۲۵ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
شینهوا از شرط مهم مذاکرات وین خبر داد

فارس نوشت:خبرگزاری دولتی چین در تحلیلی، موفقیت گفت‌وگوهای برجامی وین را منوط به برداشته شدن همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران دانست و بر مسئولیت واشنگتن در رفع بحرانی که به دست خودش ایجاد شده، تاکید کرد.

خبرگزاری رسمی دولت چین با اشاره به این که گفت‌وگوها برای بازگرداندن آمریکا و ایران به تعهدات ذیل توافق هسته‌ای ایران در وین وارد هفته چهارم شده، افزود جامعه بین‌المللی به دنبال دستیابی به یک موفقیت بزرگ در این گفت‌وگوهاست.

«شینهوا» در ادامه تاکید کرد: اگر واشنگتن در قصدش برای بازگشت به توافق هسته‌ای صادق است، با توجه به این که به طور یکجانبه آن را ترک و سپس فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد و عامل ایجاد بحران کنونی بوده، باید ابتدا دست به اقدام بزند.

در ادامه این مطلب به اقدامات جبرانی ایران در واکنش به خروج آمریکا و اعمال تحریم‌ها و بدعهدی‌ها اشاره شده و آمده است: بنابراین، در تلاش برای دستیابی به پیشرفت واقعی در وین، واشنگتن باید اولین گام را با برداشتن همه تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی علیه ایران و طرف‌های سوم مرتبط بردارد.

به نوشته شینهوا، همانطور که «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران هم پیشتر گفت ایالات متحده باید همه تحریم‌ها را بردارد تا پیشرفت حاصل شود.

طبق این مطلب، روسیه و چین هم همین موضع را دارند و بارها از آمریکا خواسته‌اند فوراً و به طور کامل تحریم‌ها علیه ایران را بردارد. «وانگ کان» فرستاده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده پکن در نشست کمیسیون مشترک برجام در همین خصوص گفته لغو همه تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی کلید موفقیت گفت‌وگوهای وین است.

وی افزود: همه طرف‌ها باید ابتدا روی این مسئله اصلی تمرکز و آن را حل و فصل کنند. در عین حال کمیسیون مشترک باید چگونگی راستی آزمایی برداشته شدن تحریم‌ها را بررسی کند.  

در پایان این گزارش بار دیگر تاکید شده که «طرفی که مشکل را درست کرد باید به آن پایان دهد. گفت‌وگوها وارد مرحله مهمی شده و اقدامات آمریکا از اهمیت فوق العاده‌ای در تعیین سرنوشت توافق تاریخی و ثبات آینده منطقه و جهان برخوردار است. زمان آن رسیده که آمریکا با برداشتن اولین گام به سوی پیشرفت در گفت‌وگوهای هسته‌ای مسئولیت جهانی خود را بر دوش بگیرد.»

311311

کد خبر 1509987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید حیدری US ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  برجام به پیروزی ایران خواهد رسید .ولی باید بعداز این نجاح پیروزی .به شدت مراقب دشمن باشیم .ودرحفظ کشورهای همسایه خوب وبا بهترین سیاست تعامل کنیم ۹
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  انشاة الله که با خیر و برکت برای ایران همراه باشه!
 • M.b IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  تمام جهان را امریکا سرکارگذاشته هیچ تحریمی برنیمداره ودل خوش نکنید توخماری فعلا بسرببرید
 • سیدرضاحسینی GB ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  0 0
  امریکا بایدهمه تحریمها را بدون هیچگونه پیش شرطی لغونماید و دیگرهیچ تحریمی وجودنداشته باشد، و تعهدبدهدکه تحریمها غیرقابل بازگشت است،شورای امنیت سازمان ملل بایدتعهدبرغیرقابل بازگشت بودن تحریمهای امریکاعلیه ایران را بدهد.اعلام راستی آزمایی با ایران است. آنگاه پس ازرضایت ایران ازراستی آزمایی، امریکا میتواندبه برجام بازگردد. ایران هرگزدنبال سلاح هسته ای نبوده است، و پیشرفت و تحقیق وتوسعه صنعتی ایران درتمامی جنبه ها درگرو هیچ چیزی نیست و ازکسی دستورنگرفته و نمی گیرد. پیشرفت و تحقیق وتوسعه صنایع دفاعی جمهوری اسلامی هیچگاه درهیچ مذاکره ای با کشورهای خارجی مطرح نخواهدبود.
 • IR ۰۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  0 0
  اول آمریکا کل تحریم‌ها علیه ایران را بردارد، بعد راستی آزمایی شود....
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  0 0
  چین و روسیه ازخاشونه تحریمهای اقتصادی لغونشودتابتوانندهرچه اتواشغالشونه به ایران قالب کنند