تفرشی در کلاب هاوس:نگذاشتند هاشمی و خاتمی مذاکره کنند و حالا جلوی روحانی را می‌گیرند/برخی نانشان در عدم زندگی سالم است

تاریخ نگار و پژوهشگر ایرانی در کلاب هاوس خبرآنلاین گفت: آنها نگذاشتند آقای هاشمی و آقای خاتمی مذاکره کنند و همین مسئله را با دولت آقای روحانی دارند.نگاه سوم هم کسانی هستند که نانشان در عدم زندگی سالم است. نان آنها در اقتصاد زیرزمینی و قاچاق کالا و نظایر آن است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر مجید تفرشی تاریخ نگار و پژوهش گر ایرانی و کارشناس اروپا در کلاب هاوس خبرآنلاین با موضوع بحث مذاکره وین گفت:

وقتی ما صحبت از مذاکرات ایران و آمریکا می کنیم باید مطالبات هر دو نفر را ببینیم. آنچه در وین اتفاق می افتدو قبلا در مذاکرات قبلی بر سر مسایل هسته ای اتفاق می افتاد، ظاهر در دیپلماسی بود. یعنی عده ای دیپلمات دور همدیگر مذاکره می کنند. خیلی نظر دو طرف فاصله دست نیافتنی ندارد. در ایران افراد از سه منظر کلا با مذاکرات مخالفند. آنها سه تیپ هستند که در غرب هم وجود دارند. برخی ادعا می کنند بر این باور هستند که هر گونه تفاهم راهبردی با غرب و آمریکا به منزله پایان یافتن عصر انقلاب اسلامی است و هیچ وقت نباید با آمریکا به تفاهم راهبردی دست پیدا کرد. این از اول انقلاب بوده و در دولتها هم بوده است. دولت فعلی هم تحت فشار این نگاه است.
نگاه بعدی، نگاه سیاسی است. این نگاه می گوید امکان ادامه مسیر اقتصادی و سیاسی کنونی بدون تفاهم با آمریکا وجود ندارد و آنها می گویند تفاهم با آمریکا به معنی تداوم دولتها است. آنها نگذاشتند آقای هاشمی و آقای خاتمی مذاکره کنند و همین مسئله را با دولت آقای روحانی دارند.
نگاه سوم هم کسانی هستند که نانشان در عدم زندگی سالم است. نان آنها در اقتصاد زیرزمینی و قاچاق کالا و نظایر آن است. آنها شفافیت در اقتصاد دنیا و کشور را به سود منافع خود نمی دانند. آنها با FATF هم مخالفت می کنند. در آمریکا هم،چنین گروههایی هستند. عده ای می گویند نباید آمریکا به هیچ وقت با ایران کنار بیاید. کسانی هم مانند ترامپ می خواهند که خودشان با ایران کنار بیایند ولی رقبا نمی گذارند. گروه سوم هم می خواهند ایران دچار اقتصاد زیرزمینی و فساد باشد.
باید قبول کرد دولت بایدن به شدت از سوی کنگره تحت کنترل است. لابی اسراییل و عربستان در آمریکا بسیار قوی است. آنها دهها برابر بودجه های ما برای لابی علیه ایران خرج می کنند و از لندن و پاریس و برلین و دوبی تا آمریکا کار می کنند. آنها نفوذهای بسیار زیادی دارند و دیپلماسی عمومی و مردم محور بسیار قوی دارند. بخش زیادی از این پولها خرج نخبه گان و رسانه ها می شود. دولت بایدن نمی تواند بدون رضایت این جماعت به صلح با ایران برسد. در ایران هم کسانی که به شدت مخالف هرگونه توافق هستند ولی در عمل همان راه آمریکایی ها را می روند. این خواسته است یا ناخواسته در عمل فرقی نمی کند. چون در یک راستاست.
در زمان آقای ترامپ گفتم و الان تکرار می کنم. فرض کنید آقای بایدن با ایران به یک توافق قطعی رسید و همه را هم راضی کرد. باور کنید مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری، صنعت، پولی و مالی کشور حل نمی شود. رفع انسداد سرنوشت و مهم است ولی مسایل اقتصاد و تلفیق آن با مدیریت ایران به دلیل سوءمدیریت و فساد و ناکارامدی همچنان دچار مشکل است. این که شما بتوانید نفت بفروشید ولی پول نتوانید از طریق سوئیفت جابجا کنید، عملا مشکلات پابرجا خواهد بود. شرکتهای آمریکایی می گویند ما از دولت و اسراییل می ترسیم. تا زمانی که ایران در چرخه اقتصاد جهان قرار نگیرد، حتی با رفتن تحریمها هم در دراز مدت سایه تحریم بر سر ایران است.

مشروح بحث داغ مذاکرات وین در کلاب هاوس خبرآنلاین منتشر خواهد شد.

310 310

کد خبر 1510561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 7
 • علی زمانی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  آخه مگر مذاکره نکردن همه چیزامونو بردن و باختیم
 • سلام IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  احسنت
 • ناشناس IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  خدا به داد ملت برسه . دیگه ذله شدیم
 • م IR ۰۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  برجام چایی
 • محمود قلندر IR ۰۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  آقای تاریخ نگار این رو بدونید و به دوستان در راس قدرت خود بگید که هر چقدر تلاش کنید تا دو قطبی درست کنید مذاکرات رو مثلا به سرانجام برسونید و آب نبات چوبی.... بگیرید و دلار رو دم انتخابات بیارید زیر بیست تومن رای اهل سنت رو با ایجاد تفرقه دهباشی بگیرید جنگ روانی درست کنید......... و همه اون تاکتیکهایی که ۹۲ و ۹۶ سر ما پیاده کردید رو دوباره انجام بدید. ما ! ملت بخش قابل توجهی از اون ۲۴ میلیون دیگه گول نمیخوریم و از دولت برای همیشه نه فقط ۱۴۰۰ بلکه برای همیشه اصلاحطلب اصولگرا اعتدالی رو از صحنه اجرایی کشور اخراج میکنیم . یا باور کنید و دست از این کارهاتون بکشید یا نه نه باور نکنید و هرررر کاری میتونید بکنید و در فردای انتخابات، اون رو به تماشا بنشینید. و جوجه رو آخر خرداد بشمارید
 • IR ۰۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  1 2
  هشت سال است دارند مذاکرات بی نتیجه انجام می دهند صدها سفر بین المللی رفته اند اما آخرش هیچ ! وجدان داشتن و صداقت در سخن ، کمیاب شده است.
 • رضا IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  آقای تفرشی نان کسی در عدم زندگی سالم نیست مگر خود شما. 8سال مثل آقایونی که گفتید فقط دارند مذاکره می‌کنند ونتیجه این شد که در تیم مقابل هستند در ضمن کسی مذاکره می‌کند که سواد سیاسی داشته باشد. شماها هنوز نفهمیدید که در رفع تحریم‌ها باید در موضوع یوتِرن و اییسا صحبت می‌کردند
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  2 1
  خدا پدرت را بیامرزد..حرف درست همین است.اگر بایدن با تمام کابینه اش به تهران بیاید و برجام انجام شود.تا زمانی که ما مشکل جابجایی پولی داریم یعنی FATF انحام نشود یعنی کشک...کسانی توی کشور هستند که اجازه نمیدهند کسی از جابجایی ارزها وطلاهایشان به جاهای مختلف سر در بیاورند.واین یعنی نافرجام در برجام.
 • همت IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  مذاکره گرگ و میش نتیجه ش چیه؟
 • علی IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  اکنون ملت ایران هر کدام نظریه پرداز شده و دربست این قبیل تحلیل ها که این بلاها را سرشان آورده قبول ندارند ،ملت صداقت و راستی می خواهند نه عمل منافقانه را
 • حمیدفلاح نژاد IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  روحانی که مذاکره چه گلی کاشت دیگران هم اگر مذاکره می کردند نتیجه بهتر از این نمی شد
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  این شعارهای انتخاباتی دیگه دورش تموم شده
 • رضا IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
  0 0
  ۸ سال وقت ملت گرفتید با مذاکره و اخرش میگید نزاشتند !!!!