افزایش بیش از دو برابری کلاهبرداری اینترنتی در استان مرکزی

ایرنا نوشت: رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: تشکیل پرونده‌های کلاهبرداری در فضای مجازی در این استان پارسال ۱۰۴ درصد افزایش یافت و ۵۰ درصد از جرایم کلاهبرداری رایانه‌ای مربوط به سایت دیوار بوده است.

سرهنگ « احسان آنقی» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در اراک افزود: با توجه به رشد روزافزون استفاده کاربران از فضای مجازی و نداشتن اطلاعات کافی از مخاطرات این فضا، شرایط برای سوء استفاده مجرمان و افراد سودجو بیش از پیش فراهم شده است. 
 رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: ۴۲ درصد از جرایم سایبری پارسال این استان مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، ۲۶ درصد برداشت غیر مجاز، ۲۰ درصد جرائم مربوط به هتک حیثیت و نشر اکاذیب و ۱۲ درصد از این جرایم نیز مربوط به سایر جرائم از قبیل دسترسی غیر مجاز ، تهدید ، اخاذی بوده است. 
سرهنگ آنقی  اظهار داشت: با راه‌اندازی رمز دوم یک‌بار مصرف (OTP) از سوی بانک مرکزی در سال گذشته، جرم برداشت غیر مجاز از حساب افراد در استان مرکزی که پیش از این حدود ۷۰ درصد از جرایم سایبری را به خود اختصاص داده بود، روند کاهشی به خود گرفته است. 
وی عنوان کرد: احراز نشدن هویت در سایت دیوار، مهمترین دلیل تبدیل این سایت به بستر وقوع بیشتر جرایم رایانه‌ای در استان مرکزی است و تحقیقات کارشناسان این پلیس نیز گواه آن است که برخی از آگهی‌های درج شده در سایت دیوار، بدون هیچ پشتوانه‌ای است و تنها به قصد کلاهبرداری از سوی افراد سودجود در آن به ثبت می‌رسد.
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: در بیشتر معاملات صورت گرفته در سایت دیوار، افراد کلاهبردار پس از درج آگهی و گرفتن مبلغی به‌عنوان بیعانه از طعمه‌های خود، هیچ گونه کالایی به مقصد آنان ارسال نمی‌کنند و در برخی موارد هم، مشاهد شده که اجناس ارسال شده، با کالای تبلیغ شده در آگهی تفاوت داشته و کالای تقلبی یا معیوب به خریداران تحویل داده شده است. 

سرهنگ آنقی تاکید کرد: فضای سایبری این استان به دقت زیر نظر چشمان تیز بین کارشناسان پلیس فتا است و پیوسته کنترل می‌شود و تنها راه غلبه بر کلاهبرداری‌های اینترنتی، افزایش روز افزون مهارت اینترنتی شهروندان است. 
 وی بیان کرد: مهمترین عامل کلاهبرداری‌های اینترنتی، اعتماد نابه‌جای خریداران به افراد ناشناس در فضای مجازی است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1509508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =