۳۵۰۰حلقه چاه در قزوین به کنتور هوشمند مجهز شده است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: با اختصاص ۱۲میلیارد تومان اعتبار تاکنون ۳۵۰۰حلقه چاه کشاورزی، صنعتی و خدماتی در استان به کنتور هوشمند مجهز شده و از این لحاظ جز استانهای پیشرو در کشور هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حمید منصوری، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین در خصوص اهمیت نصب کنتورهای هوشمند در استان گفت: پروژه نصب کنتورهای هوشمند از سال ۹۳ در استان قزوین با هدف صیانت، حفاظت و مدیریت بهینه منابع آبهای زیرزمینی کلید خورد تا درکنار سایر پروژه های طرح احیاء و تعادل بخشی به کاهش مصرف آب های زیرزمینی کمک کند و اجرای آن نیز تا مجهز شدن همه چاههای استان به کنتور هوشمند همچنان ادامه دارد.
منصوری در ادامه بیان کرد: در حال حاضر میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی( چاه، قنات و چشمه) در استان بالغ بر یک میلیارد و۵۰۰میلیون مترمکعب است که حدود ۹۶۰میلیون مترمکعب آن از چاههای مجاز که تعداد آنها در استان ۵۸۰۰ حلقه است، صورت می گیرد که این روند  بسیار نگران کننده بوده و باید در این زمینه مدیریت لازم برای رسیدن به آب قابل برنامه ریزی انجام پذیرد.
او یادآور شد: از سال۹۳ تاکنون بیش از ۳۵۰۰دستگاه کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی، صنعتی، خدماتی استان نصب شده و با نصب این تعداد کنتور زمینه صرفه جویی ۱۳۰میلیون مترمکعب آب در استان فراهم شده است.
منصوری افزود: البته در حال حاضر ۲۳۰۰حلقه چاه کشاورزی، صنعتی و خدماتی و ۳۹۳حلقه چاه فرم یک در استان باقیمانده که باید مجهز به کنتور هوشمند شوند که اگر اعتبار لازم در این خصوص تامین شود قادریم سالانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه کنتور را نصب و راه اندازی کنیم.
معاون حفاظت و بره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه با اشاره به چالش های پیش روی پروژه نصب و راه اندازی کنتورهای هوشمند عنوان کرد: در کنار کمبود اعتبارات تخصیص یافته، کشاورزان نیز به دلایل مختلف از جمله عادت کردن به روش های سنتی هم استقبال خوبی از نصب کنتور هوشمند نکرده اند چرا که در روش سنتی آبیاری کشاورزان می توانند حجمی بیش از سهم خود را بدون کنترل مصرف کرده و آب اضافه کشت خود را تامین نمایند، در نتیجه مسائلی از این حیث سبب طولانی تر شدن مدت زمان اجرای این پروژه و عدم تکمیل آن تاکنون شده است.
منصوری با ابراز نگرانی از بروز خشکسالی در سال جاری به دلیل پیش بینی کاهش بارندگی ها نیز گفت: براساس پیش بینی های سازمان هواشناسی امسال با بحران خشکسالی مواجه خواهیم بود، لذا رسالت همه ما مدیریت منابع آبی است و انتظار داریم در جلسات شورای حفاظت از منابع آب با همکاری سایر دستگاههای ذیربط از جمله سازمان جهاد کشاورزی، شرکت توزیع نیروی برق، شرکت آبفای استان، استانداری، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی بتوانیم با اتخاذ تصمیمات مناسب گامی مؤثر در راستای مقابله با این شرایط را برداریم.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین در پایان با اشاره به نقش مهم رسانه ها در اجرای پروژه نصب و راه اندازی کنتورهای هوشمند، بیان کرد : تکمیل این پروژه نیازمند همکاری همه دستگاههای ذیربط استان است و از رسانه ها نیز انتظار داریم با اطلاع رسانی مناسب در خصوص پیامدهای مصرف بی رویه و کاهش ذخایر آب زیرزمینی و بحران کم آبی، زمینه همراهی کشاورزان با این طرح را مهیا کنند.

48

کد خبر 1510423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =