توضیح باغ‌وحش صفادشت درباره تلف شدن گورخر/ حال دو حیوان دیگر خوب نیست

روابط عمومی باغ وحش صفادشت توضیحاتی درباره علت تلف شدن یک رأس گورخر نرِ آفریقایی ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حدود یک هفته پیش سه رأس گورخر آفریقایی شامل یک نر و دو ماده، از کشور هلند و از مسیر بلغارستان-ترکیه و نیز با اخذ مجوز از سازمان‌های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست به ایران منتقل شدند.

بر همین اساس، این سه رأس گورخر پس از انتقال به کشور، روز ۱۲ اردیبهشت، جهت نگهداری، به باغ وحش صفادشت در استان تهران منتقل می‌شوند، اما متأسفانه گورخر نر در روز دوشنبه(۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) در این باغ وحش تلف شده است.

بر همین اساس، به تازگی نیز فیلمی از نحوه نگهداری و برخورد با گورخرهایی که با تازگی وارد باغ وحش صفادشت شده بودند، در فضای مجازی منتشر شده که ضمن فراهم کردن زمینه‌هایی برای اعتراض دوستداران و فعالان محیط زیست، نارضایتی‌هایی را برای فعالان حقوق حیوانات ایجاد کرده است.

حالا، روابط عمومی باغ وحش صفادشت جوابیه‌ای در این زمینه صادر کرده که متن کامل آن به شرح زیر است:

"روز ۴ اردیبهشت ماه سال جاری سه رأس گورخر ( دو ماده و یک‌ نر) که توسط این باغ‌ وحش خریداری شده بودند از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که پس از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند.

گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تأخیر و وقفه‌ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه رأس وارد کشور ایران و گمرک بازرگان شدند؛ متأسفانه در بدو ورود به گمرک بازرگان و با سوءمدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک، افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخرها رَم کنند و از ماشین خارج شوند که پس از خروج، متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده است.

پس از استقرار گورخرها در گمرک، متأسفانه مسئولان گمرک بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و علی‌رغم اینکه اعلام شد که اینها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه‌ای نیاز دارند، اما ترتیب اثری داده نشد، در نهایت در تاریخ ۹ اردیبهشت، گورخرها ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که با توجه به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ‌ وحش حرکت داده شدند؛ متاسفانه گورخر نر در مسیر انتقال به باغ‌ وحش جان خود را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ‌ وحش شد، پس از بررسی تیم دامپزشکی باغ‌ وحش مشخص شد که علت مرگ، استرس بیش از حد و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک بازرگان‌ بوده است.

هم‌اکنون حال عمومی دو رأس دیگر نیز مناسب نیست که امیدواریم با تلاش کادر دامپزشکی این دو رأس بهبود یابند. از مسئولین گمرک بازرگان انتظار می‌رفت با درک هرچه بیشتر حساسیت موضوع روند ترخیص و تشریفات گمرکی را تسهیل می‌کردند تا موجبات بروز این چنین اتفاقی نمی‌شدند.

از رسانه‌ها نیز تقاضا داریم‌ در این قبیل موضوعات تعجیل نداشته و چرایی اتفاق را از مسئولین ذی‌ربط جویا شوند.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1511728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =