خطر کاندیداتوری ابراهیم رئیسی برای اصلاح طلبان /۳ چالش در انتخابات ریاست جمهوری

ایسنا نوشت: رئیس فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس فضای انتخاباتی فعلی را «یک قطبی» عنوان کرد و ضمن برشمردن آسیب‌های این فضا گفت: به نظرم شخصیت‌های مطرح که هنوز اعلام حضور نکرده‌اند، نگران خراب شدن سابقه سیاسی خود هستند.

جلال محمودزاده، در ارزیابی خود از فضای انتخابات پیش رو گفت: به نظرم فضای انتخابات یک قطبی است، علتش هم این است که اصلاح طلبان گزینه مناسبی را معرفی نکردند، هم اکنون بیشتر نامزدها اصولگرا هستند و به نظرم، یک قطبی بودن جریان انتخاباتی ادامه پیدا خواهد کرد. اینکه از یک جناح سیاسی افراد زیادی نامزد شوند و از جناح سیاسی دیگر فرد قابل توجهی وجود نداشته باشد، وضعیت مناسبی نیست. 

رئیس فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس گفت: تجربه ثابت کرده که مشارکت مردمی در انتخابات‌هایی که اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین حضور داشتند، پررنگ‌تر بوده است. به نظرم در زمین اصولگرایان هم چهره شاخصی اعلام حضور نکرده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه به نظرم جناح‌های سیاسی هنوز برای مطرح کردن چهره‌های شاخص تصمیم نگرفته‌اند، تصریح کرد: با اینکه اصولگرایان نگرانی کمتری در ماجرای تأیید صلاحیت‌ها دارند اما هنوز چهره شاخصی را که بتواند آراء را جمع کند، مطرح نکرده‌اند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس افزود: سه موضوع مهم باعث سردرگمی جریان‌های سیاسی در ایران امروز شده است. در وهله اول، مسئولیت اجرایی رئیس جمهور است. به عبارت دیگر ایران مشکلات اساسی در زمینه زیر ساخت‌های اقتصادی، اشتغال و تحریم دارد و رئیس جمهور آینده باید با همه این چالش‌ها روبرو شود. به نظرم شخصیت‌های مطرح که هنوز اعلام حضور نکرده‌اند، نگران خراب شدن سابقه سیاسی خود هستند چرا که می‌ترسند که در حین عمل شکست بخورند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس افزود: نامزدهای احتمالی که هنوز اعلام حضور نکرده‌اند، نگران مشارکت مردم نیز هستند. در واقع، این شخصیت‌هایی که جریان‌های سیاسی روی آنها حساب باز کرده‌اند، نمی‌خواهند سکان ریاست جمهوری را با آراء کم به دست بیاورند. شیوع بیماری کرونا نیز که به خودی خود روی مشارکت مردمی تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین به نظرم سه موضوع مهم مشارکت، وضعیت اقتصادی تحریمی کشور و بیماری کرونا سه چالش انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود.

تاج زاده می‌تواند خیزش انتخاباتی ایجاد کند 

همچنین برنا نوشت؛

علی محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در خصوص شرایط پیش روی اصلاح طلبان گفت: آنچه که پیش روی اصلاح طلبان است خیلی مبهم است، چرا که تکلیفشان با شورای نگهبان که مسئول کاندیداهای ریاست جمهوری است روشن نیست. نمی دانیم کاندیداهای این جبهه به تایید خواهند رسید یا نه و کدام کاندیدا می‌تواند جلب توجه کرده و رای، رای دهندگان را به سمت خود جلب کند.

او افزود: دوم اینکه خود جبهه مقابل هم مهم است خبری که از قول ستاد رئیسی در شبکه های اجتماعی منتشر شده آمده که رئیسی قطعا خواهد آمد، این خبر معادلات عرصه انتخابات را بهم می زند چون آمدن و نیامدن رئیسی تغییر اساسی در جبهه اصولگرایان ایجاد خواهد کرد.

نمازی ادامه داد: اگر رئیسی بیاید، اصلاح طلبان با یک وضعیت جدیدی روبرو هستند که در این حالت باید کاندیدایی به صحنه بیاورند که هم بتواند در رقابت با رئیسی برابری کند و هم بتواند از فیلتر شورای نگهبان رد شود.  آنچه که پیش روی اصلاح طلبان است، وضعیت خوبی نیست. این وضعیت برای یک انتخاب مشارکتی و رقابتی قابل قبول نیست.

او خاطرنشان کرد: همچنین این وضعیت جبهه اصلاح طلبان و یا سران احزاب و نهاد اجماع ساز به نام «جبهه اصلاحات ایران» را دچار فرسایش می کند و اصلاح طلبان کاملا می دانند که تا نتیجه بررسی صلاحیت ها اعلام نشود نمی توانند، تصمیم بگیرند. آنچه که من از خبرها می شنوم این است که اتحاد ملی قطب جبهه اصلاحات ایران و کارگزاران، کاندیدایی دارند که این کاندیدا می توانند مردم را جذب کنند یکی از آنها ظریف است که البته نامه ای به مقام معظم رهبری نوشت که در انتخابات شرکت نمی کند و می‌خواهد به برجام رسیدگی کند.

خطر کاندیداتوری ابراهیم رئیسی برای اصلاح طلبان /۳ چالش در انتخابات ریاست جمهوری

نمازی اضافه کرد: اگر ظریف کنار بکشد از کسانی که معرفی شدند جهانگیری مطرح است که رزومه قابل قبولی برای ریاست جمهوری دارد و شکی نیست رای او قابل مطرح شدن است. از طرف دیگر تاج زاده قرار دارد که در اتحاد ملت و قطب تازه ملت است. او می‌تواند یک خیزشی را برای حضور مردم در انتخابات مخصوصا اصلاح طلبان و قشر خاکستری که تمایل به اصلاح طلبان دارند، ایجاد کند اما موضوع تاج زاده تایید صلاحیت است. اگر شورای نگهبان تصمیم بر اجرای روند قبلی داشته باشد تایید صلاحیت نخواهد شد.

او تصریح کرد: اگر تاج زاده، جهانگیری و حتی ظریف تایید صلاحیت شوند، جبهه اصلاحات می تواند با یک نظرسنجی علمی به یک تکلیف روشنی برسد و کاندیدا اصلح خود را از لحاظ رای آوری شناسایی کند. ولی اگر ظریف نیاید و تاج زاده هم تایید صلاحیت نشود جهانگیری و چند نفر دیگر می مانند که جهانگیری شرایط لازم را دارد و شاید رای او نسبت به آنها، بیشتر باشد. رقابت با رئیسی که سه سال است در قوه قضائیه بوده و بیشتر در تیتر خبر و آنتن قرار دارد سخت است؛ مردم هم شدیدا دوست دارند که با فساد مبارزه شود، به نظر من با توجه به فضای سردی که بر انتخابات حاکم است انتخابات برابری نیست.

نمازی اظهار کرد: اگر اصلاح طلبان این دوره کاندیدا معرفی نمی کردند بهتر بود ولی مطمئن هستم که جهانگیری تایید صلاحیت خواهد شد. رقابت نابرابری است و جبهه اصلاحات باید بسیار تلاش کنند که تا فضای رقابتی را متعادل کند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1510987

برچسب‌ها