افزایش ناگهانی مبتلایان به کرونا ظرف دو ماه اخیر

رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری وزارت علوم گفت: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید۱۹ نشان می‌دهد که میزان افزایش آمار بیمارجدید کشور که دربهمن از ۲۰۸ هزار نفر به ۲۴۳ هزار نفر در اسفند آغاز شده بود، ادامه یافته و در فروردین به افزایش بیش از ۲ برابری یعنی ۴۹۳ هزار نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، محمدجواد دهقانی اظهار داشت:  براساس اطلاعات سامانه نماگرکووید۱۹  (ISC COVID-۱۹ Visualizer) با این میزان افزایش، بیماران کشور از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در آخر اسفند سال گذشته به بیش از ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر افزایش یافته و بنابراین ۲۱.۵۶ درصد کل بیماران کشور مربوط به فروردین ماه امسال بوده است.

وی افزود: این در حالی است که کل بیماران جدید در فروردین برای برخی کشورها از جمله روسیه (با ۴.۷ میلیون بیمار) برابر با ۲۷۰ هزار نفر، انگلیس (با ۴.۴ میلیون بیمار) برابر با ۱۰۲ هزار نفر، ایتالیا (با ۳.۹ میلیون بیمار) برابر با ۵۳۰ هزار نفر و اسپانیا (با جمعیت مبتلای بیش از ۳.۴ میلیون بیمار) برابر با ۲۲۰ هزار نفر بوده است.

رییس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری یادآور شد: بررسی آمار کل بیماران در میان کشورهای همزمان (۱۳ کشور همزمان در انتشار کووید -۱۹: چین، روسیه، ترکیه، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایران، کانادا، انگلیس، آلمان، پاکستان و ایتالیا) نشان می دهد که آمریکا و برزیل در فروردین با افزایش دو میلیون بیمار جدید به ترتیب به بیش از ۳۲.۵ میلیون و ۱۴ میلیون نفر رسیده است. بعد از دو کشور آمریکا و برزیل کشورهای ترکیه با ۱.۳۹ میلیون نفر، فرانسه با یک میلیون نفر، ایتالیا با ۵۳۴ هزار نفر، آلمان با ۵۲۱ هزار نفر و ایران با ۴۹۳ هزار نفر بالاترین تعداد بیمار جدید را داشته اند.

دهقانی خاطرنشان کرد: میزان درصد بیماران جدید در فروردین نسبت به کل بیماران این کشورها نشان می دهد که کشورهای ترکیه با ۳۱.۷۵ درصد، ایران با ۲۱.۵۶ درصد و فرانسه با ۲۰.۳۶ درصد بیشترین بیمار جدید نسبت به کل بیماران را در فروردین داشته اند. به عبارت دیگر، حدود ۳۲ درصد کل آمار بیمار در ترکیه، ۲۲ درصد کل بیمار در ایران و ۲۰ درصد کل بیماران در فرانسه متعلق به فروردین ماه ۱۴۰۰ می باشد. در مقابل، کشورهای چین ۰.۴۸ درصد، انگلیس ۲.۳۲ درصد، روسیه ۵.۷۵ درصد و آمریکا ۶.۳۱ درصد سهم بیماری را در فروردین داشته‌اند.

وی ادامه داد: بر این اساس، میزان متوسط رشد روزانه بیماران کشور که در بهمن ماه به ۰.۴۹ درصد و در اسفند به ۰.۳۴ درصد رسیده بود، در فروردین ماه به بیش از دو برابر یعنی ۰.۷۹ درصد افزایش یافته است. با این افزایش، متوسط نرخ رشد بیماری در کشور، وضعیت فعلی عملاً به وضعیت مرداد ماه سال ۹۹ برگشت داده شد و البته با این تفاوت که در مرداد ماه کل آمار بیماران کشور کمتر از ۲۵۰ هزار نفر بود! جهت اطلاع، ایران از نظر میزان متوسط رشد بیماری در میان کشورهای همزمان در جایگاه دوم قرار گرفته است. همچنین در میان کل کشورهای دنیا با جمعیت بیمار بیش از ۵۰۰ هزار نفر (۴۱ کشور) ایران رتبه نهم را دارد.

رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری تصریح کرد: میزان متوسط رشد روزانه بیماری در کشورهای همزمان از اسفند ماه سال ۹۹ نسبت به فروردین ۱۴۰۰ به ترتیب در ترکیه (از ۰.۳۶ درصد به ۱.۲۴ درصد)، ایران (از ۰.۳۴ درصد به ۰.۷۹ درصد)، فرانسه (از ۰.۴۴ به ۰.۷۴ درصد)، پاکستان (از ۰.۲۵ به ۰.۶۸ درصد)، کانادا (از ۰.۲۵ درصد به ۰.۶۶ درصد)، آلمان (از ۰.۲۹ درصد به ۰.۵۸ درصد)، برزیل (از ۰.۴۳ به ۰.۵۳ درصد)، ایتالیا (از ۰.۴۸ درصد به ۰.۴۸ درصد)، آمریکا (از ۰.۱۵ به ۰.۲۲ درصد)، اسپانیا (از ۰.۰۲ به ۰.۲۲ درصد)، روسیه (از ۰.۱۷ به ۰.۲ درصد)، انگلیس (از ۰.۱ به ۰.۰۸ درصد) و چین (از ۰.۰۱ به ۰.۰۲ درصد) تغییر یافته اند. بدین ترتیب، همانطور که ملاحظه می شود برای اغلب کشورها میزان متوسط رشد بیماری در فروردین نسبت به اسفند افزایش داشته است ولی میزان افزایش فوق برای برخی بسیار اندک بوده است.

دهقانی همچنین گفت: همچنین، میزان افزایش آمار فوتی جدید کشور که در اسفند ماه ۲۴۶۰ مورد بود به بیش از دو برابر یعنی ۵۸۰۱ مورد افزایش یافته است. در نتیجه، با این میزان افزایش، تعداد فوتی ها تا انتهای فروردین به ۶۷ هزار و ۵۲۵ نفر رسیده است. بر این اساس میزان متوسط رشد فوتی روزانه کشور که در بهمن و اسفند ماه ثابت و برابر با ۰.۱۴ درصد بود نیز با افزایش دو برابری در فروردین به ۰.۳ درصد رسیده است.

وی افزود: میزان افزایش رشد متوسط فوتی روزانه کشور در فروردین در حالی است که این میزان تقریباً برای اغلب کشورهای همزمان روند کاهشی داشته است به طوری که کشورهای روسیه (از ۰.۴۹ به ۰.۳۸ درصد)، فرانسه (از ۰.۳۴ درصد به ۰.۳۲ درصد)، آلمان (از ۰.۳۶ درصد به ۰.۲۵ درصد)، اسپانیا (از ۰.۳ درصد به ۰.۱۹ درصد)، آمریکا (از ۰.۳۲ درصد به ۰.۱۶ درصد)، کانادا (از ۰.۱۸ درصد به ۰.۱۵ درصد) و انگلیس (از ۰.۱۹ درصد به ۰.۰۴ درصد) کاهش یافته اند.

این مقام مسوول تاکید کرد: بدین ترتیب ایران از نظر میزان متوسط رشد فوتی در میان ۱۳ کشور همزمان در جایگاه هفتم و در میان ۴۱ کشور با جمعیت بیمار بیش از ۵۰۰ هزار نفر در جایگاه ۲۴ قرار دارد. همچنین در شرایط فعلی و در مقایسه با سایر کشورها، وضعیت ایران در هر دو شاخص میزان رشد و نیز میزان فوتی نگران کننده است و امید است با رعایت شیوه نامه ها و دستور العمل ها این وضعیت بحرانی سپری شود.
وی ادامه داد: نتایج حاصله نشان می دهد که کشورهای ترکیه با ۳۱.۷۵ درصد، ایران با ۲۱.۵۶ درصد و فرانسه با ۲۰.۳۶ درصد بیشترین سهم نسبت بیمار جدید به کل بیماران را در فروردین ماه داشته اند. به عبارت دیگر، از کل جمعیت بیماران کشور ترکیه ۳۱.۷۵ درصد در فروردین ماه به جمعیت بیماران افزوده شده است. کشورهای چین با ۴۸ دهم درصد، انگلیس ۲.۳۲ درصد، روسیه با ۵.۷۵ و آمریکا ۶.۳۱ درصد کمترین افزایش نسبی بیمار را در فروردین تجربه کرده اند.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1509191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =