از ورود ویروس هندی به جنوب کشور تا پایدار شدن شرایط کرونایی بعضی شهرها

امروز معاون وزیر بهداشت اعلام کرد پس از موج سهمگین کرونا، شرایط برخی شهرها از لحاظ بستری کردن بیماران کرونایی، آرام و تثبیت شده است. خبر دیگری هم درباره احتمال ورود ویروس هندی کرونا به جنوب کشور از طریق چند تبعه کشورهای هند و پاکستان مطرح شد.

امید سلیمی بنی: امروز انتشار تصاویر آخرالزمانی از سوزندان اجساد کرونایی در هندوستان، چشمها را خیره کرد. موج شدید مرگ و میر در شبه قاره هند از کرونا آنقدر ترسناک است که باعث می شود حتی خبر ورود کرونای هندی به کشور هم نگران کننده باشد. این نگرانی را می توان از دستور دادستان بوشهر در قرنطینه اجباری اتباع هند و پاکستان در آن شهر دریافت. دادستان بوشهر گفت: با توجه به شناسایی جمعی از اتباع هندی و پاکستانی در بوشهر و ابتلای ۹ نفر از آنها به ویروس کرونا، دستورات قضایی برای جلوگیری از تردد آنان صادر شد.

علی حسن‌پور توضیح داد: در پی اعلام گزارش شبکه بهداشت شهرستان بوشهر مبنی بر مثبت بودن تست کرونای هفت تبعه هندی و دو تبعه پاکستانی در دو مرکز اقامتی در شهر بوشهر دستورات قضایی برای قرنطینه شدن این اتباع و جلوگیری از تردد و حضور آنان در اماکن عمومی صادر شد.

در خبر تکان دهنده دیگری اعلام شد بر اساس آخرین تحقیقات؛ مگس‌های خانگی می‌توانند ویروس «کووید 19» را تا ۲۴ ساعت پس از مواجهه با ویروس حمل کنند و از عوامل بالقوه انتقال ویروس هستند.

از ورود ویروس هندی به جنوب کشور تا پایدار شدن شرایط کرونایی بعضی شهرها

امروز خبر تاسف بار و ترسناک دیگری به نقل از وزارت بهداشت اعلام شد که در آن گفته شده در شبانه روز گذشته ۴۳۴ بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.طبق این گزارش از دیروز تا امروز ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۷۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۴۶۷ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۴۵۹ هزار و ۹۰۶ نفر رسید.

این گزارش می افزاید متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۰ هزار و ۹۶۶ نفر رسید. همچنین پنج هزار و ۳۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

از دنیای واکسن ها و واکسن سازها هم اخبار مهمی امروز منتشر شد. یکی از مهمترین مطالب منتشر شده درباره واکسن به کافه خبر خبرآنلاین با یک چهره علمی و اجرایی واکسن سازی در بنیاد برکت مربوط می شود. دکتر حسینی در این گفتگو ناگفته های مهمی را از تولید واکسن کرونای ایرانی مطرح کرد.

در یکی دیگر از این اخبار، رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: امیدواریم با اثربخشی واکسن کرونا کوبا-ایرانی در اوائل تیرماه به تولید انبوه برسد و اجرای فاز سوم کارآزمایی این واکسن بر روی ۴۴ هزار کوبایی و ۲۴ هزار ایرانی انجام می شود.

علیرضا بیگلری درگفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین در حاشیه سفر به اصفهان اظهار کرد: واکسن کرونا انستیتوپاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا با کارایی بالا و عارضه کم و در مشارکت با کشور کوبا در ایران تهیه می شود.

وی افزود: این واکسن اولین واکسنی است که در دنیا برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است، تزریق دوز یادآور یا بوستر (Booster dose) باعث می‌شود که سطح ایمنی حفظ شود؛ اهمیت این موضوع آنجاست که واکسن فایزر این قابلیت را ندارد و به تازگی برای انجام دوز یادآور، مطالعاتی بر روی این واکسن آمریکایی در حال انجام است. 

خبر خوش دیگر این است که محققان دریافته اند ابتلا به کرونا تا مدتها یعنی ماهها و شاید سالها از ابتلای شدید به این بیماری جلوگیری می کند ولی در ایران عوامل انگیزشی و فرهنگی زیادی بر این باور شهروندان اثر گذاشته اند که ابتلا به کرونا و بهبودی پس از آن، ضمانتی برای مبتلا شدن مجدد نیست.

در خبر مهم و خوب دیگری، معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند شتابان موارد بستری بیماران مبتلا به کرونا در کشور آرام تر شده است، از ثابت ماندن شرایط در اکثر استان ها خبر داد.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین ادامه داد: خوشبختانه شدت جهش‌ های کرونا که در کشور رخ داده، مانند جهان نبوده است. ویروس کرونا  کل جهان را درگیر کرده است  و هر بار جهش این بیماری  با دوره قبل و از طرفی، دیگر رفتارهای اجتماعی در حال تغییر است. متاسفانه جهش هایی که در حال رخ دادن هستند، ضعیف نیستند. با همکاری خوب مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی روند بستری رو به کاهش است. شتاب این ویروس در هفته‌های اخیر متوقف شده است، به طوریکه بستری بیماران کرونایی در کشور ثابت و شرایط پایدار شده است.

جان بابایی با بیان اینکه در همه استان‌ ها تعداد بستری بیماران کرونایی ثابت شده است، گفت: اکنون شرایط پایداری را پیدا کرده ‌ایم و امیدواریم که در هفته آینده شرایط رو به کاهشی داشته باشیم، هر چند که اکنون فقط در برخی از استان‌ ها شرایط رو به کاهش است.

موضوع واکسیناسیون سالمندان هم یکی از محورهای خبری امروز اخبار کرونایی بود. در این باره رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به جایگزینی انواع ویروس‌های جهش یافته کرونا با واریانت ووهان، در عین حال درباره واکسیناسیون کرونا گفت: در حال حاضر حدود ۷۵ میلیون کد ملی اختصاصی در سامانه هایمان موجود است. مابه التفاوت کد ملی ها که حدود هشت میلیون است را قرار شد ثبت احوال در اختیار ما قرار دهد و این باعث می شود ما کد ملی و شماره تلفن همه افراد را داشته باشیم. بر همین اساس هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد. 

از ورود ویروس هندی به جنوب کشور تا پایدار شدن شرایط کرونایی بعضی شهرها

رئیسی گفت: پیامک ها فاز به فاز ارسال می شود. ما بر اساس موجودی واکسن مان برای افراد پیامک می فرستیم و یک هفته قبل هم ثبت نام هر گروهی را انجام می دهیم. احتمال زیاد از حدود ۲۰ اردیبهشت ثبت نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ را به آنها اطلاع می دهیم و  اعلام می کنیم که در این زمان مراجعه کنید. پیامک های ما بسیار دقیق می رود و میگوید شما در فاز دو واکسیناسیون  قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع رسانی میشود.

همچنین رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه حتی احتمال بروز جهش در کشور خودمان نیز وجود دارد، گفت: در خصوص محدودیت‌های فعالیت گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ با توجه به وضعیت موجود پیشنهاد داده ایم هفته آینده هم محدودیتها ادامه داشته باشد.

موضوع صف واکسن چینی ها در یکی از بیمارستانهای تهران هم خبرساز بود. در این رابطه یک مقام مسئول در بیمارستان نیکان گفت: سفارت چین در ایران تعدادی واکسن کرونا برای تزریق به اتباع خود وارد و تامین کرده است. این موضوع ربطی به واکسیناسیون علیه کرونا گروه‌های اولویت‌دار در کشور ندارد.

47231

کد خبر 1509558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =