود.

همچنین،  اسامی کاندیداهای هر حوزه در سایت‌های خاص محلی منتشر و توسط پیامک برای رأی دهندگان ارسال شود،  آدرس سایت فرمانداری‌ها و شماره تلفن مراکز پاسخگویی هیأت‌های اجرایی توسط رسانه‌ها و پیامک برای راهنمایی شهروندان به اهالی هر حوزهء انتخابیه اعلام شود،  آنچه باید مورد توجه همه دست‌اندرکاران انتخاباتی قرار گیرد بهره‌برداری از روش‌ها و ابزار نوین و به خصوص الکترونیکی کردن انتخابات با رعایت امنیت و سلامت کامل است که می‌بایست از سال‌های پیش اقدام می شد و هم چنان از ضرورت هاست که امیدواریم با همت همه سرعت گیرد.

در خاتمه امیدواریم همه عزیزان و دست‌اندرکاران امر انتخابات و کنشگران سیاسی و انتخاباتی و مردم شریف ایران با درک شرایط حساس فعلی با توکل به خداوند متعال، تدبیر و همکاری، برگ زرین دیگری را در تاریخ  پرافتخار خود ثبت کنند.

۱۷۲۷۲۱۵

کد خبر 1509082

برچسب‌ها