تعیین تکلیف یک میلیون پرونده اجرائیات ثبت اسناد

فارس نوشت: معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گرگان از تعیین تکلیف یک میلیون پرونده اجرائیات ثبت اسناد تا پایان سال جاری خبر داد.

مهدی اقبال، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گرگان از تعیین تکلیف یک میلیون پرونده اجرائیات ثبت اسناد تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در اجرائیات ثبت در مجموع ۶۰ سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار پرونده خاک می‌خورده است.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در پرونده‌های اجرایی تا وقتی طرفین پرونده مراجعه نکنند، اقدامی نمی‌شود؛ اما سال گذشته با دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از این تعداد ۵۸۰ هزار را مختومه کردیم و مابقی تا پایان امسال مختومه می‌شود.

وی افزود: در گلستان نیز ۲۲ هزار پرونده اجرایی داریم که بخش عمده آن مربوط به بانک هاست و از آن‌ها می‌خواهیم زودتر برای تعیین تکلیف اقدام کنند.

اقبال در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معضل اسناد عادی گفت: به راحتی می‌توان ادعا کرد ریشه مشکلات در ۷۰ درصد پرونده‌های حقوقی محاکم کشور اسناد عادیست.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۸ میلیون سند ثبت شده است که ۸ میلیون آن وکالتی است که زنگ خطر است. وکالت حتی بلاعزل آن به محض فوت یکی از طرفین از اعتبار ساقط می‌شود و باید در دادگاه اثبات مالکیت طرح شود.

اقبال از تلاش برای عملیاتی کردن سامانه بنگاه‌های معاملات در برنامه هفتم توسعه خبر داد و گفت: بر اساس این سامانه به محض انجام معامله افراد برای ثبت باید به دفاتر ثبت مراجعه کنند.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1509507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =