۰ نفر
۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
خشکسالی وحشتناک امسال به روایت آمار

میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی‌جاری (ابتدای مهرماه ۹۹) تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه از وضعیت نامناسب بارندگی‌ها در همه استان‌های کشور در این مدت حکایت داشته و کاهش ۱۵۱.۵ میلی‌متری بارش‌ها را نشان می‌دهد.

به‌گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت نیرو، نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۶۰۴.۳ میلی‌متر، کهگیلویه‌ و بویراحمد با ۵۴۲.۶ میلی‌متر و لرستان با ۳۹۷.۹۶ میلی‌متر بارندگی، به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

اکنون استان‌های شرقی و جنوبی کشور وضعیت بسیار نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سیستان و بلوچستان با  ۶.۹ میلی‌متر، هرمزگان با ۱۸.۶ میلی‌متر و خراسان‌جنوبی نیز با ۴۰.۴۶ میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته نخست اردیبهشت‌ماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب ۹۳ و ۸۹ درصد کاهش داشته است، البته به‌غیر از استان اردبیل که با چهار درصد افزایش بارش نسبت به سال گذشته همراه بوده، بقیه استان‌های کشور وضعیت مطلوبی نداشته و کاهش بارش ثبت کردند.

بر این اساس، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا چهارم اردیبهشت‌ماه (در مجموع ۲۱۵ روز) به ۱۲۷.۸ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (۲۷۹.۳ میلی‌متر) کاهش ۵۴ درصدی و در مقایسه با میانگین ۵۲ ساله کاهش ۴۱ درصدی را نشان می‌دهد.

47231

کد خبر 1509197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =