ثبت نام ۳۰هزار هرمزگانی در طرح اقدام ملی مسکن/ ۸ هزار نفر واجد شرایط هستند

وزیر راه و شهرسازی از ثبت نام ۳۰ هزار هرمزگانی در طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین از هرمزگان : محمد اسلامی در  آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه ۱۰ هزار واحدی مسکن در بندرعباس افزود: امروز در ماه مبارک رمضان و همزمان با میلاد فرخنده امام حسن مجتبی (ع)، در شهر بندرعباس یکی از الگوهای برنامه‌ریزی شده برای گسترش تولید و عرضه مسکن در کشور آغاز شد.
وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی در پشبرد برنامه‌های دولت و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری که تولید مسکن را یکی از محورهای اساسی برای تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور قلمداد کردند، امروز در سه محور شاهد ساخت بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور به شکل فعال هستیم و به این ترتیب کشور به کارگاه خانه‌سازی تبدیل شده است.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در بافت فرسوده و در بحث حاشیه‌نشینی کار با سازوکار مخصوص به خود در حال اجرا بوده و پیش می‌رود، گفت: در طرح اقدام ملی مسکن که در آن ثبت‌نام گسترده از مردم انجام گرفت، متقاضیان واجد شرایط شناسایی و برای واجدین زمین تعیین و اختصاص داده شد که در این زمینه فرآیند اخذ مجوز، افتتاح حساب در بانک و تخصیص تسهیلات بانکی برای متقاضیان انجام گرفت.
وی افزود: در نوع دوم که در بندرعباس هم انجام گرفت، حدود ۳۰ هزار ثبت‌نامی وجود داشت که از این میزان با پالایشی که انجام گرفت، واجدین شرایط شناسایی شده هشت هزار نفر اعلام شدند.
اسلامی با بیان اینکه بعد از شناسایی واجدین شرایط برای این تعداد کار برنامه ریزی انجام گرفت، گفت: از میان افراد واجد شرایط، چهارهزار نفر از مردم استان مبلغ مورد نظر را واریز کردند و به محض واریز همه آن‌ها به پروژه‌ها متصل شدند. در این زمینه همه هشت هزار واجدین شرایط شناسایی شده می‌توانند از این طرح اقدام ملی مسکن بهره‌مند شوند.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نوع سوم بحث سرمایه‌گذاری برای تولید مسکن است که برای ما به عنوان مهم‌ترین، کارآمدترین و اثربخش‌ترین جریان تولید شناخته می‌شود. شیوه‌ای که اثرات اقتصادی و اجتماعی داشته تا به این شکل مردم و ظرفیت‌های مالی و تقاضاهایی که موجود است را با پروژه‌های فعال تولید و عرضه مسکن هم راستا کند.
چرخه تولید مسکن در کشور باید پایدار شود
اسلامی با بیان اینکه به این شکل چرخه تولید مسکن در کشور می‌تواند پایدار باشد، گفت: با این شیوه و با استمرار تولید مسکن به این شکل اشتغال پایدار شده و می‌تواند به سهم خود در التهاباتی که در باز اتفاق می‌افتد و در بحث مدیریت نقدینگی در بازار و کشور نقش ایفا کند.  به این ترتیب و از این روزنه به سمتی پیش برویم که باعث کشندگی و پیش برندگی در اقتصاد کشور در حوزه مسکن شویم و سهم خودمان را انجام دهیم.
وی ادامه داد: موضوع دومی که در دستور کار ما در وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و با اهتمام ویژه در قالب دو بال متوازن آن را دنبال می‌کنیم، بحث محرومیت‌زدایی و همچنین توسعه و افزایش ظرفیت‌ زیرساخت‌های ملی است. به همین خاطر اولویت پروژه‌هایی هستند که در مقیاس ملی بتوانند تاثیرگذار بوده و در شکوفایی اقتصادی و اجتماعی کشور نقش داشته باشند.
برنامه توسعه راههای روستایی به تمامی استانداران ابلاغ شد
وی با اشاره به اینکه در این زمینه توسعه آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها و همچنین پروژه‌های راه‌آهن در بحث توسعه و محرومیت زدایی برای رفع مشکلات و گرفتاری‌های مردم به خصوص در در روستاها در دستور کار قرار گرفت، گفت: در این خصوص امسال سند برنامه توسعه راه‌های روستایی تدوین شد و مجلس شورای اسلامی هم برای اولین‌بار پس از سال‌ها پیگیری مبلغ مناسبی را در این زمینه اختصاص دادند.
اسلامی با بیان این که در این زمینه اولویت‌ها در این سند برای عدالت‌گستری و توسعه متوازن استخراج شدند، اظهار کرد: در این چارچوب برنامه توسعه راه‌های روستایی به همه استانداران ابلاغ و امیدواریم به این ترتیب شاهد محرومیت‌زدایی با سرعت بیشتری باشیم تا عقب‌ماندگی‌های ناخواسته‌ای که تا به حال داشته‌ایم با سرعت بیشتری جبران شوند.
وی افزود: در این زمینه در استان هرمزگان و در بشاگرد دنبال ایجاد یک تحول هستیم که در این زمینه اتفاقاتی افتاد که در ۴۰ سال گذشته سابقه نداشته است. پروژه‌هایی که در همین چند ماه توانسته یک گره از محرومیت‌ها چند ده ساله را برطرف کرده و در آن پروژه‌ها فعال و در حال پیشرفت هستند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به افزایش زیرساخت‌های حمل و نقلی در بندر شهید رجایی در استان هرمزگان اشاره داشت و گفت: به امید خداوند بخش‌های مهمی از فاز سوم این بندر تا قبل از پایان خدمت این دولت افتتاح خواهند شد.
وی ادامه داد: در این زمینه یک فرصت جدیدی را برای توسعه استان در سواحل مکران دنبال می‌کنیم که یکی از آرزوهای دیرینه در کشور بوده است. اینکه به عنوان یک راهبرد بتوانیم صادرات نفت را خارج از تنگه هرمز داشته باشیم و در این خصوص پیگیری‌های ویژه‌ای را در سواحل مکران داشته‌ایم.
محرومیت زدایی در سواحل مکران با همکاری وزارت نفت
اسلامی تصریح کرد: در این طرح جاسک قطب مهم صنعتی و اقتصادی کشور خواهد شد و می‌خواهیم این اتفاق را در سواحل مکران با محوریت وزارت نفت محقق کنیم. این پروژه در آستانه اتمام قرار دارد و با بهره‌برداری از آن شاهد یکی از رخدادهای بزرگ راهبردی ملی کشور در بحث توسعه سواحل مکران خواهیم بود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به این ترتیب به دنبال توسعه ظرفیت‌های سکونتگاهی به ویژه در شهرهای فاخر هستیم تا بتواند جایگاه و منزلت مردم عزیز ایران را خوب حفظ کرده و ارتقا دهد. اتفاقی که در همین منطقه مسکونی و پروژه عظیم و فاخر که امروز از آن بازدید داشتیم رخ خواهد داد که در آن کلیه نیازمندی‌های سکونت و فعالیت‌های مرتبط همه یکجا دیده شده است. به نحوی که مردم بتوانند یک محیط مفرح برای زندگی داشته باشند.
اسلامی تصریح کرد: این الگو را در سطح کشور و با برنامه‌ای که پایه‌ریزی شده در شهرهای گوناگون گسترش خواهیم داد تا این پروژه‌ها همه در مدار قرار گرفته و آیندگان از ثمرات آن بهره‌مند شوند.
وزیر راه و شهرسازی  گفت: با اراده‌های که وجود دارد باید شرکت‌های بزرگ مقیاس گسترش پیدا کرده تا با صلابت بتوانند کار حرفه‌ای و بزرگ انجام دهند؛ به این شکل نشان خواهیم داد که ایرانیان توانا هستند و می‌توانند با راندمان بالا کارهای با کیفیت انجام دهند.
اسلامی گفت: با گسترش این ظرفیت‌ها موتور اقتصاد کشور و اشتغال پایدار روز به روز پرتحرک‌تر بوده و مردم کشورمان می‌توانند از ثمرات آن بهره مند شوند.

46

کد خبر 1509677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =