توضیحات فدراسیون جهانی جودو درباره محرومیت ایران تا سال ۱۴۰۲

فدراسیون جهانی جودو در خصوص تصمیم نهایی این سازمان مبنی بر محرومیت ایران پس از بازبینی پرونده توسط دادگاه حکمیت در ورزش توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو (IJF) در بیانیه‌ای اعلام کرد که حسب رأی دادگاه حکمیت ورزش (CAS) در خصوص اعتراض فدراسیون جودو ایران به محرومیت 4 ساله‌اش از تمام رویدادهای مرتبط با این رشته ورزشی، این محرومیت به قوت خود باقی خواهد ماند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو مطابق بند 121 بیانیه هیئت داوران دادگاه حکمیت در ورزش (CAS)، شدت تخطی‌های صورت گرفته از سوی فدراسیون جودو ایران را به شرح زیر برجسته می‌نماید:

از نظر هیئت داوران، پرونده کنونی مربوط به رویدادی که صرفاً یک مرتبه رخ داده باشد نیست بلکه دربرگیرنده یک رویه است که در آن از ورزشکاران خواسته می‌شود که قبل از آنکه حتی به مرحله‌ای برسند که مجبور به رویارویی با یک حریف اسرائیلی شوند، ببازند تا از این طریق دلیل حقیقی آن از فدراسیون جهانی و عموم مردم پنهان بماند. علاوه بر آن، این موضوع دخالت مشترک کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی ایران را ثابت کرده که به وضوح نمایانگر یک رویه سازماندهی شده است.

در نهایت این رویه، تخطی از اصولی است که در اوج اهمیت قرار دارند چرا که آنها اصول بنیادی المپیکی بودن است، همانگونه که در منشور المپیک آمده است. در نتیجه، هیئت داوران به این نتیجه رسیده‌  که تخلفات صورت گرفته توسط طرف فرجام‌خواه (فدراسیون جودو ایران) بدون شک مصداق «تخطی جدی از مفهوم ماده 28.1 اساسنامه فدراسیون جهانی جودو » است و متعاقب آن، طرف فرجام‌خواه می‌تواند به صورت معتبر مورد محرومیت و اخراج قرار بگیرد. توصیه هیئت داوران CAS برای بازگرداندن پرونده به کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو اجرا شد و کمیسیون انضباطی هم صرفاً بر اساس آیین نامه انضباطی فدراسیون جهانی جودو اقدام به تعیین مجازات متناسب کرده است.

به این ترتیب کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو اعلام می‌کند که عضویت فدراسیون جودو ایران و سازمان‌های تابعه در فدراسیون جهانی جودو به صورت موقت و به مدت 4 سال از 18 سپتامبر 2019 تا 17 سپتامبر 2023 (26 شهریور 1402) تعلیق می‌شود. فدراسیون جهانی جودو به دفاع از ارزش‌های بنیادی و حقوق اعضایش ادامه می‌دهد.

258 41

کد خبر 1509897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =